Auto&Techno

Kybernetické šikanovanie: Ignorovaná hrozba s vážnymi dôsledkami

"Kybernetická šikana môže byť v porovnaní s tou klasickou ešte intenzívnejšia."

Erik Stríž, 26. júna 2015 10:00
Ilustračná fotografia Foto: HTC
So šikanovaním v akejkoľvek forme má osobnú skúsenosť každý z nás. To znamená, že sme alebo sme boli niekedy obeťami, agresormi alebo aspoň svedkami. V reálnom svete neexistuje možnosť, že by sme sa s ňou nikdy nestretli. Stačí, že sme vonku videli násilie a nezasiahli sme, už vtedy sme tichým nečinným svedkom.

Moderný svet so sebou priniesol priam neuveriteľné zmeny v komunikácii a mladšie ročníky vnímajú internetovú komunikáciu ako celkom samozrejmú súčasť ich dospievania. Všetci násťroční už majú svoje profily na sociálnych sieťach, kometujú články a videá a zapájajú sa do spoločných virtuálnych aktivít. A virtuálny priestor je tiež súčasťou tohto sveta, hoci my, starší, mu zvyčajne až takú dôležitosť nepripisujeme. Pre mladého človeka je jeho reputácia na internete rovnako dôležitá, ako imidž v reálnej spoločnosti, pretože sa tieto svety prelínajú.

Realita a virtuálny svet sa dopĺňajú

Vo virtuálnom svete vznikajú rovnako ako v tom reálnom priateľstvá, nedorozumenia, konflikty, vášne, občas dokonca aj láska. A teda aj nenávisť, škodoradosť alebo budovanie si vlastného imidžu na úkor iných. Vzniká tak základ pre vznik niečoho, čo sa do slovníkov zapísalo ako kyberšikana.

Kybernetická šikana nemá za následok modriny na tvári a dolámané kosti, ale skôr emocionálny dopad na obeť. Stáva sa nástrojom na postupné znižovanie jej sebavedomia, sebadôvery, je efektívnou cestou verejného ponižovania a obťažovania.

Rodičia sa nevedia prispôsobiť novej dobe

Priam hrozivo pôsobí zistenie, že až 17 percent všetkých opýtaných detí potvrdilo, že sa už niekedy stali obeťami internetovej šikany. Výskum však neupresňuje, o akú formu a v akej intenzivite bola táto kyberšikana prítomná. Mohlo teda ísť napríklad iba o verejný negatívny komentár statusu na Facebooku, pričom už toto sa môže interpretovať ako veľmi mierna forma kyberšikany.

Podľa Kaspersky Lab sa šikanovanie často začína v skutočnom svete, napríklad v škole, ale následne pokračuje prostredníctvom sociálnych médií. Prieskum tejto spoločnosti a B2B International odhalil, že 22 percent rodičov nedokáže dohliadať na online aktivity svojho dieťaťa. Pritom takmer polovica rodičov (48 percent) sa obáva, že by sa ich dieťa mohlo stať obeťou kybernetickej šikany.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Hoci pri kybernetickej šikane nedochádza k fyzickému násiliu, z nasledujúcich dôvodov je online šikana ešte intenzívnejšia:

• Je anonymná. Anonymita prostredia, v ktorom sa kybernetická šikana odohráva, zťažuje identifikáciu šikanujúcich a tých, ktorí šikanu iniciovali. Znamená to tiež, že vinníci si neuvedomujú dosah toho čo spôsobujú, a môžu šikanu ešte vystupňovať.
• Uniknúť jej je takmer nemožné. Internet je v dnešnej dobe súčasťou života takmer každého človeka, a akékoľvek zverejnené ponižujúce informácie na internete zostanú k dispozícii v podstate navždy a komukoľvek.
• Neustála online prítomnosť. Obete sa kybernetickej šikane nemôžu vyhnúť, keďže sú na internete zastihnuteľné nielen pri používaní počítača, ale aj prostredníctvom smartfónov a to kedykoľvek a kdekoľvek.
• Je invazívnejšia ako interakcia tvárou v tvár. Šikanujúci a ich obete si navzájom nevidia do tváre a nevnímajú navzájom svoju mimiku, gestá a priestorový pohyb. Iniciátori šikany vďaka tomu nevedia bezprostredne/adekvátne posúdiť dôsledok svojho správania, čo ich robí viac a viac ľahostajnými voči pocitom a názorom iných ľudí.


Sociálnych sietí je už toľko, že môže byť problémom sa v nich zorientovať. Foto: TASR/AP Photo

Riešenie kyberšikany tkvie v morálke a zodpovednosti

Riešenie vzrastajúceho fenoménu kybernetického šikanovania je však v nedohľadne aj napriek tomu, že už dnes vieme veľmi spoľahlivo blokovať používateľov, ktorí nás na webe obťažujú a máme nástroje, ako v rozumnej miere kontrolovať online aktivity svojich detí.

Podľa Kaspersky Lab však riešenie problému bude osvojenie si morálky samotnými deťmi. Tie musia pochopiť, že aj vo svete internetu sú zodpovedné na svoje činy a aj za to, keď ich obeť dôsledkom ich škodoradosti utrpí emocionálnu alebo psychickú traumu. Je to však beh na veľmi dlhé trate, pretože zvyčajne si zodpovednosť a morálku za celý svoj život nevedeli osvojiť ani samotní rodičia a pedagógovia.


Zdroje: 3Digital.sk, tlačová správa Kaspersky Lab


ODPORÚČAME AJ:
Vyskúšali sme najlepší konvertibilný ultrabook na svete
Jednoduchý telefón Light: návrat k úplnému základu
Muž si na seba pripútal krídla a motor, teraz lieta spolu s lietadlami
Počítač za 9 dolárov je hitom, na svoju realizáciu získal už milión
Revolúcia v dizajne smartfónov prišla práve teraz

Komentáre