Technológie
Inteligentné hodinky upozornia aj na epileptický záchvat
Erik Stríž, 2. júna 2015 8:00Embrace Empatica Foto: Empatica.com
Epilepsia je niečo, čo je aj napriek svojej rozšírenosti stále akýmsi tabu. Ľudia dúfajú, že sa ich to netýka a nemajú záujem hľadať informácie o tom, ako poskytnúť prvú pomoc človeku v záchvate. Preto sa občas dopočujeme o celkom nezmyselných hrdinských výkonoch neznalých samaritánov, ktorí nakoniec postihnutému ešte viac uškodia.Človek trpiaci epilepsiou nie je rozpoznateľný od zdravého, nemá žiadne iné prejavy alebo nápadné odlišnosti. To znamená, že k ľuďom trpiacim týmto zdravotným problémom možno pristupovať ako k bežným spotrebiteľom elektroniky a ponúknuť im riešenia na zmenšovanie negatívnych dôsledkov ich ochorenia.
Embrace Empatica Foto: Empatica.com
Práve takým riešením je náramok Embrace. Vyzerá ako hodinky, ale dá nosiť aj na členku. Jeho úlohou je sledovať zdravotný stav svojho majiteľa a v prípade zistenia ohrozenia kontaktovať blízke osoby prostredníctvom notifikácie na telefóne.Informovať známych o aktuálne prebiehajúcom epileptickom záchvate je však iba jedna z mnohých funkcií náramku, ktorý sa prezentuje aj ako prvé smart-hodinky s medicínsky presnými senzormi. Sledujú aj srdcový rytmus, spánkové cykly, merajú úroveň stresu, počítajú spálené kalórie a podávajú o tom veľmi prehľadné štatistiky.
Embrace sú teda akýsi inteligentný zdravotný náramok prepojený s mobilným telefónom. Na displeji iPhonu sa potom zobrazujú ľahko čitateľné grafy a štatistiky o tom, ako trávite svoj deň, či by ste sa nemali začať zaoberať znižovaním stresu alebo viac behať. Všetko v záujme zachovania zdravého životného štýlu alebo jeho tvorby.
Aplikácia pre mobil dáva dokopy všetky údaje z hodiniek Foto: Empatica.com
Prvá pomoc pri epileptickom záchvate
Epileptický záchvat sám o sebe nie je tak nebezpečný, ako to môže na prvý pohľad vyzerať. To, čo môže byť skutočne nebezpečné, je predovšetkým úraz hlavy, keďže postihnutý sa počas záchvatu nevie kontrolovať a padá na zem. Práve preto sa pri takomto záchvate treba zachovať rozumne, postihnutého iba uložiť do bezpečnej stabilnej polohy a počkať s ním na koniec záchvatu.Ak má postihnutý nasadené okuliare, dajte mu ich opatrne dole a nedovoľte, aby si pri kŕčoch udieral hlavu o tvrdý povrch. Pri epileptickom záchvate nemusíte mať veľké obavy z toho, že by si postihnutý prehltol jazyk, pretože to je pri kŕčoch nepravdepodobné. Napriek tomu by ste sa mali aspoň pozrieť, či nie viditeľne zapadnutý.
V skratke:
• zachovajte pokoj a v rámci možnosti uložte postihnutého do ležiacej polohy na bok tvárou smerom k zemi;
• podložte mu hlavu vankúšom, bundou alebo hocičím mäkkým, aby sa neudrel;
• udržiavajte postihnutého v stabilnej polohe počas celého trvania záchvatu;
• epileptický záchvat ustane sám a bez dôsledkov. Ak sa však epileptický záchvat dostaví na ulici alebo prvýkrát, je potrebné zavolať na číslo 155 alebo 112.
Zdroj: Empatica.com
ODPORÚČAME AJ:
Pohráva sa technika s vašou mysľou? Zistili sme, ako to je
Môže posilňovňa za to, že priberáte? Budete prekvapení
Môže aplikácia na mobil predpovedať migrény?
Jednoduchý telefón Light: návrat k úplnému základu
iPhone zachráni životy: Mikroskop z mobilu odhaľuje parazity v krvi