Hudba a film

Hollywoodsky búrlivák Charlie Sheen oslavuje polstoročnicu

"V posledných rokoch sa meno Charlieho Sheena skloňuje najmä v súvislosti s rôznymi škandálmi spojenými s jeho výstredným životným štýlom. "

TASR, 3. septembra 2015 8:00
Charlie Sheen Foto: TASR/AP
Americký herec Charlie Sheen sa v štvrtok 3. septembra dožíva 50 rokov.

Miliónom televíznych divákov je jeho tvár známa najmä z mimoriadne úspešného sitkomu Dva a pol chlapa (2003), v ktorom stvárnil hlavnú postavu pôžitkárskeho sukničkára Charlieho Harpera. Obdivuhodnejšie výkony však podal vo filmoch Čata (1986), Wall Street (1987), Horúce strely (1991) alebo V tieni gangu (1992).

Charlie Sheen, rodným menom Carlos Irwin Estévez sa narodil 3. septembra 1965 v americkom New Yorku ako syn známeho herca Martina Sheena. Od útleho detstva niesol bremeno potomka slávneho otca, úspešne sa mu však podarilo vystúpiť z jeho tieňa. V mladosti nebol dobrým študentom a pre nepravidelnú dochádzku a zlé známky ho pár týždňov pred maturitou zo školy vylúčili. Počas štúdia však v sebe objavil herecké vlohy a rozhodol sa vydať v otcových šľapajach.

Prvé herecké príležitosti dostal v televíznych produkciách pre mládež. V roku 1986 predviedol bravúrny výkon v realistickej vojnovej dráme Platoon (Čata, 1986). V štyrmi Oscarmi ovenčenom filme si zahral mladíka Chrisa Taylora prežívajúceho dvanásť mesiacov v drsných podmienkach vietnamského pekla. Svoje miesto na hereckom výslní si Charlie Sheen potvrdil nasledujúcou snímkou Wall Street (1987). V dráme zo zákulisia americkej burzy mu sekundoval vynikajúci Michael Douglas i jeho otec Martin Sheen. S bratom Emiliom Estévezom si zase zahral v akčnom westerne Young Guns (Mladé pušky, 1988). Veľký komerčný úspech s Charliem Sheenom v hlavnej úlohe dosiahla legendárna paródia Hot Shots! (Horúce strely, 1991) i jej pokračovanie Hot Shots! Part Deux (Horúce strely 2, 1993).

V roku 2002 boli Sheenove herecké kvality ocenené Zlatým glóbusom za najlepší výkon v televíznom seriáli Spin City (Všetci starostovi muži, 1996). Ďalšie dve nominácie na rovnaké ocenenie a tiež štyri nominácie na cenu Emmy získal herec za stvárnenie hlavnej úlohy v svetoznámom komediálnom sitkome Two and a Half Men (Dva a pol chlapa, 2003). Jeho postavu slobodného a život si užívajúceho Charlieho Harpera diváci milovali a aj vďaka nezabudnuteľným hláškam sa stala doslova kultovou.

V posledných rokoch sa meno Charlieho Sheena skloňuje najmä v súvislosti s rôznymi škandálmi spojenými s jeho výstredným životným štýlom. Nekonvenčný herec je otcom piatich detí, ktoré má s troma ženami. Jeho druhou manželkou (2002-2006) bola známa americká herečka a modelka Denise Richardsová.

ODPORÚČAME AJ:
Meryl Streep sa kvôli úlohe rockerky učila hrať na gitare
Kino novinky týždňa: Na divákov čaká Kuriér a komédia Ofajč
Do kín príde Gangster Ka, inšpirovaný osudmi Radovana Krejčířa
Jamesa Bonda stvárnili viacerí, prvenstvo ale patrí Seanovi Connerymu

Komentáre