Zdravie
Pravda o alkohole: Pomáha alebo škodí?
, 10. novembra 2012 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Alkohol je typický príklad dvojsečnej zbrane. Na jednej strane dokáže ochrániť naše zdravie, ale na druhej strane nám dokáže aj poriadne zavariť. Záleží na tom, ako často siahnete po poháriku a ktorý druh alkoholu si doprajete. Štúdie naznačujú, že najlepšou voľbou je víno.Znižuje riziko srdcovocievnych ochorení
Roky výskumov jednoznačne ukazujú, že striedma konzumácia alkoholu znižuje riziko srdcovocievnych ochorení. Pozor, striedma konzumácia neznamená pitie podľa vlastných hraníc. U mužov sú to tri jednotky alkoholu denne a u žien dve, pričom jedna jednotka je 10 g alkoholu. Takáto konzumácia podľa štúdií chráni aj pred cukrovkou a mŕtvicou.
Ako zdvihnúť hladinu dobrého cholesterolu?
Vedci sa roky pokúšali vyvinúť lieky, ktoré by zdvihli hladinu dobrého cholesterolu. Ten totiž znižuje riziko srdcových chorôb tým, že znižuje hladinu zlého cholesterolu. Skúšali viacero možností, a pritom stačilo ísť do supermarketu a popozerať sa po regáli s vínom alebo s likérmi. Výsledky štúdie hovoria, že keď si denne dáme jednu alebo dve jednotky alkoholu, tak zvýšime koncentráciu dobrého cholesterolu v našej krvi o 12 %.
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Alkohol okrem toho vraj chráni pred tvorbou krvných zrazenín. Tie by mohli zablokovať tepny a spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu. Malé dávky alkoholu spôsobujú tiež relaxáciu ciev, čím sa zlepšuje krvný obeh. Vo vyššom veku môže alkohol znížiť riziko Alzheimerovej choroby.Má aj tienisté stránky
Zdraviu prospešné výhody občasného pripitia si majú aj svoje tienisté stránky. Sú totiž vyvážené hrozbami ako zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny.
Pri pravidelnej konzumácii alkoholických nápojov je človek náchylnejší na rakovinu ústnej dutiny, hrtana, pečene, hrubého čreva, konečníka a prsníka. Alkohol sa totiž v tele rozkladá na chemickú látku s názvom acetaldehyd a tá môže poškodiť DNA. Ak si alkoholu doprajete viac, vo vašom tele vzniknú voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky.
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Podľa Americkej spoločnosti proti rakovine má každá žena riziko vzniku rakoviny prsníka 1 : 8. Ak pije alkohol, toto riziko sa zvyšuje na 1 : 7. Pitie alkoholu má na vznik rakoviny jednoznačný vplyv, ktorý sa extrémne zvyšuje, ak si pri poháriku aj zapálite, pretože alkohol podporuje účinnosť rakovinotvorných zmesí tabaku.Najlepšie je červené víno a tmavé pivo
Červené víno a tmavé pivo obsahujú najviac antioxidantov, ktoré ničia voľné radikály v tele a pomáhajú nám udržať si zdravie. Ak si budete vyberať, čím si s niekým pripijete, zvoľte jednu z týchto možností.