Auto&Techno

Čo je nové vo vede? Kávové usadeniny dokážu spevniť betón Čo je nové vo vede? Kávové usadeniny dokážu spevniť betón

Veľký hadrónový urýchľovač častíc (Large Hadron Collider, LHC) je nielen najväčším urýchľovačom, ale tiež najväčším experimentálnym zariadením na svete.

Letecké dni v Kuchyni ponúkajú ukážky leteckej i pozemnej techniky Letecké dni v Kuchyni ponúkajú ukážky leteckej i pozemnej techniky

Z bratislavskej hlavnej stanice bude oba dni vypravený mimoriadny historický vlak. Na jeho čele bude stáť rušeň 555.3008, ktorý v tomto roku oslavuje 80. narodeniny.

 Na oblohe budeme môcť vidieť 80 meteorov za hodinu Na oblohe budeme môcť vidieť 80 meteorov za hodinu

Podmienky na pozorovanie budú tento rok ideálne, úzky kosáčik ubúdajúceho Mesiaca vychádza nad obzor až okolo 2. hodiny ráno. Jeho svetlo teda nebude rušiť.

Nepremeškajte augustový MAXI výpredaj v DATARTe Nepremeškajte augustový MAXI výpredaj v DATARTe

Zákazníci DATARTu majú jedinečnú možnosť nakúpiť elektroniku za skvelé ceny v rámci MAXI výpredaja.

Vedci: Hlasná hudba na festivaloch znižuje aktivitu netopierov Vedci: Hlasná hudba na festivaloch znižuje aktivitu netopierov

Netopiere sú odkázané na zvuk, aby zbierali informácie o svojom okolí vrátane navigácie, hľadania potravy, párenia a vyhýbania sa predátorom.

Praktická výbava do auta ideálna na jarné a letné obdobie Praktická výbava do auta ideálna na jarné a letné obdobie

Výbavu do auta možno kategorizovať podľa viacerých prístupov. Tým základným je rozlišovať prvky povinnej a doplnkovej výbavy - tu sú podmienky jasne stanovené, nedá sa z toho vycúvať.

Vesmírna sonda ponesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska Vesmírna sonda ponesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska

Detektor vyvinuli a skonštruovali v rámci riešenia projektu ESA-PECS Slovakia z programu na podporu prístupového procesu Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre.

Dali by ste si? Vyrobili mäsovú guľôčku z vyhynutých mamutov Dali by ste si? Vyrobili mäsovú guľôčku z vyhynutých mamutov

Snažíme sa, aby tých niekoľko miliárd ľudí, ktorí jedia živočíšne proteíny, prešli na zdroje potravy, ktoré sa dajú vypestovať umelo, uviedli zakladatelia spoločnosti.

Cez víkend preletí v tesnej blízkosti Zeme veľký asteroid Cez víkend preletí v tesnej blízkosti Zeme veľký asteroid

Asteroid označovaný ako 2023 DZ2 preletí v sobotu len približne 170.000 kilometrov od Zeme. To je menej ako vzdialenosť Zeme od Mesiaca.

Štart japonskej nosnej rakety H3 zlyhal, sebazničili ju Štart japonskej nosnej rakety H3 zlyhal, sebazničili ju

Aj keď sa zo začiatku zdalo, že oddelenie rakety v prvej fáze prebehlo po štarte o 10.37 h miestneho času (02.37 h SEČ) podľa plánu, čoskoro sa objavili známky problémov.

OBRAZOM: Pozrite si letecké dni SIAF na fotografiách TASR OBRAZOM: Pozrite si letecké dni SIAF na fotografiách TASR

Návštevníci videli ukážky leteckej i pozemnej techniky, pripravené boli zábavno-vzdelávacie atrakcie pre deti. Svoju techniku predvedú aj Ozbrojené sily SR.

Posledný prázdninový víkend poteší všetkých nadšencov letectva Posledný prázdninový víkend poteší všetkých nadšencov letectva

Medzinárodné letecké dni SIAF 2023 sa uskutočnia v dňoch 2. – 3. septembra a prinesú bohatú nádielku leteckej i pozemnej techniky a tiež zábavno-vzdelávacie atrakcie pre deti.

Virgin Galactic vyniesla do vesmíru prvýkrát civilných pasažierov Virgin Galactic vyniesla do vesmíru prvýkrát civilných pasažierov

Na palube bola Keisha Schahaffová, ktorá vyhrala let v lotérii, a jej 18-ročná dcéra Anastatia Mayersová, študentka filozofie a fyziky v Škótsku. Pridal sa aj Jon Goodwin, 80-ročný dobrodruh.

ZRIEDKAVÝ ÚKAZ: Na oblohe sa obajví modrý Mesiac ZRIEDKAVÝ ÚKAZ: Na oblohe sa obajví modrý Mesiac

Je taký vzácny, že v angličtine figuruje v úsloví "once in a blue moon" preložiteľnom ako "raz za uhorský rok". Opäť viditeľný bude potom až 31. mája 2026.

Michaela Musilová na Kilimandžáre skúmala extrémofily i svetelný smog Michaela Musilová na Kilimandžáre skúmala extrémofily i svetelný smog

Extrémofily sú organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. Študovali sme, ako dokážu prežiť na Kilimandžáre, do akej výšky a za akých podmienok, uviedla Musilová.

NEBESKÉ DIVADLO: Meteorický roj lyríd možno pozorovať celý týždeň NEBESKÉ DIVADLO: Meteorický roj lyríd možno pozorovať celý týždeň

Astronomické podmienky na pozorovanie Lyríd sú v roku 2023 podľa SAV výborné. Počas maxima aktivity bude Mesiac tri dni po nove a nebude svojím svitom rušiť viditeľnosť slabších meteorov.

Slovenský minisatelit GRBAlpha zaznamenal výrazný úspech Slovenský minisatelit GRBAlpha zaznamenal výrazný úspech

Družica je súčasťou slovensko-česko-maďarsko-japonského vedeckého projektu.

Vedci zistili príčinu Beethovenovej smrti Vedci zistili príčinu Beethovenovej smrti

Tím vedcov sekvenoval genóm ôsmich Beethovenových vlasov a zistil, že najpravdepodobnejšou príčinou jeho úmrtia bolo zlyhanie alebo cirhóza pečene.

V Košiciach sa prvýkrát uskutoční Deň ESA na Slovensku V Košiciach sa prvýkrát uskutoční Deň ESA na Slovensku

Slovensko sa vlani stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

V Aureliu ponúkajú zážitky zo spoznávania optiky a matematiky V Aureliu ponúkajú zážitky zo spoznávania optiky a matematiky

Zážitkové centrum vedy Aurelium ponúka vďaka svojim exponátom praktické pohľady na fyziku, chémiu, prírodopis a ďalšie vedné, ale aj školské disciplíny.