Ekológia

V liptovskej časti Národného parku Nízke Tatry ubudlo vodné vtáctvo

"Pri pozorovaní vtáctva skontrolovali aj lokality výskytu bobra vodného."

TASR, 2. februára 2022 12:15
Rybárik riečny. Foto: TASR/AP

Zimné sčítanie vodného vtáctva na severnej strane Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) v úvode tohto roka preukázalo jeho mierny úbytok. Týka sa to početnosti druhov, ale aj samotných jedincov. Správa NAPANT-u o tom informovala na oficiálnej webovej stránke.

"Najzaujímavejším bolo pozorovanie rybárika riečneho. Zaznamenali sme však aj volavku popolavú, kačicu divú, kormorána veľkého, chochlačku sivú či potápača veľkého. Zaujímavosťou boli labute veľké na vodnej nádrži Čierny Váh," uviedol zoológ z pracoviska Správy NAPANT-u v Liptovskom Hrádku Mikuláš Hančin. Dodal, že stálym účastníkom sčítavacích formulárov bol vodnár potočný a príjemným spestrením bol prelet, síce nie vodného, ale vzácneho dravca, orla skalného.

Pri pozorovaní vtáctva skontrolovali aj lokality výskytu bobra vodného. "Popri tradičných lokalitách na Čiernom Váhu sme zaznamenali aj nové lokality výskytu bobra vodného, z ktorých je zrejmé, že jeho početnosť sa pomaly zvyšuje. Je to vďaka vhodnosti biotopu liptovských riek," zhodnotil Hančin.

V toku Čierneho Váhu neďaleko lesného skladu a lúky s posedom našli uhynutého vlka dravého. Podľa zoológa išlo o jedinca v dobrej kondícii bez zjavných známok násilia. Vyšetrovateľ z Liptovského Mikuláša ho skontroloval detektorom, či sa v ňom nenájde strela, no nenašla. Vlka si podľa Hančina prevzali majitelia poľovného revíru Lesy SR.

Komentáre