Zdravie
Experti odhaľujú, čo jesť a čo nejesť cez Vianoce
Zuzana Lobotková, 23. decembra 2015 9:00Ilustračné foto Foto: TASR
Určité potraviny na vašom štedro prestretom stole môžu viesť k nafukovaniu, kŕčom v žalúdku a podobným problémom. V decembri si „dovolíte“ zjesť veľa sladkého, vyprážané, mastné... Proste dávate tráveniu zabrať. Prečo si radšej neušetriť ťažkosti? Stop nafukovaniu
Je dobre známe, že cesnak a cibuľa môžu spôsobiť nadúvanie. Príčinou je látka fruktán, ktorú nájdeme v oboch plodinách a ktorá podlieha rozkladu. A to, samozrejme vedie k nafukovaniu. Opatrní by ste mali byť aj so sacharidmi, ako sú cestoviny, ryža a zemiaky, ktoré sú podávané chladené alebo ohriate. Chladenie a ohrievanie vyústi v rezistentný škrob. Ten prechádza nestrávený do čriev a spôsobuje plynatosť. Chlieb, bagety, pizza a croissanty môžu taktiež vyvolať pocit nafúknutia.
Foto: TASR/AP
Aj keď poskytujú veľa zdravotných benefitov, jablká, hrušky a mango obsahujú najmä veľa fruktózy v porovnaní s glukózou. To môže spôsobiť nadúvanie a ďalšie zažívacie problémy, a to hlavne u niektorých ľudí s citlivým tráviacim systémom. Keď už sme pri tom sladkom, agáve môže byť prírodné, ale má tiež vysoký obsah fruktózy. Iné alternatívy sladidlá obsahujú xylitol, manitol a sorbitol, čo môže narušiť vaše črevá.
Je to o systéme
Ideálne je viesť si denník o všetkom, čo zjete. Tak sa vám rýchlo podarí odhaliť príčiny nadúvania. Okrem toho by ste mali počúvnuť starú ale dobrú radu – jedzte malé porcie jedla, zato pravidelne. Pomôžu vám však aj ďalšie malé tipy, zvýšiť príjem horčíka napríklad pomocou banánov, para orechov a mandlí, strukovín a zeleniny. Príliš veľa soli spôsobí, že vaše telo bude v sebe držať prebytočnú tekutinu. Obmedziť by ste mali pizzu, omáčky, korenie, slaninu, syry, šunku, ančovičky a nakladané uhorky.
Ilustračné foto Foto: TASR
Zbaviť by ste sa mali aj žuvačky. Ide o ďalší spôsob, ako do tela dostávate nadbytočný vzduch. Keď už to spomíname, mali by ste sa vyhnúť aj bublinkovým nápojom, alkoholickým aj nealkoholický. Pomôže vám a začať deň s probiotickým jogurtom alebo probiotickými doplnkami stravy. Tieto dobré baktérie môžu zmierniť nadúvanie.
Hoci je pitný režim dôležitý, neodporúča sa jesť a piť v rovnakom čase. Ide teda o prehĺtanie jedla aj tekutiny. Tekutiny budú prechádzať priamo do čreva, čo môže brániť tráveniu. Určite ste už počuli, že každé sústo treba požuť aspoň 27 či 30-krát. Trávenie začína v ústach a vy môžete znížiť svoju šancu na nadúvanie jednoducho - žuť jedlo dôkladnejšie. Po jedle si dajte bylinkový čaj, ideálne zázvorový alebo mätový. Pomôže to tráveniu a nadúvanie vás nebude trápiť.
A ďalšie pravidlá? Nehovorte s plnými ústami. Nielen, že je neslušné, ale tiež to spôsobí, že budete prehĺtať viac vzduchu. Pohyb je váš priateľ. Gravitácia popri chôdzi zapracuje na tom, aby ste z tela dostali vzduch. Aj pozícia embrya vám pomôže. Kompresia črevného traktu vytlačí plyny cez tráviaci systém. Kľaknite si na všetky štyri, potom posuňte boky dozadu a dole, kým nesedíte na nohách, trup v predklone, prsty rúk opreté o zem. Spôsobov je mnoho, stačí si len vybrať a užívať si sviatky bez nadúvania.
Zdroj: dailymail.co.uk
ODPORÚČAME AJ:
Pripravte sa na nachladnutie a chrípkovú sezónu
Čo spôsobí praskanie kĺbov?
Konkurencia červenému vínu: Tento nápoj má na srdce rovnaké účinky
Päť dôvodov, prečo niektoré ženy prejdú menopauzou predčasne