Život

Slovensko má zatiaľ istých 14 miesteniek na OH 2024 v Paríži

"Strelectvo bude v Paríži zastúpené pätnástimi vzduchovými, brokovými a pištoľovými disciplínami. Slovensko má zatiaľ istú účasť v piatich."

TASR, 13. marca 2024 12:29
Olympijské kruhy sú postavené na námestí Trocadero s výhľadom na Eiffelovu vežu v ​​Paríži 14. septembra 2017. Foto: TASR/AP
Bratislava 13. marca (TASR) - Slovenský šport má v polovici marca istých 14 miesteniek pre súťažiacich na OH 2024 v Paríži, 13 z nich je na meno. Účasť vo francúzskej metropole si už zabezpečili športoví strelci Zuzana Rehák Štefečeková, Danka Barteková, Vanessa Hocková, Marián Kovačócy, Patrik Jány a Juraj Tužinský, vodní slalomári Jakub Grigar, Eliška Mintálová, Matej Beňuš a Zuzana Paňková, aj atlétky Gabriela Gajanová a Viktória Forsterová. Slovensko má isté aj dve miestenky do cestných cyklistických pretekov s hromadným štartom, ženskú súťaž obsadí Nora Jenčušová. Na OH 2020 (v roku 2021) v Tokiu štartovalo 41 slovenských športovcov.

Strelectvo bude v Paríži zastúpené pätnástimi vzduchovými, brokovými a pištoľovými disciplínami. Slovensko má zatiaľ istú účasť v piatich. Ako posledný si ju vybojoval Juraj Tužinský, ktorý na februárových ME v maďarskom Györi získal striebornú medailu vo vzduchovej pištoli 10 metrov. Skeetarka Vanessa Hocková si zaistila Paríž ešte na MS 2022 v Osijeku, kde obsadila štvrté miesto. Kvótu dvoch športovkýň doplnila v tejto disciplíne úradujúca majsterka sveta i Európy Danka Barteková. Miestenku získala práve vlani na svetovom šampionáte v Baku. Zuzana Rehák-Štefečeková bude v trape obhajovať zlato z olympiády v Tokiu. Medzi trapistami sa predstaví aj Marián Kovačócy, ktorý ukoristil na MS v Baku striebro. Patrik Jány sa kvalifikoval do Paríža vďaka zisku striebra vo vzduchovej puške 10 m na ME v Talline.

Vo vodnom slalome prvýkrát v slovenskej histórii nerozhodovali o miestenkách interné nominačné preteky. Nahradila ich interná súťaž zložená zo záverečných dvoch podujatí SP a MS. Počítali sa výsledky z La Seu d’Urquell, Paríža a svetového šampionátu v Londýne. Tam vyjazdili Slováci aj účasť pre svoju krajinu vo všetkých disciplínach, Eliška Mintálová navyše získala titul vicemajsterky sveta v K1. Jakub Grigar v interných pretekoch v kajaku tesne zdolal Martina Halčina i Adama Gonšenicu a bude obhajovať striebro z Tokia. Matej Beňuš si zaistil Paríž konzistentnými výkonmi v sezóne, v ktorej strieborný olympijský medailista z OH 2016 siahal aj na celkový triumf v SP. V C1 sa predstaví aj Zuzana Paňková, devätnásťročná "obojživelníčka" absolvuje olympijskú premiéru. Kajakári majú istý štart aj v novej disciplíne kajak kros, kde si môžu ešte vybojovať miestenku traja špecialisti na budúcoročnom podujatí SP v Prahe-Tróji.

Atlétka Gabriela Gajanová získala miestenku do Paríža vlani na mítingu World Athletics Continental Tour v Bellinzone, kde dosiahla v behu na 800 m čas 1:58,78 min a limit prekonala o 1,06 s. Viktória Forsterová si zabezpečila účasť na OH 2024 vďaka úspešnému vystúpeniu na Svetovej letnej univerziáde v čínskom Čchceng-tu. V disciplíne 100 m cez prekážky vybojovala minulý rok zlatú medailu, časom 12,72 s vytvorila slovenský rekord a splnila aj olympijský kvalifikačný limit pre Paríž (12,77). Ďalší slovenskí reprezentanti na čele so šprintérom Jánom Volkom sa môžu kvalifikovať na olympiádu cez splnenie limitu, alebo cez rebríček Svetovej atletiky (WA).

Na archívnej snímke slovenská atlétka Gabriela Gajanová. Foto: TASR - Jaroslav Novák


V cyklistike sa na OH 2024 predstaví dokopy 514 pretekárov, 257 mužov a žien v 22 medailových súťažiach naprieč piatimi disciplínami (cesta, dráha, horská, BMX a BMX freestyle). Slovensko má zatiaľ iba dve miestenky v cestnej cyklistike - Nora Jenčušová a jeden muž sa predstavia v pretekoch s hromadným štartom. V cestnej cyklistike už určite nebude súťažiť Peter Sagan, trojnásobný majster sveta by chcel v Paríži štartovať na horskom bicykli v cross country. Vzhľadom na nízke postavenie Slovenska vo svetovom rebríčku sa však Sagan musí spoliehať na to, že získa od organizátorov voľnú kartu.

Vo veľmi nádejnej pozícii je skejtbordista Richard Tury, ktorý postúpil do druhej fázy olympijskej kvalifikácie. Počas uplynulého víkendu sa dostal do finále podujatia WST Dubai Street, v ktorom obsadil piatu priečku. Momentálne je na 8. mieste olympijského rebríčka. Miestenku do Paríža si zaistí najlepších dvadsať pretekárov v každej disciplíne.

Po prvý raz od OH 1996 v Atlante bude pod piatimi kruhmi chýbať slovenský štvorkajak rýchlostných kanoistov. Kvarteto Denis Myšák, Samuel Baláž, Csaba Zalka, Adam Botek sa totiž vlani na MS v Duisburgu neprebojovalo do A-finále na 500 m a celkovo obsadilo až 12. miesto. Svetový šampionát bol pre K4 jedinou šancou dostať sa na olympiádu. Slovenskí "štrekári" zatiaľ nezískali žiadnu miestenku do Paríža, singlisti a deblisti ešte budú mať šancu 8.-9. mája na dodatkovej európskej kvalifikácii v Szegede. V K1 i C1 postúpia do Paríža dvaja najrýchlejší, v K2 i C2 iba víťazná loď. Pre Erika Vlčeka by bola parížska olympiáda rekordná siedma v kariére, ako člen káštvorky získal dve strieborné a dve bronzové medaily.

V tenise bude rozhodujúce postavenie vo svetových rebríčkoch WTA a ATP k 10. júnu po Roland Garros. O olympijské kovy sa bude bojovať práve na parížskej antuke v dejisku druhého grandslamového turnaja roka. Vo dvojhre sa kvalifikuje 56 mužov a žien. V singlových súťažiach bude v pavúku 64 hráčov. Šesť miesteniek pridelia kontinentom, jedna je vyhradená pre bývalého olympijského šampióna či šampiónku. V singli môže každá krajina postaviť maximálne štyroch hráčov, vo štvorhre a mixe maximálne dva páry. V elitnej singlovej stovke je zo Slovákov momentálne iba Anna Karolína Schmiedlová, ktorá figuruje v rebríčku WTA na 69. mieste.

V stolnom tenise sa na OH predstaví dokopy 172 hráčov, 86 mužov i žien. Z jednej krajiny môže byť maximálne šesť na päť medailových podujatí - dvojhra mužov a žien, tímová súťaž mužov a žien a mix. Vo dvojhrách môže nasadiť jedna krajina maximálne dvoch mužov a dve ženy. V tímoch sa v oboch kategóriách predstaví 16 krajín po troch hráčoch. Slovenské družstvá si na februárových MS v kórejskom Pusane nevybojovali miestenky. V mixe, v ktorom sú v hre o olympiádu Barbora Balážová s Ľubomírom Pištejom, majú už účasť medzi 16 pármi istú organizátori a víťazi kontinentálnych šampionátov. Ďalší štyria pôjdu zo svetovej kvalifikácie. Posledných päť miesteniek vzíde z redukovaného svetového rebríčka k 7. máju.

V zápasení zatiaľ nemajú Slováci istú žiadnu miestenku na OH. Prvú možnosť získať ju mali vlani na septembrových MS v Belehrade, kde sa im to však nepodarilo. Zostávajú ešte dve príležitosti. Prvou je európsky kvalifikačný turnaj v Baku (4.-7. apríla), z ktorého na OH postúpia najlepší dvaja z každej hmotnostnej kategórie - teda obaja finalisti. Druhou a poslednou šancou je svetový kvalifikačný turnaj v Istanbule (9.-12. mája), odkiaľ si olympijské miestenky vybojujú traja najlepší - obaja finalisti, plus víťaz duelu medzi dvoma bronzovými medailistami. Kvóta plac patrí národnému zväzu a nie nutne danému športovcovi, ktorý miestenku získal.

V džude rozhoduje výlučne svetový rebríček, uzávierka je 23. júna. Marius Fízeľ ako 5. z vlaňajších ME v Montpellieri v kategórii nad 100 kg je hlavný slovenský kandidát na miestenku, ale bude to mať náročné. Môže získať miestenku na meno, alebo cez národnú kvótu, v ktorej Slovensko súperí s inými európskymi krajinami.

V boxe sa v Paríži bude súťažiť v 13 hmotnostných kategóriách (7 muži a 6 ženy). Na prvom kvalifikačnom olympijskom turnaji v Busto Arsizio sa Slovákom v marci nepodarilo získať miestenku. Najbližšie k jej zisku bola Miroslava Jedináková v kategórii do 60 kg, v semifinále však nestačila na Holanďanku Chelsey Hejnenovú a v dueli o 3. miesto prehrala s domácou Taliankou Alessiou Melisanovou. Druhý kvalifikačný turnaj sa bude konať 23. mája – 3. júna v thajskom Bangkoku.

V golfe sa na OH dostane najlepších 60 mužov a 60 žien, rozhodujúce bude poradie v olympijskom rebríčku k 24. júnu. Je to prakticky redukovaný svetový rebríček - miestenku získa najlepších 15 hráčov (najviac štyria z každej krajiny), plus ďalších 35 (najviac však dvaja z jednej krajiny). Obhajca olympijského striebra Rory Sabbatini už nesúťaží v PGA Tour, vo svetovom rebríčku výrazne klesol a nemá reálnu šancu štartovať v Paríži. O miestenku ešte bojuje Anika Bolčíková, ktorá si v závere minulého roka svojím účinkovaním v kvalifikáciách v Maroku vybojovala účastnícku kartu v druhej najvyššej ženskej profesionálnej golfovej tour - LETAS. Do konca kvalifikačného procesu absolvuje ešte štyri turnaje.

Bazénoví plavci na čele s Andreou Podmaníkovou a Richardom Nagyom môžu limity plniť priebežne. V aréne Paris La Defence uvidia diváci celkovo 852 plavcov. Z každej krajiny môže štartovať 26 mužov a 26 žien, v každej individuálnej disciplíne maximálne dvaja. V Paríži sa nepredstavia slovenské akvabely, ktoré si na februárových MS v katarskej Dauhe nevybojovali miestenky v duách ani v súťaži tímov. Chýbať budú i slovenské vodnopólové družstvá.

Na archívnej snímke slovenský reprezentant v plávaní Richard Nagy. Foto: TASR – Michal Svítok


Športová gymnastka Barbora Mokošová má ešte malú šancu získať miestenku na májových ME v Rimini, alebo cez seriál Svetového pohára, ktorý je však určený pre špecialistky na náradia.

V lukostreľbe je reálnou kandidátkou na miestenku Denisa Baránková. Rozhodne sa o tom na turnaji európskej kvalifikácie 3.-5. mája v nemeckom Essene.

Windsurfista Robert Kubín mladší bude mať poslednú šancu získať miestenku v triede iQFOi koncom apríla na podujatí vo francúzskom Hyeres.

V triatlone bude 110 súťažiacich, štyria z nich domáci a ďalší štyria dostanú voľnú kartu od MOV. Jedna krajina môže mať maximálne šesť miesteniek. V individuálnych disciplínach nastúpi 26 najlepších pretekárov v olympijskom renkingu, do ktorého sa započítavajú výsledky od 27. mája 2022 do 27. mája 2024. Nádej na olympiádu stále živia tri Slovenky Zuzana Michaličková, Romana Gajdošová a Ivana Kuriačková.

V športovom lezení po tokijskej premiére, kde sa pretekári prezentovali len v jednej disciplíne, prichádza nový formát. Ten pozostáva zo speedu a kombinácie (boulder a lead). V nej sa predstaví dokopy 40 lezcov s maximom štyroch (dvaja muži, dve ženy) na každú krajinu. Dve miestenky dostali Francúzi a rovnaký počet je aj voľných kariet. Slováci si zatiaľ v kombinácii nezaistili miestenku. V Speede je Slovensko na medzinárodnej scéne bez zastúpenia.


Komentáre