Zdravie

Omrzliny môžu hroziť aj vám: Ako sa im účinne brániť

"Odborníci varujú. Malé deti a starší ľudia sú vo väčšom ohrození, no imúnny nie je nikto. "

Zuzana Lobotková, 27. januára 2017 8:00
Ktokoľvek, kto sa neoblieka dostatočne teplo, ostáva vonku príliš dlho alebo premokne v tejto zime, má šancu na vznik omrzlín. Foto: TASR/AP
Vedeli ste, že omrzliny sa môžu objaviť behom pár minút v chlade? Udržať svoje prsty na rukách a nohách v teple, kým pracujete alebo sa hráte vonku je nutné. Najmä v mrazivom počasí. Omrzliny sa objavujú, keď vám zamrzne tkanivo a vo vnútri buniek sa objavia ľadové kryštály. Nebezpečenstvo však neopadne, keď sa začnú kryštáliky roztápať. Skôr naopak – škody sú podstatne väčšie.

Keď sa do vás zahryzne zima


Starší ľudia a malé deti sú dve skupiny obzvlášť citlivé na chlad. Riziko však vo zvýšenej miere hrozí ľuďom s cukrovkou alebo inými zdravotnými problémami, ktoré ovplyvňujú cirkuláciu krvi v tele, ale aj ľudí, ktoré užívajú určité lieky, ako sú betablokátory, ktoré redukujú prietok krvi do pokožky. V ohrození sú aj ľudia, ktorí už omrzliny niekedy mali.

Avšak, ktokoľvek, kto sa neoblieka dostatočne teplo, ostáva vonku príliš dlho alebo premokne v tejto zime, má šancu na vznik omrzlín. Omrzliny sa objavujú, keď telo stiahne krv z okrajových častí k životne dôležitým orgánom v centre tela, aby si udržali dostatočnú teplotu. Keď sa krv presunie z prstov na rukách, nohách a z nosa, tieto časti tela môžu stratiť cit a zdravú farbu. V niektorých prípadoch sú dôsledky omrzlín nezvratné.

Symptómy omrzlín zahŕňajú stuhnutie a stratu citlivosti. Pokožka vyzerá pevne, tvrdo a zamrznuto, je vosková, biela či sivastá. Ak spozorujete tieto príznaky, treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Omrzliny môžu smerovať až k odumretiu buniek, za čím nasleduje amputácia postihnutých častí tela. U ľudí s omrzlinami sa môže rozvinúť aj hypotermia, čo je stav, keď telesná teplota klesne nebezpečne nízko.

Čo najrýchlejšia pomoc


Ak máte vy alebo niekto iný omrzliny, a nikde v blízkosti nie je lekár, odborníci odporúčajú nasledovné:

- presunúť postihnutého človeka do vnútra, do vyhriatej miestnosti. Nesnažte sa však zahriať postihnuté časti tela, kým pôsobenie chladu nepominie;

- podajte postihnutému človeku teplý nápoj, kým budete čakať na pomoc;

- odstráňte mokré alebo obmedzujúce kusy oblečenia;

- ponorte postihnuté časti tela do teplej vody, minimálne na 30 minút, alebo kým sa nezahrejú a nevráti sa do nich cit. Tento krok môže byť bolestivý, postihnuté časti tela môžu opuchnúť a zmeniť farbu;

- nikdy nepoužívajte fén alebo radiátor v snahe zahriať omrznuté časti pokožky;

- neodlupujte pľuzgiere, len ich zľahka prekryte sterilnou tkaninou;

- netrite a nemasírujte omrznuté oblasti;

- ak máte omrzliny na nohách, nekráčajte;

Nesnažte sa však zahriať postihnuté časti tela, kým pôsobenie chladu nepominie. Foto: Pixabay


Práve takéto bezpečné kroky zamedzia nebezpečným dôsledkom omrzlín. Lepšie však je vyhnúť sa omrzlinám úplne. Mali by ste si vziať k srdcu tieto rady:

- obliekajte sa do ľahkých vrstiev, ktoré vás udržia v teple a suchu. Vonkajšia vrstva odevu by mala byť z vodeodolného materiálu;

- noste teplé rukavice, ponožky a čiapku;

- ak sa chystáte ísť von do chladného počasia, vyhýbajte sa konzumácii alkoholických nápojov;

- neostávajte vonku, ak je vám zima alebo ste mokrý, odstráňte mokré oblečenie hneď ako je to možné;

- pravidelné kontrolujte svoje ruky, nohy a iné okrajové časti tela (nos, uši...), či nevykazujú známky omrzlín. Ak sa objaví stuhnutie, choďte dovnútra a ihneď sa zahrejte.

Zdroj: health. com

ODPORÚČAME TIEŽ:
PSYCHOLOGIČKA: Kto behá, tomu život neuteká
Aké oblečenie uprednostňujú na beh muži a aké ženy? Rozdiely sú veľké
Dvojjazyčnosť pomáha mozgu ubrániť sa demencii
Ste unavení? Vymeňte kávu za čokoládu

Komentáre