Auto&Techno

Tresty za stáčanie kilometrov sú prísne

"Autobazáre a predajcovia vozidiel nesmú ponúkať vozidlá so stočenými kilometrami. Ak zákon nebudú rešpektovať, môžu prísť o živnostenský list."

TASR, 14. apríla 2016 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Od prvého marca tohto roka je v platnosti novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá zakazuje úpravu najazdených kilometrov.

„Neoprávnená a úmyselná manipulácia s odometrom, teda s počítadlom najazdených kilometrov v automobiloch, je zakázaná,“ hovorí Ilja Sulík, právnik spoločnosti D.A.S.

Novelou sa podľa neho v zákone zakotvil aj zákaz poskytovania služieb spojených s pretáčaním odometrov, zákaz používania tzv. antiradarov, ako aj majákov neoprávneným osobám.

„Postihovaní nebudú bežní občania, ktorí predávajú svoje vozidlo a často nevedia – buď naozaj, alebo akože – že majú pretočené kilometre. Za neoprávnenú a úmyselnú manipuláciu s odometrom môže Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) uložiť pokutu tým, ktorí tieto služby poskytujú, a to vo výške od 5000 do 50.000 eur. Vyrubiť ju môžu aj dva roky po zistení porušenia zákona, najneskôr však do piatich rokov,“ vysvetľuje Sulík.

Autobazáre a predajcovia vozidiel tak už nesmú ponúkať vozidlá so stočenými kilometrami. Ak zákon nebudú rešpektovať, môžu prísť o živnostenský list. „V prípade, že autobazár bude predávať motorové vozidlá s pretočenými kilometrami, môže Slovenská obchodná inšpekcia uložiť pokutu od 3000 do 50.000 eur. Pri opakovanom zistení to bude až dvojnásobok a SOI môže dať živnostenskému úradu podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia opakovane previnilému podnikateľovi alebo autobazáru,“ dopĺňa Sulík.

Tak ako doteraz, trestne zodpovedný pre pokus podvodu môže byť aj ten, kto ponúka vozidlo so stočenými kilometrami, hoci ich nemusel upraviť on. Rozhoduje výška škody, ktorú takto mohol kupujúcemu spôsobiť, teda rozdiel v cene. „Bude na ňom, aby uviedol také fakty, ktoré dokážu, že to neurobil a že aj on bol uvedený do omylu,“ upozorňuje právnik.

Ak manipuláciu s kilometrami preukázateľne zistí stanica technickej kontroly (STK), polícia, stanice kontroly originality či servis, je ich povinnosťou pod hrozbou pokuty 300 eur nahlásiť to Slovenskej obchodnej inšpekcii. Technik STK je povinný zaznamenať do informačného systému, že kontrolované auto má pretočené kilometre a upozorniť jeho majiteľa, aby si dal odometer správne nastaviť u oprávneného subjektu. Kým tak neurobí, nedostane osvedčenie o STK.

„Mal by vzniknúť národný register údajov z počítadla celkovej prejdenej vzdialenosti. V ňom sa budú zaznamenávať údaje napríklad z technickej kontroly, z emisnej kontroly, z kontroly originality, prípadne aj z iných zdrojov, ktorými sú autorizované servisy a nezávislé opravovne. Systém má odhaliť manipulácie odometrov na dovážaných ojazdených vozidlách pri kontrole originality vozidiel ešte pred ich opätovnou registráciou na Slovensku,“ dodáva Sulík.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Nemci predstavili 10 nových áut naraz, vrátane hybridu a kabria
Hatchback pre hipsterov: Prvoaprílový žart, ktorý vôbec nevyzerá zle
Elektromobil budúcnosti alebo prehnané ambície?
SUV bez strechy? Žiadny výstrelok doby, ale bežná vec

Komentáre