Život

Najstaršia žirafia samica v bratislavskej ZOO náhle uhynula

"Smutná udalosť pozmení aj termín zážitkových programov, ktoré sa od januára realizovali aj pri žirafách a zebrách. "

TASR, 17. januára 2022 16:20
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zoologická záhrada v hlavnom meste prišla o najstaršiu samicu žirafy Rothschildovej. ZOO spresnila, že k náhlemu úhynu 23-ročnej samice Tejly došlo vo štvrtok (13. 1.) predpoludním po vypustení stáda do výbehu.

"V našom stáde zostali po uhynutej samici jej traja potomkovia – dve samice a jeden samec. Keďže uhynutá samica bola hlavou stáda, musia sa zvyšné jedince s touto situáciou vyrovnať. Jej pozíciu automaticky prevezme najstaršia samica, ktorou je u nás jej dcéra Layla," vysvetlila zoologička Martina Hudec Nemčeková.

Smutná udalosť pozmení aj termín zážitkových programov, ktoré sa od januára realizovali aj pri žirafách a zebrách. "Účastníkov budeme v dohľadnej dobe kontaktovať a verím, že vzniknutú situáciu pochopia," uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu bratislavskej ZOO Veronika Maťašovská.

Priemerný vek, ktorého sa dožívajú žirafy Rothschildove chované v ľudskej starostlivosti, je 25 rokov. V súčasnosti v európskych ZOO žijú len tri samice, ktoré patria do kategórie 25+.
Komentáre