Zdravie

Nie je sliepka ako sliepka! Čo nám prezradia kódy na vajíčkach?

"Každé vajíčko sa zo zákona povinne označuje kódom, ktorý vypovedá aj o životných podmienkach sliepok. Aké vajce asi znesie sliepka, ktorá nikdy nevidela slnko a je celý život natlačená v klietke?"

Alena Klepochová, 13. marca 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
V minulosti sa hovorievalo, že k správnemu životnému štýlu patrí aj jedno vajce denne. Dnes sa už takéto socialistické heslá nešíria, napriek tomu sú vajíčka bežnou súčasťou chladničky mnohých slovenských domácností. Veď vajíčka si dáme nielen na raňajky, ale využívame ich bežne aj pri varení a pečení. Nie všetky vajcia sú však rovnaké, ak odhliadneme od bielej a hnedej farby škrupiniek, aj keď by sa to na prvý pohľad mohlo zdať.

Každé vajíčko sa zo zákona povinne označuje kódom, ktorý vypovedá aj o životných podmienkach sliepok, od ktorých vajcia pochádzajú. Prvé číslo kódu označuje typ chovu, z ktorého vajíčko prišlo, ďalšie údaje určujú prevádzku pre prípad potreby vysledovania pôvodu. V prípade, že sa označenie začína nulou, pochádza vajíčko z ekologického chovu, jednotka označuje chov s voľným výbehom, dvojka - podstielkový chov a trojka – obohatený klietkový chov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ak je teda na začiatku vajíčka kód: 2SKVK37, tak číslica 2 na začiatku kódu hovorí, že vajce je z podstielkového chovu. Ďalšie údaje v kóde presnejšie lokalizujú chovnú stanicu: SK znamená, že chov sa nachádza na území Slovenska, VK zase, že je vo Veľkom Krtíši, 37 udáva presné číslo chovu.

Čo kódy hovoria o sliepkach?


Nosnice sa, ako vyplýva aj z pomenovania jednotlivých chovov, od ktorých pochádzajú vajíčka v obchodoch, žijú buď v klietkach, na podstielke, vo voľnom chove alebo v ekologickom chove. Pri prvom type chovu nie sú pre sliepky vytvorené také podmienky, ktoré by zodpovedali ich požiadavkám. Nemôžu sa voľne pohybovať, hrabať, naťahovať ani mávať krídlami, približuje organizácia Sloboda zvierat. Takéto sliepky preto mávajú napríklad žĺtok mdlej farby, vzhľadom na to, že im chýba strava z prirodzeného prostredia a hydinári ich preto prifarbujú buď synteticky, alebo za pomoci rastlinných výťažkov. Vajcia v obchodoch, ktoré dostať bežne kúpiť, sú väčšinou z klietkových chovov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Aj napriek tomu, že od minulého roku platí v Európskej únii zákaz chovov nosníc v holých klietkach, teda klietkového chovu a predaj ich vajec, tieto sliepky aj naďalej žijú v katastrofálnych podmienkach. V lepších obohatených klietkach pribudol nosniciam priestor ako jedna zápalková škatuľka, hniezdny box a malé bidlo. Sliepky v obohatených klietkach však naďalej väčšinou nemôžu mávať krídlami, hrabať a zobať potravu zo zeme, sedieť v kŕdli na bidle, a najmä – voľne sa pohybovať.

Vajcia od šťastných sliepok


Podstielkový chov je prvý stupeň nad obohateným klietkovým chovom, kód na vajíčku sa v takomto prípade začína číslom 2. Nosnice sú vtedy chované vo veľkých halách na podstielke. Ďalším typom je voľný chov alebo chov s voľným výbehom – označuje ho kód číslo 1. Sliepky vtedy majú možnosť pohybovať sa nielen po halách, ale vyjsť aj von. Najprirodzenejším je ekologický chov, kedy by podmienky sliepok mali čo najviac zodpovedať ich prirodzeným potrebám. Vajcia z neklietkových chovov ponúkajú na Slovensku už všetky veľké obchodné reťazce.

Komentáre