Zdravie

Dlhoročný fajčiar má 20-násobne vyššie riziko rakoviny pľúc

" Cigaretový dym okrem toho, že obsahuje množstvo karcinogénnych látok, poškodzuje aj dýchacie cesty a pľúcne tkanivá."

TASR, 29. novembra 2015 10:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Tuhý a dlhoročný fajčiar má oproti nefajčiarovi 20-krát vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc. "Je preukázaná závislosť medzi počtom fajčiarov a počtom nádorov pľúc," hovorí docent Peter Beržinec z Onkologického oddelenia Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre. Fajčenie je príčinou alebo rizikovým faktorom väčšiny pľúcnych ochorení. Okrem rakoviny spôsobuje aj chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, bronchitídu a pľúcny emfyzém. Fajčiarov častejšie postihujú tiež infekcie dýchacích ciest.

Cigaretový dym okrem toho, že obsahuje množstvo karcinogénnych látok, poškodzuje aj dýchacie cesty a pľúcne tkanivá. Pľúcne priestory sú u fajčiarov plné pohltených častíc, dechtu, nečistôt a zvyškov, preto majú často až čiernu farbu. Chemické látky v dyme spôsobujú tvorbu hlienu, zároveň však zhoršujú jeho odstraňovanie z pľúc. Úplne totiž ničia riasinky v dýchacích cestách zabezpečujúce ich čistenie. Cigaretový dym u fajčiarov postupne zhoršuje pľúcne funkcie a znižuje sa kapacita pľúc. Dôsledky fajčenia sa prejavujú ako pretrvávajúci kašeľ, dýchavičnosť či znížená tolerancia námahy.

Nie je však pravdou, že rakovina pľúc sa týka výlučne fajčiarov. Postihuje, hoci v menšej miere, aj tých, ktorí s fajčením pred rokmi prestali i nefajčiarov. Pripisuje sa aj zhoršenému stavu ovzdušia, väčšej koncentrácii priemyselných splodín a masovému používaniu chemikálií v poľnohospodárstve. "Karcinóm pľúc môže postihnúť muža aj ženu, fajčiara aj nefajčiara... Hoci postihuje častejšie mužov, počet žien s rakovinou pľúc stúpa. Navyše pribúdajú pacienti nižších vekových skupín. A hoci nie všetci, ale väčšina tých, ktorí ochoreli na túto diagnózu, bolo v kontakte s tabakom,“ uviedol Beržinec.

Na Slovensku ročne pribudne vyše 2000 nových prípadov rakoviny pľúc. Problémom pri rakovine pľúc býva neskorá diagnostika, ochorenie totiž spočiatku často prebieha bez príznakov. Aj varovné príznaky ako kašeľ, chrapot či bolesť v hrudníku si ľudia zamieňajú s pretrvávajúcou infekciou dýchacích ciest. Pacienti pritom na Slovensku majú podľa Beržinca dostupné všetky moderné lieky. Okrem tabletovej formy liečby sa využíva aj chirurgické riešenie, rádioterapia, chemoterapia a cielená biologická liečba.

Problematike tohto ochorenia sa každoročne venuje celý november, ktorý je Mesiacom povedomia o rakovine pľúc. Verejnosť si tak mohla dať v týchto dňoch vo viacerých mestách bezplatne odmerať vitálnu kapacitu pľúc. Od dnes do stredy (25.11.) možno odborníkov nájsť v Nitre. Akciu podporuje aj občianske združenie Druhý dych. To počas pracovných dní v čase od 11.00 do 14.00 h prevádzkuje bezplatnú infolinku, na ktorej sú pneumológovia k dispozícii. Informácie možno nájsť aj na webe www.druhydych.eu.

ODPORÚČAME AJ:
Ochráňte svoju plodnosť. Poradíme vám ako
Dá sa dožiť tisíc rokov? Niektorí vedci tvrdia, že je to možné
Cholesterol upcháva cievy, jeho hladinu odhalí prevencia
Rakovina napáda aj ústnu dutinu, pripomínajú odborníci

Komentáre