Zdravie

Na sociálnych sieťach sa niečo šíri. Vy ste ešte zdraví?

"Syndróm FOMO existoval vždy. Ale s príchodom sociálnych sietí sa neustále rozširuje. Vy ho ešte nepociťujete?"

, 6. novembra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Predstavte si svoj klasický deň. Sadnete si za počítač a čo vás napadne ako prvé? Prihlásite sa na sociálnu sieť, veď aspoň zistíte, čo majú vaši priatelia (niekedy aj nepriatelia a pouliční známi, ktorých ste videli dvakrát v živote, ale máte ich pridaných medzi priateľov) nové a čo práve robia. Ako prvé vám udrú do očí fotografie jedného známeho, ako sa prechádza po Amazonskom pralese. Poviete si, kde na to zobral peniaze? Prečo ste vy ešte neboli v Amazonskom pralese?

O kúsok nižšie má vaša kolegyňa status: „Najlepšia noc v mojom živote!!!“ Možno pridala okrem troch výkričníkov ešte takých osem. A vy si v tom momente spomeniete na svoj nedávny rozchod a napadne vás, kedy si vy zase užijete nejakú skvelú noc. Idete nižšie. Sused sa včera perfektne zabavil na party, na ktorú ste mali pozvánku aj vy, ale nechcelo sa vám v daždi vyliezť z domu. Teraz to ľutujete, keď vidíte na fotografii, ako tancoval v strede kruhu s úsmevom okolo celej hlavy.

Ľutujete, že ste tam neboli?


Syndróm FOMO je presne o tomto. Keď sa pozriete, čo všetko zažili ostatní ľudia, aké sú ich životy vzrušujúce a dokonalé, tak začnete mať pocit, že vám niečo uniká. Bojíte sa, že o niečo prídete, ak ostanete doma pred televízorom. Zrazu začnete cítiť, že musíte byť na každej jednej party, že musíte chodiť na všetky festivaly a dovolenky, že musíte navštíviť všetky miesta a krajiny, aby ste nič nezmeškali.

Ilustračné foto Foto: TASR
Stalo sa vám už, že sa vám v piatok večer neskutočne nechcelo ísť von, najradšej by ste ležali na gauči a nehýbali sa, ale potom ste si predstavili, ako sa ostatní zabavia aj bez vás a radšej ste sa obliekli a išli von? Aj napriek tomu, že sa vám nechcelo, ste sa postavili z gauča? Ak to poznáte, tak ste sa stretli so syndrómom FOMO. Treba si dávať pozor, pretože môže spôsobiť depresie a pocity úzkosti.

Viac ohrození sú muži


Podľa prieskumov sa syndróm FOMO objavuje najmä u ľudí od 18 do 33 rokov. Postihuje častejšie mužov ako ženy, hoci nie je celkom jasné, prečo to tak je. Existoval vždy. Každá jedna generácia, aj tie, ktoré o internete ešte ani netušili, sa s týmto syndrómom stretli, pretože ľudia od nepamäti chcú prežiť svoj život čo najkvalitnejšie. Veď prečo by aj nechceli? Je to úplne prirodzené, že každý si chce život užiť.

Sociálne siete teda nie sú štartérom syndrómu FOMO, oni ho len rozšírili a postarali sa o to, aby prenikol do psychiky viacerých z nás. Syndróm FOMO spôsobuje, že sa človek bojí, že v živote niečo zmešká.

Každého život má svoju cenu


Pri pohľade na susedove dokonalé fotografie z exotickej dovolenky sa vám môže zdať, že váš život nie je až taký vzrušujúci ako jeho život. Možno začnete mať pocit, že vám niečo uniká a že váš život nemá takú hodnotu. V takom prípade len treba zastaviť myšlienky a úplne zmeniť spôsob myslenia.

Ilustračné foto Foto: TASR
Každého život má svoju cenu a hodnotu. To, že niekto pretancoval včerajšiu noc alebo sa ráno vrátil z pralesa, kde krotil divé šelmy, neznamená, že si život užíva viac ako ostatní. To, čo vidíte na sociálnych sieťach, je len zlomok života. Nikto si predsa nenapíše status, že mu práve doprala práčka, a pritom každý perie. Statusy teda zachytávajú len to, čím sa človek chce pochváliť, čo mu urobilo radosť a o čo sa chce podeliť s ostatnými. No nie každý deň má ten daný človek taký vzrušujúci, takže nemáte čo závidieť.

Obmedzte sociálne siete


Ak na to nemáte dôvod, neprihlasujte sa príliš často na sociálne siete. Nepotrebujete predsa vedieť, kto sa kde včera opil a kto s kým strávil noc. Využívajte sociálne siete len na komunikáciu s priateľmi a známymi a na dohadovanie spoločného programu. Vyhnete sa tak úzkostiam a depresii.

Ak máte niekedy chuť ostať ležať doma na gauči, tak tam ostaňte. Nerobte niečo len pre to, aby ste boli všade a zažili toho čo najviac. Zažívajte to, čo reálne chcete prežívať. Nie to, čo vám podhadzujú sociálne siete.

Komentáre