Zdravie

ALKOHOL: Ako pôsobí na vaše telo a ako rýchlo sa po ňom spamätáte?

"Od búšenia srdca, bolesti hlavy, pocitu ľútosti a iných následkov - všetci vieme, že alkohol nie je dobrý pre naše telo. Ako rýchlo sme schopní napraviť škody, ktoré napáchal?"

Zuzana Lobotková, 6. júla 2016 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Pri vysporadavaní sa s „opicou“ nie je nezvyčajné, že sľubujete, že sa už alkoholu ani nedotknete. Prejdú dni, týždne, možno dlhší čas, a je to tu opäť. Možno vám pomôže dozvedieť sa, čo sa skutočne deje s vaším telom, keď prestanete piť vás. To vás môže odradiť od opätovného siahnutia po pohári alkoholického nápoja. Od bezchybnej pleti po neskutočnú energiu – odhaľte s nami výhody vyhýbania sa alkoholu.

Do 24 hodín


Okamžitý účinok nadmerného pitia alkoholu je takzvaná „opica“. Tá môže zahŕňať potenie alebo zimnicu, a vo vážnych prípadoch aj záchvaty. Ak ste sa vzdáte pitia, vaše telo začne čistiť alkohol zo svojho systému a môžete začať „detox“. Vaša hladina cukru v krvi sa normalizuje a môžete sa tešiť na rad výhod, ktoré nie sú pri požívaní alkoholu bežné. Budete mať oveľa jasnejšiu hlavu, menej depresívne nálady a budete mať viac peňazí v peňaženke, čo vás uchráni od finančného stresu.

Do týždňa


Alkohol je veľmi zlý na spánok, čo vedie k nepokojným nociam. Môžete si myslieť, že vám pomôže zaspať, ale je pravdepodobné, že sa budete budiť s pocitmi nevoľnosti a potrebou navštíviť toaletu. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že povzbudzuje telo k strate prebytočnej tekutiny. A to vrátane potu, takže budete dehydrovaný, čo znamená, že budete chcieť piť vodu. Dobrou správou je, že ak sa vzdáte alkoholu, vaša spánok sa zlepší už počas jedného týždňa.

Počas štrnástich dní


Alkohol dráždi žalúdočnú sliznicu a vyvoláva príznaky, ako je kyselina (kde žalúdočná kyselina spaľuje hrdlo). Vzdajte sa alkoholu a tento pocit bude minulosťou. Do dvoch týždňov môžete spozorovať aj chudnutie. „Skryté“ kalórie v alkohole sú významné. Vypiť veľký pohár vína (250 ml) môže pridať 228 kalórií k večery. Takže dva veľké pohára pridajú približne ekvivalent extra šunkovo-syrového sendviča s majonézou denne. A hovoríme o prázdnych kalóriách, čo znamená, že neobsahujú žiadny živiny. Teda - ak prestanete piť, a začnete jesť zdravo a cvičiť, budete chudnúť. A keďže alkohol zvyšuje tlak, abstinencia vám ho pomôže znížiť.

Počas jedného mesiaca


Budete vyzerať viditeľne lepšie. Alkohol je toxický pre váš najväčší orgán - kožu. Toxíny spôsobujú, že je vaša pleť menej pružná a vyzerá staršie. Starnutie kvôli alkoholu je niečo, čo vám váš najlepší priateľ nepovie. Ak prestanete piť, zabránite predčasnému starnutiu pokožky.

Do dvoch mesiacov


Stav vašej pečene sa zlepší. Tá zvládne malé množstvo alkoholu, ale nadmerné pitie spôsobuje, že sa zapáli - čo nazývame alkoholická hepatitída a ide o tichú chorobu. V skorých štádiách môžete mať pocit, že to nie je vážne, ale môže to viesť k cirhóze, čo je trvalý problém. Vypiť 175 ml vína denne spôsobí vývoj takzvanej „tučnej pečene“, keď sa zmení glukóza v pečeni na tuk. Alkohol ovplyvňuje spôsob, akým pečeň spracováva tuk, takže vaše pečeňové bunky ho dostanú mnoho. Dobrou správou je, že vo vašej pečeni začne ubúdať prebytočný tuk, teda ak prestanete piť.

Do 12 týždňov


Nadmerné pitie spôsobuje zväčšenie krvných buniek, čo spôsobuje únavu, pretože nie sú schopné efektívne prenášať kyslík do celého tela. Po tom, čo sa vzdáte alkoholu, budú vaše krvné bunky schopné obnovy do troch mesiacov. Následne sa budete cítiť oveľa aktívnejší a celkovo zdravší.
Zdroj: Dailymail

ODPORÚČAME AJ:
Je dobré nechať dieťa vyplakať sa? Zistili sme, ako to je
Záchranári varujú: Dávajte pozor na detské úrazy
Sezóna hudobných festivalov je tu: Na toto si dajte pozor
Päť krokov, ako si ľahko odvyknúť od cukru

Komentáre