Hudba a film

Drámu Slúžka avizuje aj pieseň Tajomstvo Zuzany Smatanovej

"Pre nakrúcanie videoklipu zvolila Banskú Štiavnicu, pretože práve v nej sa príbeh filmu začína. "

TASR, 20. januára 2023 16:51
Na archívnej snímke speváčka a ilustrátorka Zuzana Smatanová. Foto: TASR Martin Baumann

O pár dní vstúpi do kín historická dráma Slúžka režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Filmovú novinku avizuje aj nová pieseň Zuzany Smatanovej Tajomstvo. Videoklip prináša divákom doteraz nezverejnené zábery z filmu.

"S režisérkou filmu Marianou Čengel Solčanskou a jej štábom sme natáčali videoklip v Banskej Štiavnici, blízko známej kalvárie, kde vznikali aj samotné zábery do filmu," vysvetľuje Smatanová výber lokácie. Nakrúcanie nebolo jednoduché, speváčku potrápil najmä kostým v kombinácii s počasím. "Mala som na sebe dobový kostým, ťažkú, asi päťkilovú sukňu so spodnicou a ľahký kabátik s kratšími rukávmi. Bola mi strašná zima, preto sme sa snažili točiť zábery čo najrýchlejšie. V klipe so mnou hrajú dve dievčatká, ktoré zosobňujú priateľstvo dvoch herečiek z filmu Slúžka," dodáva speváčka.

"So Zuzanou Smatanovou sme sa zoznámili pred dvanástimi rokmi, keď som ju poprosila o zloženie titulnej piesne k filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi. Slúžka je naša tretia spolupráca. Videoklip Tajomstvo strihal opäť Ondrej Azor, s ktorým sa osobne nepoznajú, napriek tomu, že strihal aj jej úplne prvý videoklip pred dvadsiatimi rokmi," prezradila režisérka.
Film Slúžka príde do kín už 2. februára 2023. Foto: Igor Stančík

Pre nakrúcanie videoklipu zvolila Banskú Štiavnicu, pretože práve v nej sa príbeh filmu začína. Ako naznačujú aj zábery použité v klipe, pätnásťročná Anka zo stredoslovenského mesta odchádza v turbulentnom období prvej svetovej vojny do Prahy, kde ju čaká práca slúžky vo vile vysokopostavenej rakúsko-uhorskej rodiny. Získa si tam spriaznené duše v radoch služobníctva, no nájde aj úhlavnú nepriateľku. Stane sa ňou jej rovesníčka Resi, svojhlavá dcéra panskej rodiny. Počiatočná nevraživosť medzi mladými ženami sa postupne premení na sympatie a silné puto pomôže obom hrdinkám prežiť aj príkoria v čase, kedy ženy nemali ani volebné právo.

Drámu Slúžka sprevádza do kín dvojica piesní. Okrem Smatanovej Tajomstva vznikla pred necelým rokom aj pieseň Verba, v ktorej spojili sily spevák Štefan Štec s hudobníkom Jurajom Líškom z projektu Fallgrapp. Filmovú novinku uvedie do kín Continental film 2. februára.Komentáre