Cestovanie
V Levoči vedľa seba bežkujú zdraví aj zdravotne postihnutí ľudia
TASR, 1. februára 2021 12:47Na snímke bežkár v areáli Levoča Nordic Centrum a v pozadí sa vypínajú Vysoké Tatry. Foto: TASR - Milan Kapusta
Levoča 1. februára (TASR) – Levoča Nordic Centrum je jediný areál na bežecké lyžovanie v rámci Slovenska, kde vedľa seba športujú zdraví aj zdravotne postihnutí ľudia. Areál pôvodne vznikol už v 60. rokoch 20. storočia pod názvom Krúžok podľa najvyššieho vrchu Levočských planín. Ako uviedol pre TASR výkonný manažér areálu Marián Baláž, koncom 80. rokov 20. storočia pri stredisku vznikol lyžiarsky klub pre nevidiacich a slabozrakých športovcov, ktorý sa staral aj o úpravu bežkárskych tratí na Krúžku. Ten dokonca 15-krát zorganizoval majstrovstvá Slovenska a Československa v behu na lyžiach pre zrakovo postihnutých. Na základoch pôvodného združenia pre nevidiacich a slabozrakých športovcov založili nový klub Cross Country Levoča, ktorý mal na starosti nielen rozvoj zrakovo postihnutých lyžiarov, ale aj zdravých športovcov – mládeže. „Slovenská lyžiarska asociácia nám ponúkla organizáciu pretekov Slovenského pohára v behu na lyžiach, ktorú sme úspešne zvládli, potom sme dostali ďalšie preteky a pokračujeme v tom až doteraz,“ povedal Baláž.
Na snímke bežkár v areáli Levoča Nordic Centrum. Foto: TASR - Milan Kapusta
Až v roku 2012 vzniklo občianske združenie Levoča Nordic Centrum s cieľom úpravy a správy lyžiarskych a bežeckých tratí v Levočských vrchoch a bežkárskeho areálu. Podľa názvu občianskeho združenia pomenovali aj areál na bežecké lyžovanie, ktorý dovtedy niesol slangový názov Krúžok.
Areál využívajú miestne základné školy pre zdravé aj zrakovo postihnuté deti a tiež športové kluby na tréningovú a športovú činnosť. Okrem toho tam chodí aj množstvo bežných turistov. „Keď sú dobré snehové podmienky, tak priemerná sezónna návštevnosť je 25.000 ľudí. Cez víkend je najväčší nápor, príde aj okolo 1000 turistov,“ ozrejmil Baláž. Ako podotkol, medzi návštevníkmi je areál populárny od Humenného až po Liptovský Mikuláš. Dokonca majú nadšencov, ktorí prídu každý rok až z Mukačeva.
Úprava tratí je podľa slov Baláža náročná z finančného aj personálneho hľadiska. Členovia občianskeho združenia nie sú zamestnanci areálu a spravujú ho na báze dobrovoľníctva popri svojej práci. „Financovanie a prevádzku tohto areálu zabezpečujú Prešovský samosprávny kraj, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a mesto Levoča. Títo partneri vykrývajú 90 percent prevádzkových a investičných nákladov na rozvoj areálu,“ priblížil Baláž.
V stredisku upravujú trate rôznej náročnosti a dĺžky od 400 metrov do piatich kilometrov s výhľadmi na Spišský hrad a Vysoké Tatry. „Máme dva detské okruhy a päť klasických pretekárskych okruhov. Počas tejto sezóny sme spustili na druhej strane areálu aj sánkarskú dráhu pre deti, o ktorú je naozaj veľký záujem,“ skonštatoval Baláž.
Na snímke bežkár v areáli Levoča Nordic Centrum. Foto: TASR - Milan Kapusta
Keďže areál spoplatnený nie je, trate na bežecké lyžovanie môžu návštevníci dobrovoľne podporiť ľubovoľnou sumou pri vstupe do areálu, kde sa nachádza pokladnička. „Ľudia sú každým rokom disciplinovanejší, vážia si našu robotu, ktorú pre nich vykonávame, a stále prispievajú viac a viac,“ doplnil Baláž. Bežkárske trasy nie sú časovo obmedzené, ľudia môžu prísť a odísť kedykoľvek. Sú dokonca aj takí návštevníci, ktorí vyhľadávajú večerné bežkovanie s čelovkami.
Baláž dodal, že v budúcnosti by chceli v stredisku začať s umelým zasnežovaním, ktoré zabezpečí dlhodobú udržateľnosť areálu. Ďalej chcú vybudovať biatlonovú stanicu, aby mohli organizovať preteky Slovenského pohára v biatlone. Dôvodom výstavby je aj to, že v Levoči a v jej blízkom okolí sú tri biatlonové kluby, ktoré nemajú plnohodnotné podmienky na svoju tréningovú činnosť. Takisto sa chcú venovať doplnkovým službám, keďže je stále väčší dopyt po servise lyží a požičovni bežiek. V pláne je tiež dobudovanie tratí podľa medzinárodnej certifikácie lyžiarskej federácie, aby mohli v budúcnosti organizovať medzinárodné preteky.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Kaľamárku ocenia turisti a horolezci hlavne v ľadovej zime
- Kysuce lákajú bežkárov najdlhšou Beskydsko-Javorníckou magistrálou
- Na Sivec chodí čoraz viac ľudí, vlastnými chodníčkami ho ničia
- V Banskobystrickom SK je 350 kilometrov udržiavaných trás pre bežkárov
- V Tatrách pribudli checkpointy na diagnostiku lavínových vyhľadávačov