Technológie
Google Impact Challenge: 72 hodín pre dobro ľudstva
Erik Stríž, 7. novembra 2015 12:00
Tento rok v septembri sa do podobného projektu zapojilo aj Google a spoločne s organizáciami Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy malo za cieľ vytvoriť inovácie pre lepší svet. Nemuselo pritom ísť o riešenia, ktoré rovno vyriešia chudobu a hlad vo svete, ale pomôžu v každodennom živote. Preto si sa počas 72 hodín hľadali riešenia pre niekoľko zadaní typu “What if...”, teda “čo ak...”. Jednoducho, čo ak by tu boli zariadenia a pomôcky, ktoré by aktívne či pasívne pomáhali ľuďom so zdravotnými problémami. Zadania pritom nestanovilo Google, ale samotní ľudia, ktorí sa s problémami potýkajú každý deň.

• Čo ak by tu bolo niečo, vďaka čomu by aj ľudia s barlami mohli prenášať nápoje bez hrozby rozliatia?
• Čo keby existovala adaptívna technológia, ktorá by umožňovala telesne hendikepovaným ľuďom praktizovať športy ako rafting či kanoing?
• Čo ak by existovalo doplnkové zariadenie na invalidný vozík so schopnosťou kopnutia, vďaka ktorému by deti aj dospelí mohli hrať so zdravými napríklad futbal?
• Čo keby okuliare Google Glass umožňovali, aby sa aj ľudia neschopní pohybu, reči či písania mohli prejaviť a komunikovať s okolím?
• Čo ak by tu bola cesta, ktorou by sa presne určil vplyv liekov na symptómy Parkinsonovej choroby a tak sa zvýšila ich efektivita na maximum?
• Čo keby vzniklo riešenie, ktoré by ženám na invalidnom vozíku umožnilo pohodlnú toaletnú hygienu bez potreby zosadania z vozíka?
• Čo keby boli na invalidnom vozíku senzory tlaku, ktoré by v spojení so softvérom v mobilnom telefóne umožňovali predchádzať bolesti, preležaninám a iným zdravotným komplikáciám?

Zdroj: Google Impact Challenge
ODPORÚČAME AJ:
Toto nie je zubárske kreslo, ale budúcnosť našich kancelárií
Tento vynález môže ochrániť cukrovkárov pred najhorším
Kúpili ste originál alebo fejk? Zistíte to pomocou aplikácie
Tomuto neuveríte: Protézy končatín pre deti môžete vytlačiť aj doma
Inteligentné kamene? Nie je to nezmysel, ale veľká pomoc