Zdravie

Nedostatok horčíka vám môže spôsobiť problémy. Prijímate ho správne?

"Nedostatočne prijímame horčík nesprávnym stravovaním, diétami, hladovaním, tiež pri zvracaní, hnačkách alebo pri ochoreniach čriev, cukrovke alebo alkoholizme, keď sa nemôže vstrebať. "

Webmagazin.sk, 28. júna 2015 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Znížená hladina horčíka v tele sa prejavuje radom neurologických a psychiatrických symptómov, ako je hyperexcitabilita, depresia, poruchy správania, zníženie záchvatového prahu, stres, slabosť a mnohé iné. Akýkoľvek z týchto symptómov môže byť pokojne príčinou vzniku a pretrvávania migrény.

„Potravín bohatých na horčík je našťastie veľa, ale v niektorých pozorujeme vplyvom technologického spracovania úbytok nevhodnou prípravou jedál, akou je napríklad smaženie, konzervácia, úprava múky a podobne,“ konštatuje lekárka Soňa Ostrovská. „Nájdeme ho hlavne v orechoch, ďatľoch, banánoch, strukovinách, pšeničných klíčkoch, droždí, ovsených vločkách, brokolici, špenáte, sóji a minerálnych vodách. Ak si však chcete byť svojou dennou dávkou horčíka istá číslo 365 by sa vám malo vryť do pamäti. Stačí jedno vrecúško, ktoré obsiahne dennú dávku horčíka. Nielenže efektívne dodáte telu potrebný horčík, ale zároveň dbáte na pitný režim,“ pokračuje lekárka.

S touto dennou dávkou sa vám nemôže stať, že sa horčíkom nedopatrením predávkujete. Ak by ste ho totiž brali priveľa, môže vám spôsobiť hnačky a nevoľnosť. Ak vás trápia podobné príznaky, vždy je však lepšie navštíviť svojho lekára a poradiť sa s ním.

K najčastejším druhom preparátov, ktorými si doplníme horčík je vo forme šumivých tabliet či rozpustných práškov. Ako doplnok dobre poslúžia aj minerálne vody so zvýšeným obsahom magnézia.

Horčík ukrytý v svaloch


Pravidelne dopĺňať horčík je potrebné práve kvôli lepšej využiteľnosti kyslíka v bunkách, ktorá u športovcov rýchlo narastá. Súvisí to najmä s jeho nadmernou spotrebou pri športovom výkone. Nedostatok horčíka spôsobuje kŕče, pretože cca 40 % sa ho nachádza v svalových bunkách. Horčík zabraňuje kŕčom svalov, napríklad aj kŕčom maternice pri menštruácii. Horčík pomáha štiepiť nukleovú kyselinu ATP na ADP, čo je základná energetická chemická reakcia, bez ktorej sa nezaobíde žiadny pohyb. Umožňuje svalom, aby sa uvoľňovali alebo zmršťovali, čím pomáha predchádzať kŕčom.

Ukazovateľom sú aj škvrny na nechtoch


Verejnosť pokladá za najčastejšie prejavy nedostatku horčíka problémy so srdcom, svalstvom, bolesti hlavy alebo poruchy tráviacej sústavy. Je však ťažšie zistiť, či za týmito ťažkosťami stojí práve nedostatok tohto prvku. Ako však zistiť, či je práve chýbajúci horčík príčinou týchto ťažkostí? Zistíme to na základe štandardných vyšetrení. Užitočným ukazovateľom môžu byť aj biele škvrny na nechtoch.

„Najviac ohrozené sú osoby, ktoré potrebujú vyšší prísun horčíka a neuvedomujú si to. Sú to práve športovci, ľudia pod stresom, tehotné ženy, osoby, ktoré majú nekvalitnú stravu, dializované osoby, s poruchou funkcie obličiek, tráviaceho traktu, dlhodobo imobilní, osoby po operáciách, pri rôznych diétach, ale aj všetky osoby vo veku 50 rokov a viac a chorí, ktorí užívajú lieky na odvodnenie tzv.diuretiká,“ dodáva lekárka.

„Je viacero dôvodov prečo by nám blahodárny minerál na šesť mohol chýbať. Buď máme nedostatočný príjem alebo je zvýšený výdaj, vylučovanie z tela. Nedostatočne prijímame horčík nesprávnym stravovaním, diétami, hladovaním, tiež pri zvracaní, hnačkách alebo pri ochoreniach čriev, cukrovke alebo alkoholizme, keď sa nemôže vstrebať. Sú stavy a situácie, kedy by sme mali obzvlášť dbať na zvýšený príjem horčíka, a to tehotenstvo, dojčenie, stres, zvýšený výkon akým je napríklad šport,“ upozorňuje lekárka Soňa Ostrovská.

ODPORÚČAME AJ:
Počiatočné príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc sú nenápadné
Schudnite so silou vôle... A s pár trikmi
Núti vás osamelosť viac jesť? Potrebujete spoločnosť
Liečivé rastliny rastúce na jar prispievajú k detoxikácii organizmu



Komentáre