Hudba a film

Režisér György: Cenu z festivalu o ochrane detí vnímam s pokorou

"Cenu za najlepší film festivalu odovzdal Györgymu slovenský veľvyslanec vo Francúzsku Igor Slobodník na ceremónii na pôde slovenského veľvyslanectva v Paríži."

TASR, 14. januára 2022 12:11
Snímka z filmu Dotýkání. Foto: Youtube/ Dominik György

Slovenský filmový režisér a scenárista Dominik György si mimoriadne váži ocenenie, ktoré získal na minuloročnom francúzskom festivale filmov o ochrane detí International Children Care Film za film Dotýkání. Režisér to pre TASR uviedol vo štvrtok.

"Toto ocenenie vnímam s veľkou pokorou ako zadosťučinenie za roky práce v oblasti kinematografie a takisto ochrany detí, na ktorej účel tento film slúži od svojho vzniku. Je mi veľkou cťou, že som na tomto festivale mohol byť čestným reprezentantom slovenskej kinematografie," uviedol György.

Cenu za najlepší film festivalu odovzdal Györgymu slovenský veľvyslanec vo Francúzsku Igor Slobodník na ceremónii na pôde slovenského veľvyslanectva v Paríži.

Dej filmovej drámy Dotýkání sa odohráva v 80. rokoch minulého storočia v Československu a sústreďuje sa na kontroverznú a tabuizovanú tému súrodeneckého incestu. Protagonistami sú dvaja bratia a ich vzájomné sexuálne sebaobjavovanie v ranom veku.Slovenský režisér uviedol, že na ocenení si najviac váži jeho "odkaz a posolstvo, ktoré nesie, a to je ochrana detí a ich duševného zdravia v čase dospievania a prvých sexuálnych skúseností".

"Som nesmierne rád, že svet a spoločnosť sa začali otvárať po dlhých desaťročiach – ak nie stáročiach ticha – mnohým tabuizovaným spoločenským témam," uviedol György.

Dominik György pochádza z Veľkého Krtíša, réžiu vyštudoval na Akadémii múzických umení v Prahe. Jeho filmy v roku 2021 premietali na vyše dvadsiatich medzinárodných filmových festivaloch po celkom svete – napríklad v Taliansku, Japonsku, či Spojených štátoch –, pričom na mnohých z nich získal aj ocenenia.


Komentáre