Život

Korbáč - symbol Veľkej noci má pôvod v starých slovanských zvykoch Korbáč - symbol Veľkej noci má pôvod v starých slovanských zvykoch

Na západnom Slovensku na Záhorí nosili po dedine dlhé viac ako dvojmetrové korbáče mládenci regrúti. Po skončení obchôdzky ich vešali na stenu v krčme.

Ako vznikla Veľká noc? Na počiatku bola oslava jari Ako vznikla Veľká noc? Na počiatku bola oslava jari

Veľkonočný týždeň, nazývaný aj tichý, svätý alebo veľký, sa začína Kvetnou nedeľou. Tento deň pripomína slávnostný príchod Ježiša Krista do Jeruzalemu.

PRIESKUM: Chceme kupovať čerstvé a kvalitné vajcia zo Slovenska PRIESKUM: Chceme kupovať čerstvé a kvalitné vajcia zo Slovenska

Tri štvrtiny Slovákov tvrdia, že počas sviatkov nakupujú vajcia vo väčšej miere ako v iných obdobiach.

Vedci zverejnili prvú snímku čiernej diery Vedci zverejnili prvú snímku čiernej diery

Čierna diera je vzdialená okolo 50 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii M87. Snímka vznikla na základe dát zo siete ôsmich teleskopov z celého sveta.

Korvínova 700-ročná lipa odolala zemetraseniu i bleskom Korvínova 700-ročná lipa odolala zemetraseniu i bleskom

O dlhom veku Korvínovej lipy svedčia dobové vyobrazenia rytín, pohľadníc a fotografií, kde je vždy zachytená ako mohutný strom, ktorý dopĺňa kolorit hradu.

Highlighty týždňa: Slovenským filmom roka je Tlmočník Highlighty týždňa: Slovenským filmom roka je Tlmočník

Tomáš Klus sa predstavil Slovákom. Miniséria Mária Terézia bude mať pokračovanie. Lina Mayer vydala debutový album. Peter Lipa ohlásil novinku.

Odborník radí: Pripravte svoj bicykel na cyklosezónu! Odborník radí: Pripravte svoj bicykel na cyklosezónu!

Teplé jarné počasie čoraz viac láka na výlety do prírody. Ak plánujete po zimnej prestávke svoj bicykel opäť prevetrať, nezabudnite predtým zodpovedne pristúpiť k jeho kontrole.

Prameň sv. Floriána objavili pre miestnych pútnici Prameň sv. Floriána objavili pre miestnych pútnici

Voda z dechtického artézskeho prameňa je dokázateľne kvalitná, má dobré chuťové vlastnosti.

Pri lipe na Zbojskej sa kedysi schádzali zbojníci z družiny J. Surovca Pri lipe na Zbojskej sa kedysi schádzali zbojníci z družiny J. Surovca

Životný príbeh a zbojnícka „kariéra“ Surovca netrvali dlho. Ako uvádza historik Michal Ďurčo v 10. ročníku zborníka Gemer-Malohont, jeho družina sa začala formovať okolo roku 1739.

Highlighty týždňa: Slovenský film Ostrým nožom ocenili v zahraničí Highlighty týždňa: Slovenský film Ostrým nožom ocenili v zahraničí

Bystrík vydáva nový album. Na pražskú televíznu veže na Žižkove sa začali vracať sochy bábätiek. Michelle Obamová valcuje knižné rebríčky. V Žiline vystavili netradičné kraslice.

Veľkonočný pondelok patrí oblievačke. Ako vznikla táto tradícia? Veľkonočný pondelok patrí oblievačke. Ako vznikla táto tradícia?

Oblievanie vodou a kúpanie dievčat mládencami sa považovalo za očistné, plodonosné a malo dievčatám na celý rok zabezpečiť zdravie.

Toto sú tradičné zvyky počas jednotlivých dní veľkonočných sviatkov Toto sú tradičné zvyky počas jednotlivých dní veľkonočných sviatkov

Veľkonočné sviatky majú predovšetkým kresťanský rozmer, ale do súvislosti s nimi sa dávajú aj iné religiózno-tradičné aktivity, ktoré majú ešte predkresťanský pôvod.

Highlighty týždňa: V ankete OTO 2018 triumfoval Michal Hudák Highlighty týždňa: V ankete OTO 2018 triumfoval Michal Hudák

Vedci prvý raz odfotili čiernu dieru. Režisér Peter Bebjak získal do svojho filmu svetovú hviezdu. Raper Opak zverejnil klip z Tenerife.

Sekvoju obrovskú daroval Kremnici G. K. Zechenter-Laskomerský Sekvoju obrovskú daroval Kremnici G. K. Zechenter-Laskomerský

Sekvoja má viac ako 150 rokov a je tak akýmsi živým pamätníkom života Kremničanov. Prežila dve svetové vojny aj požiar v roku 1945, ktorý jej však neublížil.

VIDEO: V Strážovských vrchoch objavili dve unikátne jaskyne VIDEO: V Strážovských vrchoch objavili dve unikátne jaskyne

V Strážovských vrchoch je podľa odhadu jaskyniarov 300 až 500 jaskýň, len malá časť z nich je už objavená. Najznámejšou jaskyňou Strážovských vrchov je Pružinská Dúpna jaskyňa.

Budú dražiť revolver, ktorým sa zastrelil van Gogh Budú dražiť revolver, ktorým sa zastrelil van Gogh

Zbraň objavil istý roľník v roku 1965 na rovnakom poli, kde sa predpokladá, že sa umelec smrteľne postrelil.

Pri Mŕtvom mori objavili najdlhšiu soľnú jaskyňu na svete Pri Mŕtvom mori objavili najdlhšiu soľnú jaskyňu na svete

Zo stropu jaskyne visia biele stalaktity a niektoré steny sa ligotajú soľnými kryštálmi.

Pri Frízskych ostrovoch objavili 500-ročný vrak lode Pri Frízskych ostrovoch objavili 500-ročný vrak lode

Loď mala dĺžku 25-30 metrov a šírku zhruba 7,5 metra. Postavili ju pravdepodobne v roku 1540.

Zabudnutá jabloň planá v Pružine nemá v Európe obdobu Zabudnutá jabloň planá v Pružine nemá v Európe obdobu

Podľa exstarostu Pružiny Jána Janigu je plánka pod Rovencom svojimi rozmermi doslova raritou v celej Európe. S obvodom kmeňa 5,30 metra dokonca nemá v Európe konkurenciu.

Teplota oceánov dosiahla v roku 2018 nové maximum Teplota oceánov dosiahla v roku 2018 nové maximum

V roku 2018 sme zaznamenali nové rekordy v horných 700 metroch oceánov.