Zdravie

Dojčiace mamy bojujú s mnohými prekážkami, tvrdí laktačná poradkyňa

"Matky počúvajú nesprávne informácie, čo všetko pri dojčení nesmú, od cvičenia, chudnutia, pitia kávy alebo bublinkovej minerálky až po tabličku čokolády. Dojčenie je však normálna súčasť života."

TASR, 29. septembra 2019 8:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Dojčiace matky narážajú na prekážky pre skĺbenie dojčenia s bežným životom. „Zbytočne a bez vedeckých dôkazov im ľudia hovoria, že nesmú jesť takmer nič z toho, čo im chutí a čo je dôležité pre ich správnu výživu,“ tvrdí Viera Červená z občianskeho združenia (OZ) Mamila, v ktorom profesionálne laktačné poradkyne už pred pôrodom pripravujú ženy na dojčenie a organizujú pre ne podporné skupiny dojčenia.

„Matky počúvajú nesprávne informácie o tom, čo všetko pri dojčení nesmú, od cvičenia, chudnutia, cez pitie kávy alebo dokonca bublinkovej minerálky až po tabličku čokolády. Dojčenie je však normálna súčasť života,“ hovorí Červená. Dojčiaca matka sa podľa nej nemusí vyvarovať ničoho, čo jej samej nespôsobuje problémy. Môže jesť to, na čo je bežne zvyknutá, piť kávu a robiť všetko, čo chce. Matky sa však podľa nej často vo svojom okolí stretávajú s mýtmi o dojčení a s ľuďmi, ktorí podkopávajú ich sebavedomie v tejto oblasti. „Dávajú žene najavo, že za všetky jej ťažkosti môže dojčenie, no odmietajú jej pomôcť a nabádajú ju ku kŕmeniu z fľaše umelým mliekom,“ konštatuje.

Podľa prieskumov OZ Mamila je viac ako 95 percent žien ešte pred pôrodom rozhodnutých, že chcú dojčiť. Štatistiky však ukazujú, že v šiestom mesiaci je dojčená menej ako polovica detí. „Ženám chýba praktická pomoc a podpora,“ myslí si Červená. Problémom je podľa nej tiež nejednotnosť informácií o dojčení z rôznych zdrojov a zlé podmienky na dojčenie. Štúdia OZ Mamila poukazuje na fakt, že väčšina žien zažije problémy s dojčením už v pôrodnici a polovica detí dostane už vtedy umelé mlieko. V prvé dni a prvých pár týždňov po pôrode je dojčených menej detí ako v treťom mesiaci života. „Toto je preto, že po príchode z pôrodnice vyhľadajú ženy laktačnú poradkyňu, dostanú pomoc s dojčením a dojčia aj tie, ktoré pôvodne v pôrodnici nedojčili,“ doplnila Červená.

V špecifickej situácii sú dojčiace mamy, ktoré sú zároveň znova tehotné. „Počas dojčenia sa ženám postupne znova obnovuje plodnosť a potom je možné otehotnieť. Toto sa štatisticky deje väčšinou po 14. až 17. mesiaci po pôrode,“ vysvetľuje Červená. V tehotenstve prirodzene poklesne tvorba mlieka, avšak dieťa vo veku okolo 14. mesiaca možno podľa Červenej väčšinou bez problémov dojčiť naďalej. „Kalorický príjem sa takémuto bábätku dá doplniť jedlom,“ dodáva. Ak však žena otehotnie skoro po pôrode, teda v čase, keď je dojčenie pre bábätko jediným alebo takmer jediným zdrojom potravy, nie je možné sa spoliehať, že bábätko pri dojčení získa dostatok mlieka. Vtedy ho treba začať kŕmiť jedlom, prípadne dokrmovať.

OZ Mamila odporúča ženám v tejto situácii skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, ktorá ich poučí o tom, ako je možné takzvanou laktačnou pomôckou dokrmovať bábätko priamo na prsníku a pri staršom dieťati kalorický príjem vykryť kalorickými príkrmami. Možnosťou je aj takzvané tandemové dojčenie, často využívané u dvojičiek, ale môžu pri ňom piť mlieko od matky súčasne starší aj mladší súrodenec, každý z jedného prsníka.

Komentáre