Zdravie

Drkocete zubami alebo vás trasie od zimy

"Môžete trpieť týmito ochoreniami."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 17. januára 2024 14:57
Ilustračné foto Foto: Unsplash.com / Kira auf der Heide
Ak máte aj vy večne studené ruky a nohy v zime, určite si prečítajte dnešný článok. Zimomravosťou častejšie trpia ženy a vzniká často ako následok ochorení, nedostatku vitamínov či minerálov. Farmaceutka Lívia Peštová z lekárne Dr. Max vo Vranove nad Topľou vysvetlí, čo stojí za zimomravosťou a zároveň poradí, ako tento problém vyriešiť.

Ľudia, ktorí bojujú so stresom či únavou, môžu na sebe badať pocity neustálej zimy. Môže však ísť aj o závažné ochorenie a preto treba vedieť rozlíšiť, či vám zimomravosť spôsobuje len vonkajšia teplota alebo niečo iné. Pri nedostatočnom príjme tekutín dochádza tiež k zhoršeniu prekrvenia končatín, a jedným z prejavov je zvýšené pociťovanie chladu. Medzi príznaky rôznych ochorení, ktoré si vymenujeme nižšie, patria pocity chladu a zimomravosť.

Foto: Unsplash.com/ Spencer Backman

Ako liečiť rôzne ochorenia?
Najčastejšou príčinou zimomravosti je vazokonstrikcia (zúženie ciev). V čom spočíva terapia? Lívia Peštová z lekárne Dr. Max radí, aby ste si dopriali pokoj na lôžku vo vyvetranej miestnosti, dodržiavajte pitný režim, ľahkú stravu, podporujte imunitu výživovými doplnkami (vitamíny C a D, zinok, betaglukány, probiotiká a iné). Ak sa objaví teplota, užite paracetamol alebo ibuprofén.

Zimomravosť môže značiť aj aterosklerózu. Liečba zahŕňa zníženie hladiny cholesterolu úpravou životosprávy, pomôže i prírodná liečba alebo farmakologická liečba navrhnutá lekárom.

Dôležité je spomenúť anémiu (nedostatok červených krviniek). Červené krvinky obsahujú hemoglobín, ktorého nevyhnutnou zložkou je aj železo. Prevenciou anémie je komplexná a dobre vyvážená strava obsahujúca železo, kyselinu listovú a vitamín B12. Farmaceutka z Dr. Max vysvetľuje, že vstrebávanie železa z rastlinnej stravy možno docieliť tepelnou úpravou, opražením orechov, namáčaním strukovín pred varením, naklíčením semien alebo keď budete pridávať k zelenine a strukovinám balzamový ocot/citrónovú šťavu. Farmaceutka odporúča nekombinovať rastlinné zdroje s mliečnymi výrobkami. Zdroje kyseliny listovej sú strukoviny, zelenina so zelenými listami, ovocie, vnútornosti a iné. V rybách, mlieku, vajciach a syroch nájdeme vitamín B12.

Hypotyreóza vzniká pri zníženej tvorbe hormónov štítnej žľazy z rôznych príčin. Liečbu hypotyreózy určí lekár substitúciou chýbajúceho hormónu.

Diabetes mellitus (cukrovka) je charakterizovaný hyperglykémiou – zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ktorá vzniká ako následok zníženej tvorby alebo nedostatočného účinku inzulínu.
Základom terapie je diéta a liečba nastavená lekárom.

Anorexia a bulímia sú poruchy príjmu potravy, ktoré majú za následok nedostatočný príjem živín, vitamínov a minerálov. „Nadváha a obezita, na druhej strane, súvisia s nadmerným príjmom potravy a ukladaním nadbytočného tuku do ciev. Pridružuje sa zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, vysoký krvný tlak alebo diabetes. Taktiež môžu byť dôvodom výskytu zimnice,“ hovorí Lívia Peštová.

Foto: Unsplash.com / Kelly Sikkema

Raynaudov fenomén
Skupina liečiv s názvom betablokátory používané na liečbu vysokého krvného tlaku, ako antiarytmiká alebo pri iných kardiovaskulárnych ťažkostiach, môžu vyvolať nežiaduci účinok, a to zimomravosť alebo Raynaudov fenomén (postihnutie ciev v koncových častiach tela, ich zbelenie až zmodranie). „Ak máte podozrenie, že vami užívaný liek vyvoláva nepríjemnú zimomravosť, upozornite na to svojho lekára, ktorý má možnosť po skonzultovaní daného problému, prípadne po ďalších vyšetreniach, upraviť dávku lieku alebo zmeniť liečbu,“ radí Lívia Peštová z Dr. Max.

Zatočte so zimomravosťou
Stojí za vašou zimomravosťou nedostatočné prekrvenie? Vyskúšajte užívanie liekov a doplnkov výživy s obsahom výťažkov z Ginka dvojlaločného. „Ginko má priaznivý vplyv na prúdenie krvi a podporuje prekrvenie periférnych tkanív – rúk, nôh, stredného ucha, ale aj mozgu,“ doplnila farmaceutka. Ak užívate napríklad lieky na riedenie krvi, mali by ste sa pred začatím užívania poradiť s odborníkmi. Pridajte pohyb a v prípade, že pracujete v sede, robte si prestávky, počas ktorých sa prejdete a „rozprúdite krv“. Pomôcť môže aj pravidelná masáž nôh – pôsobenie na reflexné body, ako aj zlepšenie prekrvenia, majú priaznivý efekt. Vhodné je použitie bylinných gélov s obsahom výťažkov z borovice, nechtíka, pagaštanu konského, pomaranča či čili papričiek. Podobný účinok majú aj vodné liečebné metódy, ako napríklad perličkový kúpeľ.

(Autorka: PharmDr. Lívia Peštová, farmaceutka, Lekáreň Dr. Max Vranov nad Topľou)

Komentáre