Technológie

RŠK: znížili sme náklady na mzdy aj vďaka dochádzke RŠK: znížili sme náklady na mzdy aj vďaka dochádzke

Ak vám rastú náklady na mzdy vo firme, jedným z dôvodov môže byť aj nepresná evidencia dochádzky. Svoje o tom vie RUŽINOVSKÝ ŠPORTOVÝ KLUB (RŠK). Stačilo pritom vymeniť papierovú evidenciu za elektronickú.

Hry v DPOH: O vede, živote na Marse a globálnom otepľovaní Hry v DPOH: O vede, živote na Marse a globálnom otepľovaní

Existuje život na Marse? Obávajú sa naši hostia globálneho otepľovania? Aký vzťah majú k prírodným vedám?

Slovenskí vedci prispeli k vytvoreniu 3D zobrazenia koronavírusu Slovenskí vedci prispeli k vytvoreniu 3D zobrazenia koronavírusu

Na vytvorení 3D zobrazenia sa podieľali Slováci Ivan Viola a Peter Mindek. Ukazuje reálny záber reálneho SARS-CoV-2 viriónu, nie je to model.

VESMÍRNE PREKVAPENIA: Čo si pre nás pripravila obloha v roku 2020? VESMÍRNE PREKVAPENIA: Čo si pre nás pripravila obloha v roku 2020?

Pozrite si výberový prehľad astronomických javov a objavov končiaceho sa roka.

Logické online hry, ktoré prinútia myslieť inak Logické online hry, ktoré prinútia myslieť inak

Kvôli pandemickým opatreniam trávime viac času doma. Jednou z možností, ako ho využiť zmysluplne, sú aj online hry, ktoré precvičia logické myslenie.

Zahraničné dezinformácie ovplyvňujú slovenských užívateľov Facebooku Zahraničné dezinformácie ovplyvňujú slovenských užívateľov Facebooku

Ide najmä o ruské a americké dezinformačné stránky, ktoré sú preberané slovenskými konšpiračnými webmi.

Rok 1991: Prvý hovor mobilným telefónom v Československu Rok 1991: Prvý hovor mobilným telefónom v Československu

Bez mobilu si život už len ťažko dokážeme predstaviť. Toto bezdrôtové zariadenie je však ešte stále pomerne mladé. Prvý hovor mobilným telefónom sa v Československu uskutočnil až v roku 1991.

Dostanú technologickí giganti po prstoch od amerického Kongresu Dostanú technologickí giganti po prstoch od amerického Kongresu

Koncom júla pred americký Kongres predstúpili štyria najväčší hráči v IT biznise, no verejnosť to prešla takmer bez povšimnutia.

Takmer 70 % detí mladších ako 14 rokov je online každý deň Takmer 70 % detí mladších ako 14 rokov je online každý deň

Mobily pripojené na internet čoraz častejšie vidíme v rukách aj tých najmenších.

Ako ochrániť deti pred nástrahami online sveta? Ako ochrániť deti pred nástrahami online sveta?

Zverejňovanie súkromných informácií, spájanie sa s cudzími ľuďmi, osobné profily prístupné verejnosti, sexuálne obťažovanie, kyberšikana, závislosti a mnoho iného.

Firmy dávajú prednosť riešeniam „as a service“ Firmy dávajú prednosť riešeniam „as a service“

Firmy dávajú prednosť riešeniam „as a service“, top prioritou je bezpečnosť. Dostupnejšie služby, ktoré je možné získať s personálnym, softvérovým i hardvérovým zabezpečením na prenájom, aj to je jeden z efektov zrýchlenej miery digitalizácie, ktorej sme boli svedkami v uplynulom roku.

Mladý Slovák z Google TOP 10 prináša novú appku Mladý Slovák z Google TOP 10 prináša novú appku

Chce konkurovať Duolingu.

Najstarší pevný most v Bratislave otvorili pred 130 rokmi Najstarší pevný most v Bratislave otvorili pred 130 rokmi

Po 122 rokoch sa Starý most dočkal kompletnej rekonštrukcie, počas ktorej starú nosnú oceľovú konštrukciu vymenili za úplne novú.

Slováci vymysleli nabíjačku, ktorá sa dobíja pomocou pohybu Slováci vymysleli nabíjačku, ktorá sa dobíja pomocou pohybu

Zaujímavé ekologické riešenie dobíjania zariadení. Traja vysokoškoláci zo Slovenska stoja za unikátnym projektom – prenosnou powerbankou, ktorá sa dobíja pohybom.

VŠMU otvára nový odbor - herný dizajn VŠMU otvára nový odbor - herný dizajn

Trojročné bakalárske štúdium bude zahŕňať získavanie vedomostí z oblasti videohernej tvorby, no obohatené má byť aj o základy filmovej tvorby a vizuálnych efektov, s ktorými úzko súvisí.

Tomáš Slovinský: Na oblohe dominujú Orionidy a planéta Mars Tomáš Slovinský: Na oblohe dominujú Orionidy a planéta Mars

NASA po tretí raz ocenila snímku slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského.

Košický vedec analyzoval skamenené embryo dinosaura Košický vedec analyzoval skamenené embryo dinosaura

Najprekvapujúcejšou bola rekonštrukcia tvárovej časti lebky, ktorá podstatne mení doterajšiu predstavu o jej tvare a špecializácii u gigantických titanosaurov.

Leto s deťmi: Dlhé sedenie pri PC môže spôsobiť zdravotné problémy Leto s deťmi: Dlhé sedenie pri PC môže spôsobiť zdravotné problémy

V dôsledku opakovaného pohybu s myšou alebo písania na klávesnici hrozí syndróm karpálneho tunela.

Detská univerzita Komenského chystá workshop o bezpečí online Detská univerzita Komenského chystá workshop o bezpečí online

Detská univerzita Komenského ponúkne v pondelok (3. 8.) online workshop Ako byť online a v bezpečí. Deťom hravou formou priblíži, s akými rizikami sa môžu v online priestore stretnúť.

Veda: Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom Veda: Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom

Košický Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) prispieva k príprave vesmírnej misie Európskej vesmírnej agentúry (ESA).