Technológie

Poznáte displeje v mobiloch?

"Výrobcovia nás v svojich reklamách zavaľujú rôznymi odbornými názvami technológií displejov. Ktorý displej je však skutočne kvalitný? Odpoveď vôbec nie je taká jednoznačná, ako by sa mohlo zdať. "

Erik Stríž, 8. februára 2013 6:00
Ilustračná fotografia Foto: Google
Farebné dotykové displeje sú mimoriadne komplikované, okrem vrstvy plnej senzorov snímajúcich dotyky sa v nich nachádza aj množstvo zobrazovacích bodov (pixlov), ktorých usporiadanie a technologické pozadie je rôzne. A práve to určuje, ako kvalitne je displej schopný zobraziť dynamický obraz.

TFT LCD


Z nových telefónov nájdete TFT LCD displeje napríklad v Sony Xperia V a Samsung Galaxy Mini 2. Táto technológia je pomerne lacná, vďaka čomu nachádza uplatnenie aj v lacnejších produktoch. Pixel sa skladá z trojice filtrov, pričom každý z nich prepúšťa obmedzenú časť farebného spektra.

Zjednodušene sa dá povedať, že tretina pixelu je červená, druhá modrá a tretia zelená. Ku každému tomuto filtru (v skutočnosti ide o tekutý kryštál reagujúci na elektrické podnety) je v technológii TFT LCD priradený jeden tranzistor, ktorým sa ovláda jeho priepustnosť. Napríklad keď má byť na displeji zobrazená iba červená farba, všetky pixely musia prepúšťať svetlo iba cez červený filter. Zelený a modrý ostávajú nepriepustné.

Sony Xperia V s TFT LCD displejom Foto: Sony
Individuálne nastavovanie tejto svetelnej priepustnosti je možné vďaka tekutým kryštálom, ktoré sú v našom prípade považované za filtre. Tieto tekuté kryštály menia svoju štruktúru podľa toho, aké elektrické napätie je na nich pripojené - je tak možné dosiahnuť efekt, pri ktorom sú kryštály priepustné v pomere RGB 20:30:50, dôsledkom čoho vznikne tmavá modrá farba. Svetlo prechádzajúce kryštálmi pochádza napríklad z LED diód, čo výrobcovia využívajú na propagáciu displeja ako LED LCD. Na tomto princípe pracujú s väčšími či menšími zmenami mnohé iné displeje (okrem LED displejov).

Sony Xperia Z s TFT LCD displejom Foto: Sony

OLED


OLED displeje sa dajú označiť za revolučné. V porovnaní s LED technológiou nie je OLED závislé na svetelnom podklade a priespustnosti jeho zobrazovacej platformy, pretože svieti samotná platforma. Organické LED diódy sú samé o sebe polovičnou súčiastkou, ktorá vyžaruje svetlo, vďaka čomu sú OLED displeje výnimočne jasné a kontrastné. Čierna farba je v tme skutočne čierna, keďže reálne nesvieti, ani nie je podsvietená. Vylepšeným variantom OLED displejov je AMOLED technológia.

AMOLED a Super AMOLED


AMOLED displej je vylepšená platforma organických LED displejov OLED. Prívlastok AM znamená Active Matrix, teda aktívna matrica. Rozloženie “farebných filtrov” je odlišné od tradičného LCD a ku každému z nich sú priradené až dva tranzistory - jeden zabezpečuje pripojenie a odpojenie napätia, druhý plní funkciu napäťového stabilizátora. V praxi sa to prejavuje tak, že pri sledovaní dynamického videa sa pixely nemusia obnovovať odznova, ale sú už vopred v akomsi zmysle pripravené na ďalší obraz.

Samotný AMOLED displej nedisponuje dotykovými senzormi, naopak Super AMOLED je nimi vybavený už v základe. Ako integrovaná súčasť táto vrstva neukrajuje zo svetelnej priepustnosti a umožňuje sledovanie obrazu z väčších uhlov. Super AMOLED displej nájdete predovšetkým v zariadeniach spoločnosti Samsung, ktorá ich dodáva celosvetovo dokonca aj konkurenčným firmám. Sú nim vybavené smartfóny Samsung Galaxy SIII, Huawei Ascend P1, Samsung Galaxy Note II, HTC Desire a mnoho ďalších.

Samsung Galaxy S III so Super AMOLED displejom Foto: Samsung

Retina


Displeje Retina sú také, ktorých jemnosť je vyššia ako 326 PPI (bodov na palec), využívajú sa predovšetkým v zariadeniach značky Apple. Táto hodnota je blízka hranici rozpoznateľnosti ľudským okom. Napríklad taká kvalitne vytlačená fotografia disponuje jemnosťou 300 DPI (bodov na palec). Okrem toho Retina displeje vyrábajú so špeciálnym tvrdeným hliník-silikátovým sklom, ktoré sa však v prípade iPhonov láme aj tak pomerne často a ľahko...

Retina teda nie je v pravom zmysle slova zobrazovacia technológia, skôr je jej prioritou rozlíšenie. Displeje Retina využívajú technológiu IPS a sú výrazne kvalitnejšie, než moderné OLED. Zrejme najznámejším súčasným smartfónom využívajúcim OLED displej je Samsung Galaxy S3, ktorý však v prestížnych odborných porovnaniach s Apple Retina vo väčšine testov pohorel. Počnúc svetelnou odrazivosťou až po prehnanú saturáciu obrazu s výrazným odklonom od štandardu sRGB.

iPhone 5 s displejom Retina Foto: Apple

Super LCD a S-LCD2


Tieto displeje možno poznáte aj ako Super LCD alebo SLCD, v súčasnosti je už dostupná aj jej druhá generácia označovaná jednoducho ako S-LCD2. Tieto displeje sú používané najmä spoločnosťami Sony a HTC, momentálne ich vyrába práve Sony. Pozorovateľný rozdiel medzi displejmi Super LCD a inými je, že sú bližšie k samotnému povrchu telefónu. Aj na pohľad vyzerajú byť akoby bližšie k používateľovi, najviac je možné tento jav pozorovať pri smartfóne HTC One X+.

HTC One X+ so Super LCD displejom Foto: HTC

IPS a IPS Plus


Táto technológia je známa aj ako Super TFT, Super-IPS, Advanced Super-IPS, IPS-Provectus,Horizontal IPS či Enhanced IPS. Nájdete ich predovšetkým v mobilných zariadeniach od spoločnosti LG, uplatnenie ale našli aj v iPhone. IPS využíva mierne odlišný princíp prepúšťania svetla, vďaka čomu disponuje väčším pozorovacím uhlom a dobrou reprodukciou farieb.

LG Optimus G s IPS LCD displejom Foto: LG

Ktorý si vybrať?


Najzásadnejšie rozdiely sú medzi technológiami LCD a LED. Zatiaľ čo LCD využíva reguláciu priepustnosti a podsvietenie, LED využíva svietivosť samotných pixlov. Preto je väčšina displejov založených na platforme LED (OLED, AMOLED) o poznanie lepšia než LCD riešenia. Ak by ste však hľadali jednoznačné stanovisko, ktorý displej je najlepší, zrejme by ste sa presnej odpovede nedočkali. Podľa výsledkov viacerých odborníkov má najlepší displej na svete (medzi mobilnými telefónmi) populárny iPhone 5 - ani nie rozlíšením, ako skôr kvalitou zobrazenia.

Komentáre