Technológie

Online už aj na horách: Internet priamo z vesmíru zmení svet

"Internet hýbe svetom a stal sa každodenným nástrojom pre komunikáciu. Sú však miesta, kde signál z akýchkoľvek príčin nesiaha a obyvatelia odľahlých miest sú tak svojím spôsobom odrezaní od sveta. "

Erik Stríž, 22. júna 2015 10:00
Ilustračná fotografia Foto: NASA

Od telefónneho kábla po 4G

Ešte donedávna bol internet vymoženosťou, ktorú si mohla užívať iba hŕstka ľudí. V priebehu niekoľkých rokov sa však situácia celkom zmenila a prakticky v celej Európe a v Severnej Amerike nie je s pripojením väčší problém.

Mobilný internet sa stal hitom a jeho stúpajúca popularita znižuje aj jeho ceny. Nie je to ani desať rokov, čo bol internet v mobile akousi špecialitou a niečím, čo pôsobilo skôr ako atrakcia. Dnes máme internet v mobile asi všetci a nepríde nám už vôbec zaujímavé, keď si niekto na displeji telefónu číta e-maily alebo prehliada webstránky.

Operátori sa boja rizikovej investície

Napriek veľmi dobrému pokrytiu krajiny mobilným internetom od telefónnych operátorov sa aj u nás nájde množstvo miest, na ktorých je so signálom veľký problém. Sú to predovšetkým oblasti s menším počtom obyvateľov či hory.

Zaviesť do podobných oblastí kábel je prakticky nemysliteľné a so zavádzaním mobilnej siete by boli spojené také finančné náklady, ktoré by sa nevykryli ešte dlhé roky po spustení komerčnej prevádzky. Preto ani dnes nemožno očakávať, že by sa v blízkych rokoch situácia s mobilným internetom výrazne zlepšila - skrátka, kde je teraz problém so signálom na obyčajnom mobile, nemožno očakávať zásadné vylepšenia v súvislosti s internetom.

Obyvatelia a návštevníci týchto lokalít sa tak musia zmieriť s nedostupnosťou internetu alebo rôznymi alternatívnymi riešeniami, ktorých cena však mohla byť vzhľadom na nadmerný dopyt a slabú ponuku vyššia.

Ilustračná fotografia Foto: DARPA

Stratená exkluzivita v prospech komercializácie

Toto všetko by sa však teraz mohlo výrazne zmeniť k lepšiemu. Internet v novom tisícročí nemusí byť viazaný na rádiostanice alebo káble uložené v zemi - signál bude prijímať priamo z obežnej dráhy Zeme. Znie to ako sci-fi, ale so satelitmi má v skutočnosti nejakú skúsenosť väčšina z nás - buď v podobe satelitnej televízie alebo GPS lokalizácie v mobile. Tieto dve technológie a s nimi množstvo ďalších využíva na svoje fungovanie signál putujúci z výšky desiatok až stoviek kilometrov.

Satelitný internet je niečo, čo bolo ešte donedávna výsadou námorníkov a cestovateľov s lepšími finančnými možnosťami. Technologický rozvoj a takpovediac komercializácia obežnej dráhy Zeme však priniesla zvýšenie dostupnosti a zníženie cien a umožnila aj menším firmám, aby na trh začali umiestňovať svoje ponuky. Pre bežného človeka to znamená, že za satelitný internet už nebude musieť platiť také peniaze, ako pred niekoľkými rokmi a zároveň nebude musieť podstupovať výraznejšie kompromisy v otázke rýchlosti a spoľahlivosti.

Pri pohľade na technické vlastnosti satelitného internetu sa môže potencionálny zákazník potešiť, že nie sú o nič horšie ako štandardné mobilné alebo káblové pripojenie. Samozrejme, reálne čísla sú vždy výrazne nižšie ako teoreticky najvyššia možná rýchlosť a významnú úlohu v praktickej rýchlosti internetu zohrávajú všetky staré známe faktory ako aktuálne počasie, využívaný program u poskytovateľa internetu a úroveň technickej výbavy priamo u zákazníka. Na to, aby mohol satelitný internet prijímať, totiž okrem bežného routera potrebuje aj špeciálnu anténu. Tú zvyčajne dodáva poskytovateľ satelitného internetu alebo sa dá využívať aj anténa už využívaná napríklad na príjem satelitnej televízie.

Ilustračná fotografia Foto: NASA

Aj na Slovensku a už aj dnes

Dobrou správou je, že tento nový typ internetového pripojenia je k dispozícii naprieč celým Stredomorím a Európou, teda aj vrátane Slovenska. Dnes možno nájsť ponuky viacerých spoločností venujúcich sa poskytovaniu satelitného internetu, ktoré fungujú ako distribútori signálu a vzájomne sa tlačia k znižovaniu cien.

V praxi to znamená, že za dátovo neobmedzený satelitný internet zaplatíte rovnaké peniaze ako za klasický, lenže v tomto prípade budete mať signál aj vtedy, keď prídu záplavy alebo prírodné katastrofy.

Veľké plány majú Facebook aj Google


S rozširovaním internetu do signálom nekrytých oblastí to myslia vážne aj svetoví technologickí giganti. Ich cieľom je, samozrejme, rozšíriť svoje služby a meno aj do krajín tretieho sveta, ale v neposlednom rade prispieť k rozvoju sveta.

Napríklad Facebook pred časom založil iniciatívu Internet.org, ktorého cieľom je priniesť internet s prístupom do základných online služieb do menej vyspelých oblastí. Chce tak spraviť pomocou bezpilotných lietadiel na solárny pohon, ktoré by boli nositeľmi prístupových bodov. Ľudia by sa na internet mohli pripájať bezplatne zo svojich mobilných telefónov prostredníctvom obyčajnej mobilnej siete.

Téma satelitného internetu sa minulý rok častejšie skloňovala v súvislosti s gigantom Google. Ten okrem balónov a bezpilotných lietadiel hovoril o nákupe 180 kusov satelitov, ktoré mal v pláne vypustiť na obežnú dráhu Zeme. Ich cieľom je poskytnutie pripojenia satelitného internetu do všetkých častí planéty, aby tak bol zabezpečený aspoň základný predpoklad pre možnosť komunikácie z akýchkoľvek lokalít.

Dostupný vysokorýchlostný satelitný internet má význam predovšetkým tam, kde sa pre prírodné katastrofy už nedá spoliehať na pozemné infraštruktúry. Vďaka nemu je možné napríklad aj efektívnejšie pracovať so záchrannými zložkami a umožniť ľuďom v nebezpečenstve, aby si privolali pomoc.

Zdroje: Internet.org, NASA, tlačová správa tooway


ODPORÚČAME AJ:
Extrémne presná 3D tlač nájde uplatnenie aj v medicíne
Pero namiesto mobilu? Môžete s ním volať, písať aj kresliť
iPhone zachráni životy: Mikroskop z mobilu odhaľuje parazity v krvi
Najúspornejšia práčka na svete je veľká ako kôš, nepotrebuje elektrinu
Pri používaní wi-fi pripojenia treba postupovať opatrne

Komentáre