Auto&Techno
Virtuálne potápanie od Google vám odhalí krásy spod hladiny mora
, 27. septembra 2012 13:00Ilustračné foto Foto: TASR/Katharina Fabricius
Každý jeden z nás môže byť potápač. Každý môže spoznať najkrajšie korálové útesy sveta. Nemusí sa pritom vôbec namočiť, dokonca nemusí vedieť ani plávať. Je len jedna podmienka – potápač môže byť len ten, kto má prístup k internetu.Tento týždeň spustil Google novú aplikáciu prostredníctvom Google Maps, vďaka ktorej môžeme všetci spoznať krásy skryté hlboko pod hladinou mora. Virtuálnym potápaním vás budú sprevádzať morské korytnačky a ryby. S trochou predstavivosti sa budete cítiť, ako keby ste na tých miestach naozaj boli.
Spoznajte krásy Veľkého bariérového útesu
Prvé zábery vložil Google v spolupráci s Catlin Seaview Survey, ktorého tím potápačov preskúmal Veľký bariérový útes (Great Barrier Reef) v blízkosti austrálskeho Queenslandu. Túto oblasť skúmali tri mesiace.
Vždy so sebou mali špeciálne kamery, ktorými zachytávali panoramatické obrázky podmorského sveta. Spravili ich takmer 50 000 vo vysokom rozlíšení.
Rozloha podmorského sveta, ktorý zmapovali, je takmer 2300 km. Tento priestor je domovom pre viac ako 400 typov koralov a 2000 druhov rýb. Predpokladá sa, že počas výskumu objavia aj nové druhy, ktoré sme doteraz nepoznali.
Veľký bariérový útes v blízkosti austrálskeho Queenslandu. Foto: TASR/Marcin Adamska
Google Maps vám dovolí ísť do hĺbky, do ktorej by ste sa reálne nedostali. Mapovalo sa až do 100 m pod hladinou mora, pričom tak hlboko sa človek nedostane. Preto sa pri výskume využívajú aj potápačské roboty s HD kamerami, ktoré zachytia to, čo by inak ľudské oko nikdy nevidelo.Od budúceho roku sa budeme potápať aj na iných miestach
Projekt bude skúmať aj iné oblasti, v ktorých sa nachádzajú korálové útesy. Do decembra potrvá projekt v súčasnej podobe, ale budúci rok sa každý z nás bude môcť potápať aj v blízkosti kráteru Molokini na Havaji alebo v morských rezerváciách pri filipínskom ostrove Apo.
Korálové útesy treba chrániť
Posledné desaťročie je pre koraly veľmi kritické a je nutné, aby ich ľudia začali viac chrániť. Za posledných 30 rokov prišiel svet o 50 % korálových útesov v dôsledku znečistenia a klimatických zmien. K nim sa zaraďuje rastúca teplota morí a zvyšujúca sa kyslosť oceánov. Práve korálové útesy sú dôležitým indikátorom zdravia svetových morí a oceánov, preto je nutné, aby sa zachovali.
Ilustračné foto Foto: TASR/Zdeněk Urban
Catlin Seaview Survey a Google Maps dúfajú, že ľudia prostredníctvom virtuálneho potápania spoznajú krásy podmorského sveta, zistia, ako reálne vyzerajú korálové útesy a začnú ich viac chrániť. Začnú chrániť životné prostredie a posnažia sa, aby naša planéta ešte nejaký ten čas vydržala.Nie každý má možnosť vybrať sa do Austrálie, prejsť do Queenslandu, zohnať si potápačskú výstroj a vybrať sa hlboko pod hladinu, aby spoznal krásy, ktoré sa tu skrývajú. Vďaka aplikácii na Google Maps si však každý z nás môže aspoň predstaviť, že sa na toto krásne miesto dostal a potápa sa. Pritom ostane úplne suchý.
Dôležité je, aby si každý uvedomil, že ak sa nebudeme starať o životné prostredie, tak o tieto krásy navždy prídeme. Čísla a štatistiky sú alarmujúce, ľudstvo musí začať konať.