Život

VIDEO: Najstaršia obyvateľka bratislavskej zoo sa narodila v roku 1981

"Súčasná šimpanzia skupina v bratislavskej zoologickej záhrade je zložená z jedného samca a štyroch samíc rôzneho veku. "

TASR/Webmagazin.sk, 18. júla 2022 11:43
Na archívnej snímke šimpanzia matka Uschi s mláďaťom. Foto: TASR Štefan Puškáš

Najstarším obyvateľom bratislavskej zoo je samica šimpanza Uschi, ktorá sa tam v roku 1981 narodila. Uviedla to zoologička Magdaléna Hadová pri príležitosti Svetového dňa šimpanzov, ktorý pripadá na 14. júla. V sobotu si tento deň pripomenula zoo v Bratislave svojim podujatím. Šimpanzom sa tam venujú od roku 1979.

Súčasná šimpanzia skupina v bratislavskej zoologickej záhrade je zložená z jedného samca a štyroch samíc rôzneho veku. "Aj keď vo svojej podstate sú stále divokými zvieratami, je u nich možné sledovať viditeľné rozdiely v povahe, prístupe k rôznym činnostiam či novým skúsenostiam - každý z jedincov našej skupiny má svoje špecifické črty a charakter," priblížila Hadová. Skonštatovala, že je niekedy zaujímavé sledovať ich vzájomné interakcie v skupine, správanie voči návštevníkom či chovateľom.Na miesto, kde žijú šimpanzy, prvýkrát vstúpila biologička a výskumníčka Jane Goodallová 14. júla v roku 1960. Dlhé roky tam študovala ich správanie. O šimpanzoch sa zistilo, že sú mäsožravce a dokážu korisť aj uloviť, priblížila Alexandra Ritterová z bratislavskej zoo.

"Jedným z pozoruhodných poznatkov bolo, že o pozícii v spoločenstve šimpanzov nemusí vždy rozhodovať sila, ale napríklad vlastnosti ako schopnosť využívať nástroje či postarať sa o pohodlie jednotlivých členov skupiny," poznamenala.
Na archívnej snímke šimpanzia matka Uschi s mláďaťom. Foto: TASR Štefan Puškáš
Komentáre