Život

Verejnosť si pripomenula zavraždených mužov, chce ochranu LGBTI+ ľudí

"Organizátori výzvy Ide nám o život veria, že konkrétne kroky autorít môžu zabezpečiť, aby sa LGBTI+ ľudia, ich rodiny a deti cítili rovnoprávnou súčasťou spoločnosti. "

TASR, 28. októbra 2022 11:51
Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Foto: TASR Dano Veselský

Viacero zástupcov orgacnizácií a občianskyh združení si spoločne s niekoľkými stovkami ľudí vo štvrtok podvečer na Námestí SNP v Bratislave pripomenulo dvoch zavraždených mužov, ktorí prišli o život 12. októbra v hlavnom meste. Organizátori zhromaždenia vyzývajú verejnosť, vládu, ale aj poslancov parlamentu, aby sa zaoberali zrovnoprávnením a zlepšením ochrany LGBTI+ ľudí a ich rodín na Slovensku.

Organizátori výzvy Ide nám o život veria, že konkrétne kroky autorít môžu zabezpečiť, aby sa LGBTI+ ľudia, ich rodiny a deti cítili rovnoprávnou súčasťou spoločnosti. "Roky sme ako aktivisti pred tým varovali, robili sme všetko možné, čo je v našich silách, aby sme sa nedostali až do tohto bodu. Bolo nás však málo a nedokázali sme čeliť systematickej snahe veľkej časti spoločnosti, ktorá nás chce vymazať z verejného priestoru," uviedol Roman Samotný, hovorca iniiatívy Ide nám o život. Zároveň skritizoval ďalšie útoky na LGBTI+ ľudí, ku ktorým došlo po teroristickej vražde.Do iniciatívy Ide nám o život sa zapojilo vyše 50 slovenských organizácií a občianskych združení. Iniciátori pripomínajú, že najdôležitejšie, čo môže každý človek urobiť, je využiť svoj hlas na podporu spravodlivosti a ochrany pre všetkých.

Iniciatíva Inakosť víta, že väčšina politickej scény jasne odmietla tento teroristický čin. Deklarácie spoluúčasti a odsudzovanie nenávisti voči LGBTI+ ľuďom a ich rodinám sú podľa iniciatívy len prázdne slová, ak nebudú naplnené konkrétnymi činmi. Svoje požiadavky zaslali organizátori predsedovi vlády, ktorého požiadali o stretnutie a spoluprácu na tvorbe nových legislatívnych návrhov.

Politickým predstaviteľom iniciátori navrhujú viaceré požiadavky. Zameriavajú sa na konkrétne kroky, ktoré pomôžu zlepšiť život tejto komunite ľudí a zjednodušia ich situáciu v rôznych oblastiach, od zdravotnej starostlivosti po postihovanie šírenia nenávisti na internete.
Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Foto: TASR Dano Veselský

Komentáre