Hudba a film

Meryl Streep sa kvôli úlohe rockerky učila hrať na gitare

"Ricki je telom i dušou rockerka, ktorá hudbe obetovala úplne všetko. Vracia sa k rodine, aby sa pokúsila napraviť mnohé životné chyby."

TASR, 2. septembra 2015 10:00
Meryl Streep Foto: TASR/AP
V septembri príde do slovenských kín americký film Nikdy nie je neskoro (Ricki and The Flash) oscarového režiséra Jonathana Demmeho (Mlčanie jahniat, Philadelphia). Nielen herecký, ale aj svoj spevácky talent v ňom opäť predvedie Meryl Streep v úlohe svojráznej rockerky Ricki Rendazzo. Držiteľku troch Oscarov, ktorá stvárnila počas 40 rokov kariéry obrovskú škálu divadelných, filmových a televíznych postáv, si jej fanúšikovia prvý raz môžu vychutnať ako neskrotnú hardrockovú speváčku a gitaristku v komédii o tom, že na niektoré veci nie je nikdy neskoro, najmä, ak ide o rodinu.

Ricki je telom i dušou rockerka, ktorá hudbe obetovala úplne všetko. Vracia sa k rodine, aby sa pokúsila napraviť mnohé životné chyby. Ľahké to ale nebude. Netradičnú matku doma nikto nečaká s otvorenou náručou a už vôbec nie jej tri dospelé deti. V úlohe dcéry Julie sa predstaví Mamie Gummer, skutočná dcéra Meryl Streep.

"Správa sa impulzívne a riadi sa tým, čo jej v tej chvíli pripadá správne. Je príjemné hrať niekoho, kto sa na nič nehrá a nespráva sa podľa predstáv svojho okolia. Inými slovami, Ricki sa snaží ostatným naznačiť, že je taká, aká je, a vy s tým nič neurobíte," hovorí o svojej postave 66-ročná Meryl Streep.

Rocková hviezda Ricki Rendazzo sa zrodila v mysli oscarovej scenáristky Diablo Cody: "Je inšpirovaná mojou svokrou Terry, ktorá spieva v rockovej kapele Silk and Steel. Je babičkou šiestich vnúčat, pričom každý víkend koncertuje, vystrája na bare a publikum je z nej hotové. Rokenrol je celý jej život." Meryl v novej komédii naživo spieva a hrá na gitare. Kvôli filmu založili aj skupinu The Flash.

"Sú rocková kapela so všetkým, čo k tomu patrí. To je nepochybne ten najúžasnejší prvok filmu," dodáva Diablo Cody (Juno, Znovu a inak, Evil Dead). Režisér Jonathan Demme chcel v divákoch navodiť dojem, že to, čo sledujú, je ozajstné: "Nikdy by mi nenapadlo nakrúcať hudobné scény inak než naživo. Chcel som, aby táto úžasná kapela, na čele s Meryl, fungovala naplno."

Streep sa pre túto hlavnú postavu učila hrať na gitare celé mesiace. Niekoľko týždňov spolupracovala tiež s gitaristom Larrym Saltzmanom či legendárnym losangelským hudobníkom Neilom Citronom. "Najskôr som sa oboznámila s akustickou gitarou a zhruba o mesiac neskôr som ju vymenila za elektrickú," vysvetlila herečka. "Potom som takmer každý deň trénovala s Neilom Citronom, ktorý je geniálny ako učiteľ hrania na gitaru. Dal mi do ruky Telecaster a ukázal mi kopec drobných trikov, ktoré používajú rockeri, ako sú napríklad barré akordy, rýchle zmeny akordov a podobne."

Bývalého manžela rockovej hviezdy stvárnil Kevin Kline. S týmto hercom sa Streep objavila v snímke režiséra Alana J. Pakulu Sofiina voľba (1982), za ktorú získala svojho druhého Oscara. Do postavy sólového gitaristu skupiny The Flash obsadil Jonathan Demme rockovú legendu, uznávaného herca, hudobníka a skladateľa Ricka Springfielda, ktorý sa preslávil najmä hitmi z 80. rokov.

"Potrebovali sme skvelého herca, ktorý by udržal krok s Meryl Streep, ale zároveň musel vedieť výborne hrať na gitaru," komentoval režisér obsadenie postavy Grega. V podaní skupiny Ricki and The Flash si napokon diváci v kinách vypočujú až desať prevzatých skladieb. Meryl Streep si ako Ricki Rendazzo poradila aj s hitom Lady Gaga Bad Romance. Vo filme vraj zaznie len pár sekúnd z tejto coververzie, ale dostupná je na soudtracku.

Komédiu Nikdy nie je neskoro uvedie do slovenskej kinodistribúcie Itafilm 10. septembra.

ODPORÚČAME AJ:
Do kín príde Gangster Ka, inšpirovaný osudmi Radovana Krejčířa
Film Dobrá lož zobrazuje neľahký osud afrických utečencov
Skupina One Direction si dopraje ročnú umeleckú prestávku
Kino novinky týždňa: Najnovší Hitman predstavuje vyvrcholenie výskumu
Jamesa Bonda stvárnili viacerí, prvenstvo ale patrí Seanovi Connerymu

Komentáre