Hudba a film

Pavol Hammel prichádza s novou skladbou Srdce bez anjela

"Spevák, skladateľ a gitarista Pavol Hammel prichádza v týchto dňoch s novou autorskou skladbou Srdce bez anjela. Po oslave svojej sedemdesiatky, ktorú sprevádzalo koncertné turné a vydanie albumu s najlepšími pesničkami, prišiel čas na nahrávanie nového albumu, keď od vydania zatiaľ poslednej štúdiovky uplynulo už takmer päť rokov. "

TASR, 11. mája 2020 9:20
FOTO TASR - Jakub Kotian Foto: TASR

Srdce bez anjela, prvá skladba avizovaného albumu, pochádza z tvorivej dielne Pavol Hammel a Kamil Peteraj. To samo osebe je zárukou toho najlepšieho hudobno-textového spojenia, aké si poslucháč môže predstaviť. Samotný spevák o vzniku piesne hovorí: „Tým, že som skladal hudbu na hotovú báseň, tak mi to išlo dosť rýchlo. Nič sme nemuseli upravovať.“ Vznikla tak krehká akustická skladba, plná životnej múdrosti a nezameniteľného Hammelovho pesničkárstva. Vizuál k singlu nakreslila grafička a ilustrátorka Yuko Shimizu z New Yorku.
Na prípravách nového albumu Pavol Hammel pracuje najmä so svojimi skalnými a osvedčenými spolupracovníkmi – Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom. Spolupráca je to však, vzhľadom na obdobie, ktoré prežívame, netradičná.
„Po rockovom albume Best of Prúdy sa vraciam k unplugged poňatiu mojich nahrávok. Ale vzhľadom na disciplinované nestretávanie sa, nahrávanie prebieha na diaľku. Pozbieral som si niekoľko textov od dlhoročných priateľov - textárov Borisa Filana a Kamila Peteraja, vo výbere sú aj texty Vlada Slivku a Mariana Zimu. Píšem, rozposielam moje demo nahrávky muzikantom do nahrávacích štúdií. Tí sa potom snažia trafiť do mojich hudobných predstáv,“ uviedol pre médiá Hammel.
FOTO TASR – Jaroslav Novák Foto: TASR

Samotné nahrávanie sa potom realizuje vo viacerých štúdiách, tri pesničky vznikali v štúdiu Ľuba Dolného, s ktorým Pavla Hammela spája spolupráca na legendárnych muzikáloch Cyrano z predmestia a Šľahačková princezná. Ďalšie potom vznikajú v nahrávacom štúdiu Petra Preložníka vo Viničnom. Zaujímavá je aj spolupráca s pražskými hudobníkmi v štúdiu Little M Records, tí sa v minulosti podieľali na nahrávaní albumov Nočná galéria i zatiaľ posledného albumu Z pekla šťastie. V novom domácom nahrávacom štúdiu Grif zasa vzniká ďalšia z noviniek - za prispenia dávneho priateľa a spoluhráča Fera Grigláka.
„Ako prvý singel sme vybrali pesničku Srdce bez anjela. Pravdepodobne aj celý album bude mať tento názov. V piesni cítiť vzácnu zhodu hudby, textu a interpretácií, ktoré sa podarilo dosiahnuť napriek netradičným podmienkam pri nahrávaní. Pieseň je trochu tklivá, ale sľubujem, že celý album nebude melanchólia a resumé z neho by malo byť, že život je na to, aby sa žil,“ dodáva autor.

Komentáre