Auto&Techno
Psychológia sociálnych sietí: Skutočne internet ničí vzťahy?
Erik Stríž, 23. marca 2015 10:00Poznáte všetky sociálne siete? Foto: SE&P
Za posledných niekoľko desaťročí sa svet zmenil na nepoznanie. Je to už viac ako stotočie, čo vznikol prvý telefón a ešte niekoľko rokov predtým boli ľudia schopní na dlhé vzdialenosti komunikovať prostredníctvom telegrafov a morseovky. Ešte dlho však tieto formy komunikácie na diaľku boli neosobné a náročné na používanie, s nízkou kvalitou a navyše boli dostupné iba malej skupine ľudí.Telefóny zmenili veľa, pretože boli dostupné rôznym sociálnym skupinám a bolo možné pri ich používaní vyjadrovať aj emócie.
Najzásadnejší krok vpred v otázke ľudskej komunikácie však priniesol až internet a rôzne platformy pre kontakt, ktoré následne vznikali v neprebernom množstve. Dnes prakticky neustále komunikujeme s druhými ľuďmi aj bez toho, aby sme ich videli alebo dokonca počuli, náš prejav nahradili smajlíky a texty. Sociálne siete tento fenomén ešte viac posilnili a zdá sa, že ich verejnosť prijíma pozitívne.
Často sa však zvykne hovoriť, že čas strávený na sociálnych sieťach je na úkor toho, ktorý by sme inak strávili s priateľmi a rodinou osobne. Hovorí sa tiež, že sociálne siete spôsobujú stratu osobného kontaktu medzi mladšími ročníkmi a zmeny v hodnotovom rebríčku. Aká je pravda? Vyzerá to tak, že v skutočnosti pozitívny prínos sociálnych sietí drivo valcuje všetky prípadné negatíva.
Ilustračná fotografia Foto: Sony
1. mýtus: Sociálne médiá ničia naše sociálne zručnosti a nahrádzajú skutočné vzťahy
Nie je pravda, že by sme s častejšou prítomnosťou na sociálnych sieťach prichádzali o kontakt so skutočnými ľuďmi. Práve naopak, výskumy ukazujú, že sociálne média môžu vzťahy veľmi posilniť. Navyše, väčšinu ľudí na sociálnych sieťach poznáme aj osobne a získavame prostredníctvom nich aj viac informácií o záujmoch a hodnotách našich priateľov. Sociálne siete teda nenahrádzajú reálne vzťahy, skôr vytvárajú nové a posilňujú existujúce.Je dobré mať bohatých kamarátov, ktorí vám požičajú svoje Ferrari. Foto: instagram.com/danbilzerian
2. mýtus: Ľudia nehovoria na sociálnych sieťach pravdu
V krčme pri pive si ľudia často povedia, že všetci tí na internete klamú. Na Facebooku zverejňujú polopravdy, klamstvá a zavádzajú o svojom živote. Nie je to však celkom pravda. Výskumy o správaní ľudí na sociálnych sieťach nepoukazujú na skutočnosť, že na internete sú ľudia vo pravdiví, ale zdôrazňujú to, akí sme v skutočnosti. Pred rôznymi ľuďmi sa totiž správame rôzne - inak sa rozprávame a iné veci hovoríme šéfovi, iné partnerovi, iné rodičom. Je to celkom prirodzené a nie je to možné generalizovať ako falošnosť či klamstvo.Na sociálnej sieti sa prezentujeme tak, ako to uznáme za vhodné. A hoci sa to nemusí zdať každému, pravdou je, že každý z našich obrazov je pravdivý - iba sme trocha prekvapení, keď o dôverne známom človeku čítame niečo nové, o čom sme predtým netušili.
Netreba si však zatvárať oči pred tým, že niektorí ľudia skutočne sociálne siete zneužívajú na to, aby o sebe vytvárali nepravdivý obraz. Napríklad neustále zdieľajú motivačné statusy a správy o tom, ako skvele sa im darí v práci - v skutočnosti však môžu mať práce plné zuby a vlastne ani nikdy neboli veľmi úspešní. Avšak pri hodnotení iných sa musíme najprv pozrieť na seba. Veď aj my sme radi, keď sa niekedy na našom statuse nahromadia lajky aj pri vedomí, že pravda je možno niekde inde.
Ilustračná fotografia Foto: Facebook
3. mýtus: Online vzťahy nie sú skutočné
Tvrdenia, že internetové priateľstvá nie sú skutočné a nemajú hodnotu, nie sú vôbec správne a ani oprávnené. Stačí sa pozrieť okolo seba a uvedomiť si, aké množstvo párov sa spoznalo práve prostredníctvom internetu a tento ich online vzťah nakoniec dospel do svadby a šťastného manželstva.Pri online vzťahoch môže trvať dlhšie, kým dosiahnu dôvernosť, ale majú aj svoje výhody. Ľudia sa cítia bezpečnejšie, sú viac otvorení a priatelia sa skôr pre hodnoty, ako napríklad pre vzhľad alebo zištné výhody.
Sociálne siete nie sú zle, ale treba sa ich naučiť používať
Internet je synonymum slobody. Môžeme v ňom robiť prakticky čokoľvek a prezentovať sa v takej forme, ktorá nám vyhovuje. Táto sloboda má však aj svoje úskalia a práve na ne častokrát narážajú tí, ktorí zvyknú otvorene kritizovať sociálne siete a spochybňovať ich význam.Všetky internetové vzťahy je potrebné prijímať s určitým nadhľadom, ale zároveň ich ani nezľahčovať alebo neponižovať. Sociálne siete sú v prvom rade pomocníkom vo svete, v ktorom sa snažíme o čo najjednoduchšiu komunikáciu s priateľmi, kolegami, rodinou a známymi a záleží iba na nás, ako si s ich možnosťami poradíme.
ODPORÚČAME AJ:
Virtuálna realita od výrobcu mikroskopov
Virtuálnu realitu môžete mať v mobile aj vy
Virtuálna realita z Japonska
Google Cardboard: Zalietajte si medzi budovami veľkomiest
Kariéra počítačových hráčov je o veľkých peniazoch