Zdravie

Pri turistike treba pamäťať na vhodnú obuv aj správny spôsob chôdze

"Kráčať treba v pravidelnom rytme, ani príliš rýchlo, ani príliš pomaly, a robiť pravidelné kroky. Napríklad prudké vyšľapávanie na päty nemá dobrý vplyv na chrbticu. "

TASR, 27. septembra 2015 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Ďurčo
Turistická chôdza má priaznivý vplyv na telo aj ducha, treba však pamätať na dodržiavanie viacerých pravidiel, aby neskončila nepríjemnou udalosťou. "Je veľmi dôležité, aby sa človek pri pešej turistike dobre cítil. Preto je vhodné dodržiavať pár pravidiel, ktoré sa týkajú oblečenia a obuvi, stravovania a pitného režimu, ale aj techniky chodenia," povedal pre TASR primár Kliniky telovýchovného lekárstva z Nemocnice Staré Mesto Pavel Malovič.

Na turistiku odporúča vybaviť sa dobrou a nepremokavou obuvou. Tá by mala byť aspoň o pol čísla väčšia, ako je obvyklá miera. "Nikdy nepodnikajte dlhú chôdzu v nových topánkach, na ktoré si nohy ešte nezvykli. Noste dva páry ponožiek: najprv si oblečte tenké a priliehavé ponožky, na ne si vezmite najlepšie vlnené ponožky, dobre sajú pot. Pozor na zhrnutú látku v topánkach," upozorňuje primár.

Radí tiež nosiť voľnejšie a vzdušné oblečenie zamedzujúce poteniu. Treba sa vyvarovať syntetických tkanív, ktoré sa lepia na pokožku. "Berte si skôr viac ľahších vrstiev odevov - ako cibuľa - než jedno teplé a hrubé oblečenie. Noste so sebou vždy ľahký pršiplášť alebo tenkú nepremokavú vetrovku, ktorú môžete zložiť alebo si uviazať okolo pásu," radí Malovič. V prípade slnečného a teplého počasia netreba zabudnúť na slnečné okuliare, ochranu hlavy a krém na opaľovanie proti ultrafialovému žiareniu.

Aj stravovanie pred a počas výletu má svoje pravidlá, primár Malovič odporúča vyhýbať sa vtedy ťažkým jedlám a alkoholu. "Ak odchádzate na viac hodín, vezmite si so sebou vrecko so zmesou energie - orieškov, sušeného ovocia a műsli, pridajte k tomu prípadne trocha soli, aby ste doplnili stratu minerálnych solí, ktoré vypotíte. Pite pravidelne vodu alebo ovocnú šťavu s vodou či riedený minerálny nápoj aj keď nemáte pocit smädu, obzvlášť pri vysokých teplotách okolia. Za hodinu môžete vypiť 0,6 až 0,8 litra," vysvetľuje.

Ani rýchlo, ani pomaly


Kráčať treba v pravidelnom rytme, ani príliš rýchlo, ani príliš pomaly, a robiť pravidelné kroky. Napríklad prudké vyšľapávanie na päty nemá dobrý vplyv na chrbticu. "Najprv vykračuje päta, potom plôška chodidla a nakoniec prsty, predstavujte si, že vaše nohy sú ako nohy od hojdacieho kresla. Nechoďte po špičkách. Päta a prsty by mali byť dobre natiahnuté a 'rovnobežné'. Vyvarujte sa takej chôdzi, pri ktorej vyvraciate nohy von. Nohu klaďte ľahko a nedupocte. Nenútene rytmicky pohybujte rukami, ale nepreháňajte to," odporúča Malovič. Pri výstupe treba skrátiť krok a pokúsiť sa udržať rovnaký rytmus. Dôležité je i pravidelné dýchanie.

Pozor si treba dávať na nadmerné potenie, kedy človek preťažuje srdce. "Okrem toho prílišným potením vznikajú pľuzgiere a plesne. Po každej túre si vyzujte topánky a ponožky, umyte si nohy a dobre ich vysušte, zvlášť medzi prstami. Nezabudnite sa pred chôdzou a po nej ľahko rozcvičiť a vykonať naťahovacie cvičenia," zhrnul Malovič.

Pre pozitívne účinky pešej turistiky treba chodiť intenzívne aspoň pol hodiny, pokiaľ to možnosti dovoľujú aj dve. "Choďte rýchlejšie než päť kilometrov za hodinu, ak si chcete naozaj zlepšiť fyzickú kondíciu a mať pocit mladosti a sviežosti. Myslite stále na to, čo robíte: vaša myseľ musí byť stále živá a veselá," uzavrel primár.

ODPORÚČAME AJ:
V Tatranskom národnom parku je osem náučných chodníkov
Ovocno-destilátová cesta približuje tradície kopaničiarskeho regiónu
Z Veľkého Choča je unikátny výhľad na všetky strany
Navštívte strechu Slovenska: Majestátna Kráľova hoľa vás očarí
Vyhľadávaný vrchol Kremenec leží na hranici troch štátov

Komentáre