Hudba a film

Nový film M.Fornay Mimi (cesta hrdinky) bude mať premiéru na Berlinale

"Film natáčali v lesoch pri Bratislave. Za podmanivou kamerou stojí debutujúca Simona Weisslechner. "

TASR, 19. januára 2023 11:03
Slovenský film Mimi (cesta hrdinky) režisérky Miry Fornay uvedú na festivale Berlinale pod názvom She hero. Foto: FB Filmtopia

Nový dobrodružný rodinný film Miry Fornay Mimi (cesta hrdinky) bude mať svetovú premiéru vo februári na festivale Berlinale v sekcii Generation Kplus.

Film rozpráva príbeh sedemročnej Romy (Rozmarína Willems), ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. "Síce stratila milovanú Mimi, no nájde oveľa viac – dobrodružstvo, nových priateľov a utuží si aj vzťah s kamarátom Cypkom (Cyprián Šulej)," uviedla pre TASR Fornay.

Film natáčali v lesoch pri Bratislave. Za podmanivou kamerou stojí debutujúca Simona Weisslechner. "Nie, nejde o dokument," vysvetľuje režisérka a scenáristka Mira Fornay, ktorá má na svojom konte celovečerné snímky Líštičky (2009), Môj pes Killer (2013) a Žaby bez jazyka (2020). Autorka podčiarkuje, že jej novinka Mimi je hraný film. "No písala som ho priamo na Romy a Cypka. Hrajú obaja krásne, ako aj ostatní herci," dodala.
Na snímke scenáristka a režisérka filmu "Môj pes Killer" Mira Fornay 15. marca 2013 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Vedúca výroby Zuzana Czaková označila Fornayovej nový počin za skutočne "zelený film". "Minimálny štáb, žiadne agregáty, žiadna kamerová a osvetľovacia technika, obhliadky na bicykloch aj väčšina natáčania. Naozajstný zelený film."

Snímka Mimi je podľa slov režisérky a producentky venovaná deťom, stromom a rieke, ktoré Mira Fornay označila za svätú trojicu ľudského spoločenstva. "Podarilo sa nám stať na dva mesiace súčasťou lesa a dokonca sme sa aj skamošili s dunajskými komármi," uzavrela.

Film vznikal v koprodukcii RTVS. Do slovenských kín nastúpi hneď po svetovej premiére na 73. ročníku Berlinale v distribúcii spoločnosti Filmtopia.
Komentáre