Zdravie

Včasnou prevenciou sa dá predísť rakovine kože

"Dôležité je zachytiť malígny melanóm v štádiu nula, keď ešte neprenikne pod kožu. Vtedy je väčšia šanca na jeho úspešné chirurgické odstránenie a liečbu."

TASR, 31. mája 2016 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Pomôcť onkologickým pacientom postihnutým rakovinou kože chce novovzniknuté občianske združenie pre pacientov s dermatologickými malignitami (PsDeMa). Tie sú podľa odborníkov vôbec najčastejším druhom zhubného nádoru a predstavujú širokú skupinu rakovinových ochorení kože. Najagresívnejšia forma kožného nádoru je malígny melanóm, ktorý vzniká zo znamienok na tele.

"Vrodené hnedé znamienka sú dobre viditeľné a je vhodné samokontrolou raz za mesiac zisťovať, či sa nemenia veľkosťou, tvarom alebo sfarbením. Znamienka môžu vzniknúť aj nevhodným opaľovaním. Na to sú náchylní najmä ľudia so svetlou pokožkou, svetlými vlasmi a s pehami s tendenciou spáliť sa na slnku. Preto sa treba vhodne chrániť. Náchylní sú aj ľudia s viac ako 50 znamienkami. Asi dve tretiny melanómov vznikajú na zdravej koži, kde žiadne znamienko nebolo," uviedla Katarína Poláková z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Podľa nej dôležité je zachytiť malígny melanóm v štádiu nula, keď ešte neprenikne pod kožu. Vtedy je väčšia šanca na jeho úspešné chirurgické odstránenie a liečbu, pretože melanóm ako druh rakoviny je veľmi agresívny, šíri sa rýchle a môže skončiť aj smrťou pacienta.

Aj Desana Borecká z Kožnej ambulancie Národného onkologického ústavu zdôraznila, že kožná rakovina je najzhubnejšia rakovina. Preto je veľmi dôležitá prevencia a osveta.

"Včasnou prevenciou sa dá predísť rakovine kože. Štvrtina pacientov chodí neskoro k lekárovi, niektorí prichádzajú so zanedbanými tumormi, čo podporuje fajčenie. Najviac sú postihnutí muži nad 60 rokov, ale vekový priemer klesá. Mám aj 17-ročných pacientov a dievčatá, ktoré sa opaľujú v soláriu. Mladí ľudia s melanómom sú potetovaní, čo ma prekvapilo," konštatovala Borecká.

Pre zlepšenie informovanosti v tejto oblasti vzniklo v decembri 2015 spomínané občianske združenie. Jeho iniciátorkou bola Lenka Katrenčinová na základe vlastnej skúsenosti, keď v dôsledku melanómu zo znamienka zomrel jej priateľ. Vyjadrila sa: "Mali sme málo dôveryhodných informácií a chcem, aby iní neprišli o milovanú osobu."

"Na našej webovej stránke www.rakovinakoze.org poskytneme pacientom aj ich rodinným príslušníkom relevantné informácie získané od odborníkov na liečbu rakoviny kože. Naším zámerom je aj sociálna, právna a psychologická pomoc," zdôvodnila vznik PsDeMa jeho predsedníčka Silvia Schmidtmayerová. V združení tiež poradia, ako na dovolenke nepreceňovať opaľovanie a celkove pomôcť pacientom, aby si aj so znamienkami na tele zachovali čo najdlhšie kvalitu života.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Päť mýtov o celiakii: Aká je pravda?
So zápachom z úst môže pomôcť dentálna hygiena
Bude z vás kvôli zlému držaniu tela Quasimodo?
Zoznámte sa s hormónom, vďaka ktorému budete pokojnejší

Komentáre