Život

Argentínske médiá: Slovenský horolezec zahynul pri zdolávaní Aconcaguy

"Tridsaťdeväťročný slovenský horolezec sa stal piatou obeťou tejto hory v tejto sezóne."

TASR, 20. februára 2024 12:03
Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Slovenský horolezec Peter Knapo cez víkend údajne zahynul pri zdolávaní hory Aconcagua ležiacej v Andách. Informovali o tom v nedeľu argentínske médiá odvolávajúce sa okrem iného na tamojšie ministerstvo životného prostredia. TASR požiadala o vyjadrenie slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Tridsaťdeväťročný slovenský horolezec sa stal piatou obeťou tejto hory v tejto sezóne. Záchranári jeho mŕtve telo našli podľa medializovaných správ v nedeľu ráno.

Knapo sa podľa medializovaných správ pokúšal najvyššiu horu Ameriky zdolať sám. V sobotu pritom k vrcholu vyrazil z tábora Nido de Cóndores, kde mal postavený stan. Keď sa však ani do polnoci do tábora nevrátil, začali po ňom pátrať záchranári, pričom najskôr len oslovili iných horolezcov.

Skupina čilských horolezcov uviedla, že ho videli prechádzať cez oblasť Filo del Guanacos v nadmorskej výške 6900 metrov. Podľa denníka Mendoza Post je tak pravdepodobné, že vrchol hory dosiahol. Jeho bezvládne telo napokon našli záchranári v oblasti La Canaleta vo výške 6730 metrov nad morom na zľadovatených skalách.

Podľa údajov argentínskej vlády sa na Aconcaguu vydalo túto sezónu už vyše 5700 horolezcov, z ktorých vrchol tejto hory dosiahlo približne 500.

Komentáre