Zdravie

Dojčenie pomáha vytvárať puto medzi matkou a dieťaťom

"Materské mlieko je svojím zložením pre dieťa ideálnym zdrojom živín, rastových a imunologických faktorov."

TASR, 5. augusta 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Dojčenie je nielen ideálnym prostriedkom výživy dieťaťa, ale aj príležitosťou ku vzniku puta medzi ním a matkou. "Vzniká intenzívne vzájomná väzba, poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vytvára optimálny základ pre vzťahy, ktoré si v budúcnosti vytvorí," hovorí docentka Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Petržalke.

Materské mlieko je svojím zložením pre dieťa ideálnym zdrojom živín, rastových a imunologických faktorov. Dojčenie má pozitívny vplyv aj na zdravie matky. Znižuje riziko popôrodného krvácania, ale aj rakoviny prsníka a vaječníkov. Šetrí životné prostredie aj financie rodiny.

"Mnohé štúdie ukazujú, že už v tomto období dostáva jedinec do vienka základ pre optimálnu socializáciu v neskoršom veku. Agresívne správanie, o ktorom hovorí dnes celý svet, môže mať korene v nedostatočnej väzbe medzi dieťaťom a rodičmi už v útlom veku," povedala Chovancová. Unikátny proces spoznávania dieťaťa matkou prebieha ihneď po pôrode. Ideálne je, ak môže byť dieťa bezprostredne po pôrode uložené priamo na kožu matky bez separácie.

"Ihneď po narodení neprerušený kontakt nahého dieťaťa s kožou matky pomáha dieťaťu prekonať zložité adaptačné mechanizmy v "známom" prostredí a matke dáva dostatok času, aby sa do svojho bábätka "zamilovala". Vyvrcholením býva aktívne prisatie sa dieťatka k prsníku. Na tento postup, ktorý nazývame "bonding", nadväzuje spoločný pobyt matky a dieťaťa na oddelení rooming-in," približuje Chovancová. Tento postup má podporovať aj tvorbu materského mlieka.

Odkladanie bábätiek na noc k "sestričkám" a dokrmovanie, ak to nie je z medicínskeho hľadiska opodstatnené, rozvoj laktácie u matky podľa jej slov len komplikujú. "Mamičky po pôrode bývajú veľmi unavené, precitlivené a často v starostlivosti o dieťa neisté. Je úplne normálne, že správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť, netreba však prepadať nervozite. Vtedy je pomoc vzdelaného a trpezlivého tímu zdravotníkov nevyhnutná," zhrnula Chovancová.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Pravidelný režim znamená zdravšie deti
Opuchnuté a boľavé prsty. Hrozí vám textitída?
VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame málo
Kliešťa treba vybrať do 24 hodín

Komentáre