Technológie
Takto sa buduje svet virtuálnej reality
Erik Stríž, 29. marca 2016 10:00
Zvyčajne sa na výrobu 3D prostredia používa modelovací program v počítači, ktorý sa zobrazuje na ploche monitora. Myšou a klávesnicou môžu grafici a dizajnéri vytvoriť taký svet, aký majú v zadaní od klienta, prípadne aký si sami predstavujú. Virtuálna realita však zasahuje aj do tejto oblasti práce a ponúka celkom nové možnosti, ako tvoriť. Jedným zo skvelých príkladov využitia virtuálnej reality pri tvorbe 3D prostredia je použitie headsetu Oculus Rift, špeciálnych ovládačov sledujúcich zmenu polohy a programu Unreal Engine.
Spojenie hardvéru virtuálnej reality s vhodný softvérom v počítači ponúka možnosť priamo byť v prostredí, ktoré práve vytvárate. Vďaka špeciálnym okuliarom a ovládačom môžete umiestniť seba samého do 3D sveta a manipulovať objektmi v ňom, zväčšovať ich, premiestňovať, meniť nastavenie svetiel a množstvo ďalšieho.
Sledovať videá s ľuďmi, ktorí takto modelujú 3D svet, je priam fascinujúce. Dobrou správou však je, že nejde o žiadne sci-fi alebo prototypy, ale o čosi, čo môžete vyskúšať aj vy doma. Je, samozrejme, potrebné mať niektorý zo skutočných headsetov virtuálnej reality, napríklad Oculus Rift alebo HTC Vive. V spojení s mobilným telefónom uloženým v krabicovom Google Cardboard táto technológia zatiaľ nefunguje, avšak vieme si celkom dobre predstaviť, že raz sa objaví aj v moderných smarfónoch.
Zdroj: Epic's Nick Donaldson Demo's Unreal Engine's VR Editor (youtube.com)
Predpokladáme, že ak sa táto technológia rozšíri medzi bežných spotrebiteľov, môže mať výrazný vplyv na spôsob, akým sa napríklad deti hrajú s počítačmi. Namiesto sedenia na stoličke s očami prilepenými k monitoru a s rukami na myši a klávesnici by stáli, pohybovali sa a tvorili - hoci iba vo virtuálnom 3D svete. Jeden softvér, ktorý určite stojí za mienku, sa volá Tilt Brush a dajú sa pomocou neho robiť neuveriteľné kreácie, s trochou úsilia dokonca umelecké diela.
Zdroj: Artist painting in VR - HTC Vive & Tilt Brush (youtube.com)
V spojení s inými pokrokovými technológiami, napríklad 3D tlačou, by potom mohli svoje diela aj zhmotniť. To je však už trocha sci-fi, na ktorého zreálnenie si budeme musieť nejakú chvíľu ešte počkať...
ODPORÚČAME AJ:
Osobný lietajúci robot? Nič nemožné
Neuveriteľné technológie: Potláčanie prejavov astmy mobilom
Technologické firmy chcú prepojiť náš svet s virtuálnym
Skutočný Ironman bude pravdepodobne hendikepovaný. Prečo?
Google Impact Challenge: 72 hodín pre dobro ľudstva