Zdravie

6 typov teplomerov: Ktorý je pre vás ten správny

"Nie je teplomer ako teplomer a pri meraní telesnej teploty je dôležité vybrať si správny typ. Ktorý typ merania je najpresnejší? Po akom teplomere by mali siahnuť mamičky detí? "

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 8. novembra 2023 10:00
Ilustračné foto Foto: Unsplash.com / Matteo Fusco
A ktorý z nich má veľa praktických výhod? Aj na tieto otázky sme sa pozreli s Viktorom Čanigom, farmaceutom z lekárne Dr. Max v Žiari nad Hronom. V článku vám predstavíme 6 typov teplomerov.

Na meranie teploty každého miesta na tele slúži iný druh teplomeru. Ak si potrebujete zmerať teplotu napríklad na čele alebo z ucha, použite infračervený teplomer. Najbežnejšie meranie teploty je v podpazušnej jamke. Ak ste pili alebo jedli, až po najmenej 30 minútach si zmerajte teplotu v ústnej dutine. Najpresnejšie meranie je z konečníka a využíva sa najmä na meranie teploty u detí.

Klasický sklenený teplomer
Ortuťový teplomer bol kedysi v domácnostiach najbežnejším teplomerom. V roku 2009 však Európska únia zakázala používanie ortuti, a tak sa teplomery začali plniť inými bezpečnejšími látkami, ako napríklad liehom alebo gáliom. „Tieto teplomery fungujú na báze rozpínavosti kvapalín v závislosti od teploty. Preto na svoje fungovanie nepotrebujú žiadne batérie. Sú presné, trvácne, ekologické a cenovo dostupné. Je možné odmerať nimi teplotu v ústach, v podpazuší alebo v konečníku,“ vymenúva farmaceut z lekárne Dr. Max. Ich nevýhodou je dlhšia doba merania a možnosť rozbitia. Pred každým použitím je potrebné teplomer striasť špeciálnym sklepávacím puzdrom, ktoré umožňuje sklepať teplomer rýchlo a jednoducho.

Foto: Unsplash.com/Edgar Soto

Digitálny teplomer
Je to digitálna verzia klasického teplomera, možno ním teda merať teplotu na rovnakých miestach, a to v podpazuší, v ústach a konečníku. Digitálna verzia priniesla nové možnosti, ako napríklad zvukový signál pri ukončení merania alebo špeciálne upozornenie pri horúčke, či podsvietenie displeja na meranie teploty v noci. „Dôležité je spomenúť, že digitálny teplomer je kalibrovaný na meranie v konečníku. Čiže ak počas merania teploty v podpazuší zaznie pípanie oznamujúce ukončenie merania, nechajte si ho pod pazuchou ešte pokojne nejaký čas. Odporúčam meranie minimálne 5 minút, a to bez ohľadu na to, že zvuková signalizácia už zaznela,“ opisuje odborník z lekárne Dr. Max.

Foto: Unsplash.com/Kelly Sikkema

Detský teplomer
Ide o digitálny teplomer, ktorý je tvarom a funkciou upravený na meranie teploty detí. Môžu byť farebné alebo v tvare zvieratiek, väčšinou majú mäkkú špičku, čo uľahčuje zavádzanie do konečníka dieťaťa. Obľúbený je medzi mamičkami aj teplomer v tvare detského cumlíka, ktorý umožňuje meranie teploty bábätkám v ústnej dutine počas spánku. Nevýhodou je fakt, že nie všetky deti cumlík akceptujú.

Foto: Unsplash.com/Bermix Studio

Bazálny teplomer
Tento typ digitálneho teplomeru meria s presnosťou na dve desatinné miesta. „Meria bazálnu teplotu, ktorej mierne zvýšenie značí, že v tele prebehla ovulácia. Tento teplomer preto využívajú ženy, ktoré sa snažia o dieťatko, alebo naopak, sledujú si plodné a neplodné dni s cieľom vyhnúť sa tehotenstvu,“ hovorí Viktor Čaniga. Bazálna teplota sa meria buď v ústach, alebo najčastejšie vaginálne. Pre správnosť výsledku je nutné dodržiavať rovnaký čas merania, a to hneď ráno po prebudení sa.

Čelový teplomer
Je to tenký prúžok obsahujúci tekuté kryštály, ktoré sa sfarbia podľa nameranej teploty. Výsledok je však len orientačný, je to najmenej presné meranie.

Foto: Unsplash.com/Julian Hochgesang

Infračervený teplomer
Ide o obľúbený bezdotykový teplomer, ktorý má mnoho praktických výhod. Jednou z nich je rýchly a presný výsledok merania a možnosť merať ním aj teplotu okolia, napríklad na meranie teploty mliečka, kaše, alebo vody vo vaničke. Meranie bezdotykovým teplomerom je výhodné najmä pre mamy malých detí najmä počas spánku bez nutnosti bábätko budiť. „Pozor si treba dať na dodržanie odporúčanej vzdialenosti od meraného povrchu a ak meriate teplotu na čele, je nutné ubezpečiť sa, že je suché a čisté. Rovnako nemôžeme očakávať presné meranie ani ihneď po príchode do prostredia, kde je veľký teplotný rozdiel,“ uvádza farmaceut z lekárne Dr. Max. Ako príklad uvádza meranie v zime hneď po vstupe do nákupného centra, keď bezkontaktný teplomer nameral nižšiu teplotu, ako bola skutočná.

Komentáre