Cestovanie

V Tatrách pribudli checkpointy na diagnostiku lavínových vyhľadávačov

"Tzv. checkpointy pribudli vo frekventovaných lokalitách - na Hrebienku, Popradskom a Štrbskom plese a pri Žiarskej chate. Ďalšou novinkou na horách je zariadenie na odstrel lavín."

TASR, 18. januára 2021 22:52
V Tatrách pribudli bezpečnostné prvky pre prípad lavínového nebezpečenstva. Foto: FB Horská záchranná služba

Diagnostiku lavínových vyhľadávačov si skialpinisti v Tatrách môžu urobiť priamo v teréne. Tzv. checkpointy pribudli vo frekventovaných lokalitách - na Hrebienku, Popradskom a Štrbskom plese a pri Žiarskej chate, priblížil riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

Checkpointy podľa Janigu veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje chybu. "Ak zasvieti zelená, systém prístroja funguje na 100 percent a človek môže pokračovať v túre. Checkpointy sú osadené na vybraných miestach tam, kde je zvýšený pohyb skialpinistov, turistov a horolezcov," uviedol.

Ďalšou novinkou na horách je zariadenie na odstrel lavín. Doposiaľ sa v prípade nebezpečenstva lavíny uvoľňovali preventívne pomocou výbušnín, čo pre záchranárov predstavovalo riziko. Od tejto zimy ich nahradia zariadenia, ktoré sú priamo vo svahoch. Výbuch, ktorý spôsobia, je podľa informácií z tlačového odboru rezortu vnútra ekologickejší a tichší. Výhodou technológie je riadenie výbuchu na diaľku a možnosť viacerých odpalov počas celej zimnej sezóny bez nutnosti vstupovať na lavínový svah. Celkovo v teréne postavili štyri takéto zariadenia, dve v Lomnickom sedle a dve na Zverovke. Okrem stacionárnych odpaľovacích systémov má HZS aj jedno mobilné zariadenie.
V Tatrách pribudli bezpečnostné prvky pre prípad lavínového nebezpečenstva. Nové zariadenia na odpal lavínového snehu je tichšie, bezpečnejšie a ekologickejšie. Foto: FB Horská záchranná služba

"Som rád, že naše hory sú opäť o kúsok bezpečnejšie. Ich silu nemôžeme podceňovať a na každý vysokohorský výstup je potrebné sa dôkladne pripraviť. Rád by som poďakoval všetkým, ktorí na týchto projektoch participovali, no predovšetkým Horskej záchrannej službe, vďaka ktorej sa môžeme v našich horách cítiť bezpečne," povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Komentáre