Zdravie

Schizofrenik Antonín: Dôležitý je plnohodnotný život a samostatnosť

"Schizofrénia je psychické ochorenie, o ktorom veľa ľudí takmer nič nevie. Nevedia si predstaviť život s touto diagnózou. Ako vlastne vyzerajú jej temné zákutia a ako sa dá schizofrénia liečiť?"

Zuzana Lobotková, 5. septembra 2014 6:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP


Schizofrénia je mentálne ochorenie, ktoré sa prejavuje halucináciami, dezilúziami, zmenami správania sa a zmätenými myšlienkami práve v dôsledku porúch myslenia a vnímania. Pacient s touto psychotickou chorobou často nedokáže rozoznať rozdiely medzi skutočnou realitou a realitou, ktorá je vykonštruovaná v jeho mysli. Odborníci veria, že príčinou je kombinácia genetických predpokladov a vplyvov prostredia.

Diagnóza, pred ktorou neujdete


Ochorenie sa vyskytuje u 0,8 percenta - 1,5 percenta populácie u mužov aj žien. Spúšťačom môže byť naozaj čokoľvek - od stresu po tragickú životnú udalosť. Kľúčové je ochorenie diagnostikovať čo najskôr. Schizofrénia sa následne lieči kombináciou liekov a terapie. Vo väčšine prípadov sú to antipsychotiká a kognitívno-behaviorálna terapia.

Svoje vie o liečbe schizofrénie aj dvadsaťšesťročný Antonín: „Diagnózu mi nepovedali ešte dlho po prvej hospitalizácii. V liečebni sa so mnou moc nebavili, len mi dávali lieky. Nerozumel som, prečo ich mám brať, a bol som dosť nahnevaný. Že je niečo naozaj zle som si začal uvedomovať až keď som bol v liečebni dlhšie než týždeň. Mal som pocit, že ma vlastne stále ani poriadne nevyšetrili, len mi dávali lieky. A nechápal som, prečo ma nechcú pustiť – až vtedy mi došlo, že už ide do tuhého.“

Treba nájsť tú správnu liečbu


Predpísanú liečbu je potrebné dodržiavať, inak sa môžu príznaky vrátiť. Liekov je však viacero druhov, s rôznymi vedľajšími účinkami a pôsobením. Vedľajšie účinky rozhodne nemusia byť príjemné. „Vnímal som to tak, že lieky nepotrebujem, že ich beriem zbytočne, pribral som po nich 15 kilogramov a necítil som sa vôbec lepšie, skôr horšie, hlavne psychicky. Bol som otupený, bez chuti športovať, sexuálna výkonnosť bola tiež po liekoch výrazne slabšia, apetít je po určitých liekoch úplne preč. V škole som bol apatický, tiekli mi sliny, nebol som schopný nič robiť,“ vysvetlil Antonín.

Každý prípad treba liečiť individuálnym prístupom. Je potrebné s lekárom prebrať možnosti liečby. V súčasnosti sú na výber tablety alebo injekcie. Antonínovi pomohli práve injekcie: „Keď som bral injekcie, bola to najdlhšia doba, počas ktorej som bol v pohode. Rok a pol som nebol v liečebni. Mal som injekcie, ktoré sa aplikujú raz za 4 týždne. A nemal som s tým problém. Chodil som pravidelne. Dokonca som po nich nepriberal. Teraz beriem tablety, ale nie pravidelne.“

Podľa lekárov je dôležité nemať stresujúci život, dodržiavať stanovenú liečbu a snažiť sa udržiavať aj pri dobrom telesnom zdraví. Antonín však objavil význam aj v iných veciach: „Dôležité pre mňa je, aby som nebol večne unavený a nemusel stále spať. Aby som mal plnohodnotný život a bol samostatný. Život žiť a nie len ho prežívať. Som rád, že mám teraz vlastné bývanie a nemusím byť na ubytovni, to prostredie bolo hrozné. Teraz mám väčšiu slobodu, mám sa na čo tešiť.“

Rozhovor s Antonínom uskutočnila Zuzana Blažejová zo schizofriends.sk.

ĎALŠIE ČLÁNKY:


ALS: Trúfli by ste si aj vy na vedro s ľadovou vodou?
Smrť Robina Williamsa a liek na ebolu
Jed ako liek proti rakovine
Je ebola hrozbou aj pre nás?
Choroba potomkov kráľovnej Viktórie: Prenášajú ju zdravé ženy
Rakovina kože si nevyberá, chráňte sa na slnku aj v soláriách
Rakovina prichádza potichu, muži, zbystrite pozornosť
Počuli ste už o očných muškách?

Komentáre