Zdravie

Chcete prestať fajčiť? Nespoliehajte sa na silnú vôľu

"Silná vôľa je vraj najväčší mýtus, aký sa so skončením závislosti môže spájať."

, 18. októbra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Každý fajčiar sa aspoň raz pohrával s myšlienkou, že by cigaretu už nikdy nedal do úst. Potom si ale povie, že prečo by to robil, keď mu to chutí a keď vlastne ani nechce prestať fajčiť. A keď počúva dobre mienené rady ostatných o tom, ako mu to škodí a ešte to aj smrdí, tak si naschvál pripáli ďalšiu cigaretu. Motivátor Ivo Toman ponúka inú taktiku, ako sa tohto zlozvyku zbaviť.

Fajčiari klamú


Prečo by sme prestávali fajčiť, keď nám to vlastne chutí? To je prvá veta, ktorá nás napadne, keď sa nášho mozgu zmocní myšlienka skončiť s cigaretami. Ivo Toman tvrdí, že tým klameme: „Každý fajčiar vie, že nerobí dobre, ale klame seba aj ostatných, že mu to chutí. Ako to môže niekomu chutiť? Veď je to odporné. Ďalšie klamstvo je, že nechceme prestať. Chceme, ale sme závislí na nikotíne. Keby v tom nebol nikotín, môžeme fajčiť aj slamu, ktorá smrdí úplne rovnako.“

Nie každá motivácia je skutočne motiváciou


Pred výplatou si v bankomate necháte vytlačiť papierik so zostatkom a poviete si, že asi by ste nemali fajčiť, ostalo by vám viac peňazí. Potom vám ale príde výplata a hneď skočíte do prvej trafiky kúpiť si cigarety.
Podľa Iva Tomana peniaze nie sú dostatočnou motiváciou, prečo prestať fajčiť: „Závislosť je vždy silnejšia ako finančná motivácia. Nekúpite si knihu, ale kúpite si cigarety. Alebo ich od niekoho vyžobrete. Aj človek, ktorý nemá rád žobrákov, dokáže vyžobrať cigaretu. To robí závislosť.“
Ivo Toman Foto: ACCESS Production

Mám silnú vôľu a nedám si cigaretu. Na čo myslíte? No na cigaretu.


„Je to jedna z najväčších hlúpostí, ktorá medzi ľuďmi existuje, pretože skončiť s fajčením nie je vôbec otázka silnej vôle. Spolieham sa na silnú vôľu a bojujem s myšlienkou zapáliť si. Stále na to myslím, tak nakoniec podľahnem a potom si poviem, že nemám silnú vôľu a som hlupák, čiže nakoniec ešte sám sebe nadávam, že nemám silnú vôľu,“ hovorí Ivo Toman.

Čo je to „absťák“?


Každý fajčiar sa bojí tzv. „absťáku“. Keď Ivovi Tomanovi odpoviete na otázku, čo je to absťák tak, že sa niekomu napríklad trasú ruky, povie vám na to: „Človek si psychicky privodí to, že sa mu trasú ruky. Prečo sa vám netrasú, keď na cigaretu nemyslíte? Napríklad keď spíte? Ruky sa vám začnú triasť, pretože máte strach, že príde absťák a že sa vám budú triasť ruky.“

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ivo Toman spochybňuje existenciu absťáku. Tvrdí, že je to niečo, čo sme si vytvorili a proti čomu silou vôle bojujeme. Ako ale môžeme vyhrať nad niečím, čo neexistuje? Chemická závislosť podľa neho trvá dva dni. Potom je to všetko už len o psychike. Psychické problémy ilustruje aj na príklade: „Leteli ste niekedy lietadlom? Keď sa dozviete, že v lietadle nebudete päť hodín fajčiť, je to problém, že? Rýchlo si idete zapáliť. Ale keď idete spať, ste osem hodín bez cigarety úplne bez problémov. Tá skutočná chemická závislosť je veľmi slabá.“

Ako teda prestať fajčiť?


Počas prvých dvoch dní, keď funguje chemická závislosť, by sme mali zamestnať svoj mozog, aby sme mysleli na niečo iné ako na cigarety. Nedá sa myslieť na nič, preto treba naozaj nájsť niečo, čím sa zamestnáme. Ivo Toman má na to rôzne sebamanipulatívne techniky, ktoré popisuje vo svojej novej knihe Absťák.

Potom si musíme nájsť nadcieľ. Prestať fajčiť je slabý cieľ, ktorý nedodržíme, preto sa musí stať len súčasťou nejakého nadcieľa. Napríklad keď žena otehotnie – tehotenstvo je pre ňu nadcieľ, ktorého súčasťou je prestať fajčiť. „Predstavte si, že niekto blízky dostal rakovinu. Zrazu chcete byť zdravší, čo je pre vás nadcieľ, ktorého súčasťou je prestať fajčiť,“ hovorí Ivo Toman.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Zoberte si papierik a píšte


Ivo Toman vo svojej knihe popisuje metódu, pri ktorej si na papierik máte spísať všetky situácie, počas ktorých ste sa pre cigarety správali hlúpo. On sám ich má pár za sebou: „Raz som svoju osemročnú dcéru prichytil, ako sa hrá s cigaretami. Hneď som jej ich zobral, že to nie je hračka pre deti. Potom som v noci nemohol nájsť cigarety a čo som urobil? To normálny človek nepochopí, ale ja som o polnoci budil osemročné dieťa, že kde sú cigarety. Aj to s človekom urobí závislosť.“

Uviedol aj druhý príklad: „V Dubaji som išiel pol hodinu do fajčiarskej miestnosti, stiahol som dve cigarety a pol hodinu som sa vracal naspäť. Zabil som hodinu kvôli cigaretám, ale keď mi manželka povedala, aby som išiel na prechádzku, tak som jej odpovedal, že nejdem, nebudem strácať hodinu čas.“

Spíšte si na papier takéto situácie a keď dostanete chuť na cigaretu, prečítajte si to.

Zaútočte na zmysly


Keď spojíte všetky zmysly a predstavíte si to najodpornejšie s každým vdychom cigaretového dymu, sprotivíte si fajčenie a nebudete mať takú chuť na cigaretu. „Predstavím si napríklad, ako smrdia zvratky a pri každom potiahnutí to ide do mojich úst. Spojím to aj s chuťou a predstavím si, že to mám v ústach. Hmat – predstavím si sliz a spojím si ho s cigaretami,“ hovorí Ivo Toman.

Kniha Absťák od Iva Tomana Foto: ACCESS Production
Ak si myslíte, že podobne fungujú aj nápisy na škatuľkách cigariet, mýlite sa. Tie totiž útočia len na jeden zmysel. „Fajčiar si vezme škatuľku, pozrie sa na ten nápis a dočíta ho pri cigarete. Nápisy na škatuľkách fungujú perfektne, ale na nefajčiarov. Keby na tej škatuľke bolo napísané, že skutočný nikotínový absťák trvá dva dni a zvyšok sú ľudské predsudky, bolo by to iné. Ale my máme strach z rakoviny, tak si z toho strachu po prečítaní nápisu zapálime, keďže fajčíme, keď sme v strese,“ tvrdí Ivo Toman.

Skončiť s cigaretami nie je jednoduché, ale keď viete, ako na to, môžete tento boj vyhrať. Zabudnite na silu vôle, na absťák a zamerajte sa na sebamanipulatívne techniky, o ktorých sa viac dozviete v knihe Absťák od Iva Tomana.

Komentáre