Zdravie

Imunitu posilní ovocie a zelenina, spánok či chôdza

"Za deň treba zjesť minimálne 400 gramov ovocia a zeleniny rozdelenej do piatich porcií."

TASR, 27. marca 2016 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Budovanie imunity je dlhodobý proces, ktorý ovplyvňujú viaceré faktory. Jedným z nich je aj strava. "Svoju imunitu môžeme budovať, a to správnou výživou deň po dni. Niektoré zložky potravín majú imunomodulačné vlastnosti, to znamená, že stimulujú náš imunitný systém. Hovoríme o vitamínoch, ktoré majú priaznivý vplyv na obranyschopnosť organizmu," vysvetlila odborníčka na zdravý životný štýl Alžbeta Béderová z bratislavského regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Napríklad vitamín C možno nájsť v nakladaných uhorkách, kapuste, petržlene, červenej paprike alebo v pomarančovom džúse. Provitamín A je zase prítomný v žltej, oranžovej a červenej zelenine a ovocí alebo v mrkvovej šťave. Aj niektoré minerálne látky hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti. Napríklad taký horčík, ktorý je vo významnom množstve obsiahnutý v ovocí.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie možno konzumovať ovocie a zeleninu neobmedzene. Za deň treba zjesť minimálne 400 gramov ovocia a zeleniny rozdelenej do piatich porcií. Zeleninu možno konzumovať v akejkoľvek podobe. Nielen surovú, ale aj vo forme 100-percentných džúsov a pyré, na čo upozorňuje aj kampaň podporovaná Európskou úniou.

Na to, aby sa ľudia správne stravovali, nepotrebujú mať doktorát z výživy, upozorňuje odborníčka. "Plánovanie nákupov jedla, pomalé konzumovanie, varenie doma, vyvážená a pestrá strava alebo pridávanie ovocia a zeleniny do každého jedla sú jednoduché tipy, ktoré ľahko zužitkujeme v každodennom živote a prinesú nám pozitívny vplyv na naše zdravie," poukázala Béderová.

Pre budovanie imunity je dôležité aj dostatočné množstvo spánku. "Spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Počas neho v tele prebiehajú mnohé významné procesy, vrátane regenerácie buniek a tkanív. Príliš málo spánku negatívne ovplyvňuje produkciu kortizolu – stresového hormónu. Celkovo poruchy spánku znižujú obranyschopnosť tela. Preto každý počas dňa by si mal nájsť 15 až 30 minút na krátke zdriemnutie. Ak nie, mal by si dopriať kvalitný spánok v noci," hovorí Béderová.

Nemenej dôležitý je pohyb, vhodná je aj obyčajná chôdza. "Bez ohľadu na počasie, každý deň by sme si mali nájsť chvíľku na polhodinovú prechádzku. Výborne tým okysličujeme naše telo, čím sa stávame odolnejšími voči vírusom a baktériám. Rovnako dôležité je pravidelne vetrať priestory bytu alebo domu. Najmä v zime, keď sú izby vykurované a vzduch je veľmi suchý. Suché sliznice nosa a hrdla sú totižto náchylnejšie na infekcie. Nepodceňujte preto cirkuláciu vzduchu vo vašej domácnosti," uzatvorila Béderová.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Prejavy Alzheimerovej choroby sa často pripisujú starnutiu
Môže byť arašidové maslo kľúčom k boju proti obezite?
Deťom po strate blízkeho človeka pomôže terapeutická rozprávková kniha
Sexuálny prenos vírusu zika je bežnejší, než sa predpokladalo
Pocit šťastia vás môže zabiť

Komentáre