Štýl

V múzeu slovenskej dediny predstavia študenti SOŠ zabudnuté remeslá

"Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou 38. ročníka Turčianskych slávností folklóru, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine."

TASR, 9. júna 2022 13:29
Múzeum slovenskej dediny v Martine. Foto: TASR Erika Ďurčová

Zabudnuté remeslá predstavia v nedeľu (12. 6.) študenti stredných odborných škôl (SOŠ) na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že študenti SOŠ v úlohe "tovarišov" zoznámia od 10.00 do 16.00 h návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. "S ukážkami prác sa predstavia študenti zo Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku, SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach, SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste a SOŠ obchodu a služieb v Martine. Návštevníci budú mať možnosť získať informácie aj o študijných odboroch a zameraniach prezentovaných škôl," uviedla Kiripolská.
Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Program sa uskutoční ako tvorivá dielňa, ktorú budú viesť študenti. "Návštevníci si vyskúšajú už zabudnuté textilné techniky. Napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, zhotovenie drevených hračiek i maňušiek na bábkové divadlo. Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, ostrenia nožov na ručnom kamennom 'brúse', mokré i suché plstenie ovčej vlny či výroba z kože," dodala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou 38. ročníka Turčianskych slávností folklóru, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine. "Hlavný program sa uskutoční v nedeľu v Múzeu slovenskej dediny. Vystúpia detské folklórne súbory, dedinské folklórne skupiny, folklóre súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ich hostia," uzavrela Kiripolská.

Komentáre