Zdravie

Poznáme cestu ku krásnym krivkám a pevnému zdraviu!

"Nový druh cvičenia fly fit zvládnu všetky vekové aj váhové kategórie. Prinesie vám nielen dokonalé držanie tela a postavu, ale aj pevné zdravie."

Eva Kubániová, 1. novembra 2012 6:00
Fly Fit využíva ako závažie váhu vlastného tela. Foto: Eva Kubániová
Často pozeráme na deti, ako robia rôzne akrobatické kúsky bez toho, aby prejavili čo i len najmenšie náznaky strachu. Dokonca sa pri tom smejú a tieto pocity šťastia prenášajú aj na nás dospelých. Aj vy by ste chceli pociťovať podobné nadšenie z pohybu, napriek tomu vám veľmi nevoňajú všetky tie náročné stroje vo fitnes centrách? Na Slovensko prichádza nový typ cvičení s názvom fly fit, ktorý na rozdiel od záťažových tréningov v posilňovniach využíva ako „závažie“ váhu vlastného tela, ktorá mu je prirodzená.

Fly fit sa cvičí v špeciálne upravených plachtách – hammockoch s nosnosťou až 500 kg. Hammock je široký tri metre a dlhý až sedem metrov, čím sa riziko vypadnutia z plachty znižuje na minimum. Klasická hodina fly fitu trvá 60 minút, pričom posledných 10 minút je vyhradených na relaxáciu. Využíva prvky jogy, pilatesu, kalanetiky, baletu, či dokonca ľahké akrobatické prvky. Cvičenia prebiehajú v skupinách maximálne do 12 ľudí, aby si mohol inštruktor skontrolovať všetkých cvičiacich osobitne.

Ako pôsobí fly fit na zdravie


Cvičenie sa prevádza v troch rovinách, čiže človek musí zapájať všetky svaly. Aj hodina fly fitu má určitú gradáciu, pri ktorej sa postupne cvičia jednotlivé svalové partie. Na rozdiel od posilňovania počas celého cvičenia zapájame aj pomocné svaly, a tým sa celý tréning stáva efektívnejší.

Fly Fit využíva ako závažie váhu vlastného tela. Foto: Eva Kubániová
Na druhej strane si fly fit vyžaduje aj určitú dávku odvahy a prekonávania vlastného strachu. „Cvičenie vôbec nie je nebezpečné, napriek tomu sa klienti boja. Najmä pri cvikoch dole hlavou. Keď ich však urobia, tak sa smejú a tešia sa. A práve tieto cviky sú najlepšie na chrbticu, lebo dochádza k jej polohovaniu. Keď sa človek prevráti, dostane sa do polohy, v ktorej bol naposledy možno v detstve. Práve deti majú potrebu robiť rôzne kotrmelce a vešať sa dolu hlavou, lebo podvedome cítia, čo je pre nich dobré. Po prevrátení sa chrbtové stavce uvoľnia a keď sa človek opätovne vráti do pôvodnej polohy, platničky sa uložia nie tam, kde boli, ale tam kde by mali byť – čiže na správne miesto,“ vysvetľuje odborníčka na fly fit Jana Opálenská.

Zároveň dodáva: „Cvičenie priaznivo pôsobí na svaly v okolí chrbtice, ktoré sa rýchlo spevnia a chrbát sa vyrovnáva. Preto si fly fit chvália najmä klienti so skoliózou či inými problémami s chrbticou. Po dvoch až troch mesiacoch aktívneho cvičenia bolesti celkom odídu.“

Fly Fit využíva ako závažie váhu vlastného tela. Foto: Eva Kubániová
Vďaka hammocku, ktorý tvorí počas celého cvičenia telu oporu, nie sú kĺby zaťažované, naopak uvoľňujú sa, čo patrí napríklad medzi výhody plávania. Okrem kĺbov a svalov výborne pôsobí aj na lymfatický systém. Keď človek visí za ruky alebo nohy, hammock prechádza buď oblasťou podpazušia alebo slabinami. Lymfatické cesty sa pohybom masírujú a zároveň čistia. Očista tela sa môže prejaviť pocitom veľkého smädu do cvičení.

Okrem zlepšovania rovnováhy tela a tým jeho krajšieho držania, mnoho žien ocení okrem vypracovaných problémových partií ako brucho či zadok, aj celkové zníženie nadbytočnej váhy alebo odstránenie celulitídy.

Cvičenie určené pre každého


Ďalšou výhodou fly fitu je, že si nevyžaduje špeciálnu kondičku. Môžu ho robiť aj ľudia, ktorí predtým vôbec nešportovali. Dokonca nie je problematická ani nadváhu. Zdravotným obmedzením je vážne poškodená chrbtica. Kvôli cvičeniam dolu hlavou táto aktivita nie je vhodná pre tehotné ženy v akomkoľvek mesiaci tehotenstva a osoby s vysokým vnútroočným tlakom.

Fly Fit využíva ako závažie váhu vlastného tela. Foto: Eva Kubániová
Atraktívnemu cvičeniu vo vzduchu nevedia odolať ani muži a ako nám potvrdila Jana Opálenská: „Muži sa viacej boja ako ženy a ženám to ide lepšie. Boja sa najmä toho, že sa hammock pretrhne. To je však vylúčené, pretože hranicu 500 kg nemá šancu nikto prekročiť. Ak robíme náročnejší prvok, ukážem im, akoby by dopadli, keby z neho náhodou vypadli. Napríklad sme robili stojku s tým, že ramená sú v hammocku a báli sa vyrovnať nohy. Tie ostali skrčené. Tak som im ukázala, čo by sa stalo, ak by padli dopredu. Prirodzený pud vás núti priťahovať si nohy k telu, čiže ak padáte, urobíte kotrmelec a postavíte sa na nohy, pri čom sa hammocku držíte ešte pevnejšie ako predtým. Po tomto vysvetlení sa jednoducho prestali báť. Jediné nepríjemné, k čomu dochádza, je svalovica.“

Ako každý šport, aj tento by sa mal robiť pravidelne, najlepšie trikrát do týždňa. Jednotlivé tréningy sa prispôsobujú podľa cvičiacich. Muži preferujú skôr silové trénovanie, ženy obľubujú estetickosť baletných prvkov.
Okrem fly fitu existuje aj fly joga. Rozdiel medzi fly fitom a fly jógou je v tom, že fly fit je zameraný na posilňovanie rôznych partií, ako chrbát, brucho, zadok. Fly joga je veľmi podobná tej klasickej s tým rozdielom, že hammock využíva ako oporu. Tým pádom umožňuje taký rad cvičení, ktorý by ste na zemi neurobili.


Spotení, ale s úsmevom na tvári


Dôsledkom fyzicky náročnej hodiny je okrem dobrého prekrvenia aj vylučovanie endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Inštruktorka fly fit centra potvrdila, že ľudia sa na hodiny vracajú s úsmevom: „Hranice pohybu pri tomto cvičení sú úplne inde, ako má o nich človek predstavu. Napríklad na poslednej hodine som povedala, že ideme urobiť salto. Reakcie boli skôr negatívne, niečo v zmysle to nemyslíš vážne, to predsa nezvládneme. A nakoniec z jedenástich ľudí salto urobili deviati. Strašne rýchlo sa ľudia zlepšujú. Cvik, ktorý na prvej hodine nedokážu urobiť, pri ďalšom stretnutí bez problémov zvládnu a veľmi sa z toho tešia. A to je pre mňa dôležité.“

Komentáre