Zdravie

V piatok štartuje zbierka Deň narcisov špeciál

"Narcis si tento raz nekúpite na ulici, ale vo vybraných sieťach predajní. Prispieť je možné aj online či cez SMS."

TASR/Webmagazin.sk, 31. júla 2020 10:31
Ilustračná snímka. Foto: TASR – Martin Palkovič
Bratislava 31. júla (TASR) – Liga proti rakovine (LPR) v piatok organizuje zbierku na pomoc onkologickým pacientom Deň narcisov špeciál a zároveň spúšťa online a SMS zbierku, ktorá potrvá do 14. augusta.

Vzhľadom k epidemiologickej situácii súvisiacej s novým koronavírusom v piatok nie je možné stretnúť dobrovoľníkov v uliciach, ľudia však môžu prispieť a dostať narcis vo viacerých sieťach predajní potravín a drogérie, s ktorými sa LPR dohodla na spolupráci. Tiež na pobočkách Slovenskej sporiteľne.

Výnos z Dňa narcisov špeciál LPR použije podľa výkonnej riaditeľky Evy Kováčovej na realizáciu projektov ako onkoporadňa na telefónnom čísle 0800 11 88 11, individuálne i skupinové psychologické poradenstvo, rodinná týždňovka, relaxačné pobyty pre onkologických pacientov, ubytovacie zariadenia pre rodičov detí liečených na rakovinu, jednorazový finančný príspevok na pomoc v hmotnej núdzi či prístrojové vybavenie pre nemocnice.
Na snímke schránka na zbieranie dobrovoľných príspevkov v rámci akcie Deň narcisov špeciál, ktorá sa uskutoční 31. júla 2020. Foto: TASR Pavol Zachar

Deň narcisov mal byť pôvodne 16. apríla, avšak pre pandémiu nového koronavírusu sa nemohol uskutočniť.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií evidujú na Slovensku viac ako 226.000 pacientov s nádorovými ochoreniami. Predpokladá sa, že v roku 2020 pribudne približne 40.000 nových prípadov.

Medzi najrizikovejšie diagnózy patrí zhubný nádor hrubého čreva, a to rovnako u mužov ako aj u žien. Najčastejšou diagnózou u žien je karcinóm prsníka, nasleduje kolorektálny karcinóm a karcinóm maternice. U mužov je najčastejší kolorektálny karcinóm, nasleduje zhubný nádor pľúc a prostaty. Nádorové ochorenia postihujú viac ženy ako mužov.

Komentáre