Život
Ceny Pamäti národa získali osobnosti z Česka, Slovenska aj Ukrajiny
TASR, 18. novembra 2022 12:01Snímka z výstavy Po druhej svetovej vojne, ktorá je projektom občianskeho združenia Post Bellum SK. Foto: TASR Dano Veselský
Laureátmi tohoročných Cien Pamäti národa sa stalo päť osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Ceny, ktoré sa udeľovali vo štvrtok večer v Národnom divadle v Prahe, vyzdvihujú hrdinstvo a statočnosť tvárou v tvár totalitám 20. storočia. Od roku 2010 ich udeľuje česká organizácia Post Bellum.
Ocenenie menovite tento rok získali Anna Šestáková, Marie Henzlová, Marie Susedková, Pavel Eli Vago a Myroslav Marynovyč, informuje spravodajská televízia ČT24 aj portál Pametnaroda.cz.
Jedna z laureátok, dnes 92-ročná Marie Susedková, strávila v 50. rokoch minulého storočia za pomoc svojmu bratrancovi a následné nespravodlivé obvinenie z protikomunistickej činnosti 2,5 roka v pracovných táboroch.
Ďalšou ocenenou je Anna Šestáková, ktorej manžela komunisti náhle zavreli za protištátnu činnosť. Anna zostala sama s tromi malými deťmi a nálepkou nepriateľa štátu. Dvakrát ju nútene a náhle vysťahovali, a keď jej príslušníci StB ponúkli spoluprácu, kategoricky odmietla donášať na svoju rodinu a priateľov.
Šestáková (104) je vôbec najstaršou laureátkou v doterajšej histórii Cien Pamäte národa. Narodila sa v júli 1918 v západoslovenskom meste Myjava.
Ďalšia laureátka Marie Henzlová pomáhala v mladosti spolu so svojimi príbuznými partizánom, pričom ako jediná z rodiny následne nebola - ako 14-ročná -zatknutá. Za svoju odbojovú činnosť väčšina jej najbližších zaplatila životom.
Pavel Eli Vago, sa zase ako 12-ročný chlapec skrýval len so sestrou v slovenských horách, aby sa vyhli židovským transportom.
Ocenenie udelili organizátori vo štvrtok netradične aj ukrajinskému disidentovi Myroslavovi Marynovyčovi. Ten strávil v 70. a 80. rokoch sedem rokov v pracovnom tábore a päť rokov vo vyhnanstve v Kazachstane. Ceremoniál v Národnom divadle v Prahe zakončila ukrajinská hymna.
Ceny Pamäti národa udeľuje od roku 2010 spoločnosť Post Bellum tým, ktorí sa za svojho života zachovali v ťažkom životnom okamihu hrdinsky alebo sa nespreneverili svojim životným postojom. Týka sa to vojnových veteránov, disidentov, politických väzňov, odbojárov, perzekvovaných spisovateľov, predstaviteľov undergroundu, skautov, príslušníkov cirkví alebo preživších holokaustu.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Bielu vranu získali tri príbehy, ocenenie odovzdali po pätnásty raz
- 23 UNIKÁTNYCH FOTOGRAFIÍ TASR: Nežná revolúcia slovom a obrazom
- Post Bellum organizuje verejnú zbierku pri príležitosti Dňa veteránov
- Odborník: S deťmi je potrebné rozprávať sa o aktivitách na internete
- Verejnosť si pripomenula zavraždených mužov, chce ochranu LGBTI+ ľudí