Technológie

Logické online hry, ktoré prinútia myslieť inak Logické online hry, ktoré prinútia myslieť inak

Kvôli pandemickým opatreniam trávime viac času doma. Jednou z možností, ako ho využiť zmysluplne, sú aj online hry, ktoré precvičia logické myslenie.

Zahraničné dezinformácie ovplyvňujú slovenských užívateľov Facebooku Zahraničné dezinformácie ovplyvňujú slovenských užívateľov Facebooku

Ide najmä o ruské a americké dezinformačné stránky, ktoré sú preberané slovenskými konšpiračnými webmi.

Rok 1991: Prvý hovor mobilným telefónom v Československu Rok 1991: Prvý hovor mobilným telefónom v Československu

Bez mobilu si život už len ťažko dokážeme predstaviť. Toto bezdrôtové zariadenie je však ešte stále pomerne mladé. Prvý hovor mobilným telefónom sa v Československu uskutočnil až v roku 1991.

Dostanú technologickí giganti po prstoch od amerického Kongresu Dostanú technologickí giganti po prstoch od amerického Kongresu

Koncom júla pred americký Kongres predstúpili štyria najväčší hráči v IT biznise, no verejnosť to prešla takmer bez povšimnutia.

Takmer 70 % detí mladších ako 14 rokov je online každý deň Takmer 70 % detí mladších ako 14 rokov je online každý deň

Mobily pripojené na internet čoraz častejšie vidíme v rukách aj tých najmenších.

Ako ochrániť deti pred nástrahami online sveta? Ako ochrániť deti pred nástrahami online sveta?

Zverejňovanie súkromných informácií, spájanie sa s cudzími ľuďmi, osobné profily prístupné verejnosti, sexuálne obťažovanie, kyberšikana, závislosti a mnoho iného.

Gymnazisti z Košíc zvíťazili vo svetovom finále s ekologickým čističom Gymnazisti z Košíc zvíťazili vo svetovom finále s ekologickým čističom

Je to svetový úspech. Tím REN košických gymnazistov s projektom ekologického tuhého čističa uspel v slovenskom a následne aj vo svetovom finále medzinárodného projektu Social Innovation Relay (SIR).

Gymnazisti z Košíc vyvinuli ekologický tuhý čistič Gymnazisti z Košíc vyvinuli ekologický tuhý čistič

Zvíťazili s ním včera vo finále slovenského kola globálneho projektu Social Innovation Relay (SIN) a spolu s víťazmi z 11 ďalších krajín postúpili do svetového finále, ktoré bude 16. júna online.

Ako využiť aplikáciu na domácu karanténu Ako využiť aplikáciu na domácu karanténu

Absolvovať povinnú karanténu po príchode zo zahraničia v domácej izolácii umožní aplikácia eKaranténa. Postup, ako aplikáciu využiť, zverejnili na stránke korona.gov.sk.

Rekord v čase pandémie Rekord v čase pandémie

Do Detskej Univerzity Komenského Online špeciál sa zapojilo takmer 500 malých študentov.

VŠMU otvára nový odbor - herný dizajn VŠMU otvára nový odbor - herný dizajn

Trojročné bakalárske štúdium bude zahŕňať získavanie vedomostí z oblasti videohernej tvorby, no obohatené má byť aj o základy filmovej tvorby a vizuálnych efektov, s ktorými úzko súvisí.

Tomáš Slovinský: Na oblohe dominujú Orionidy a planéta Mars Tomáš Slovinský: Na oblohe dominujú Orionidy a planéta Mars

NASA po tretí raz ocenila snímku slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského.

Košický vedec analyzoval skamenené embryo dinosaura Košický vedec analyzoval skamenené embryo dinosaura

Najprekvapujúcejšou bola rekonštrukcia tvárovej časti lebky, ktorá podstatne mení doterajšiu predstavu o jej tvare a špecializácii u gigantických titanosaurov.

Leto s deťmi: Dlhé sedenie pri PC môže spôsobiť zdravotné problémy Leto s deťmi: Dlhé sedenie pri PC môže spôsobiť zdravotné problémy

V dôsledku opakovaného pohybu s myšou alebo písania na klávesnici hrozí syndróm karpálneho tunela.

Detská univerzita Komenského chystá workshop o bezpečí online Detská univerzita Komenského chystá workshop o bezpečí online

Detská univerzita Komenského ponúkne v pondelok (3. 8.) online workshop Ako byť online a v bezpečí. Deťom hravou formou priblíži, s akými rizikami sa môžu v online priestore stretnúť.

Veda: Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom Veda: Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom

Košický Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) prispieva k príprave vesmírnej misie Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Vedci z Trenčianskej univerzity sa uchádzajú o svetový patent Vedci z Trenčianskej univerzity sa uchádzajú o svetový patent

Vedecký tím Fakulty priemyselných technológií (FPT) Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne vytvoril špeciálnu receptúru na výrobu ekologickej kaučukovej zmesi. Vedecký tím chce na novinku získať medzinárodný patent.

Veda: Slovenský robot bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac Veda: Slovenský robot bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac

Slovenský mobilný robot Androver I bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac, pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola slovenská astrobiologička Michaela Musilová.

Inteligentnú karanténu by mohli spustiť už v piatok Inteligentnú karanténu by mohli spustiť už v piatok

Testovanie aplikácie umožňujúcej inteligentnú karanténu bolo úspešné.

Trnavský kraj má za sebou prvé videokonferenčné rokovanie Trnavský kraj má za sebou prvé videokonferenčné rokovanie

Pozrite sa, ako môžu fungovať samosprávy digitálne.