Auto&Techno

TÝŽDEŇ VO VEDE: Úbytok zimných dní a testovanie robotického policajta

"Na severnej pologuli je v dôsledku zmeny klímy čoraz menej dní typických pre zimu. "

TASR, včera 14:17
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Pôda dokáže lepšie zadržať vodu vďaka biouhliu, na severnej pologuli pre zmenu klímy ubúda typicky zimných dní a v Číne údajne testujú robotického policajta schopného spoznať a chytať ľudí. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Pôda dokáže lepšie zadržať vodu vďaka biouhliu. Skonštatovali to vedci z Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV) s tým, že skúmajú vplyv biouhlia na zmeny hydrofyzikálnych vlastností pôdy, ktoré by sa najmä v čase sucha mali prejaviť vyššou retenčnou schopnosťou pôdy.

"Naše výsledky ukázali, že aplikácia biohlia zmenila hydrofyzikálne vlastnosti kontrolnej piesočnatej pôdy, čo sa prejavilo zvýšením obsahu prístupnej vody pre rastlinu (AWC) a znížením nasýtenej hydraulickej vodivosti (Ks)," uviedla Justína Vitková z Ústavu hydrológie SAV. Štatistická analýza podľa nej odhalila, že AWC a Ks boli ovplyvnené tromi skúmanými faktormi, veľkosťou častíc biouhlia, aplikačnou dávkou aj teplotou pyrolýzy.

Hovorkyňa SAV Monika Tináková podotkla, že pridanie vyššej aplikačnej dávky biouhlia do piesočnatej pôdy spôsobilo zvýšenie obsahu prístupnej vody aj zníženie nasýtenej hydraulickej vodivosti. Účinnosť biouhlia ako aditíva do piesočnatej pôdy závisí podľa nej od jeho aplikačnej dávky, veľkosti častíc aj teploty pyrolýzy.

Na severnej pologuli je v dôsledku zmeny klímy čoraz menej dní typických pre zimu. Tento úbytok, spôsobený predovšetkým intenzívnym spaľovaním fosílnych palív, ohrozuje cestovný ruch, ekonomiku i kultúrne tradície. V utorok zverejnenej výskumnej správe na to upozornila výskumná nezisková organizácia Climate Central. Z bielych, zasnežených Vianoc by sa tak mohla stať iba nostalgická spomienka.

Organizácia sídliaca v Spojených štátoch tvrdí, že zmena klímy spôsobená človekom viedla k tomu, že viac ako tretina (44) zo 123 krajín a takmer polovica z 901 skúmaných miest zaznamenala v priebehu desaťročia počas jedného roka aspoň o sedem dní bez mrazu viac, ako by tomu bolo v ére bez globálneho otepľovania.

Analýza vychádza z minimálnych denných teplôt nameraných počas meteorologickej zimy na severnej pologuli (mesiace december až február) v rokoch 2014 - 2023. Tieto hodnoty odborníci potom porovnali so simuláciou klímy bez vplyvu otepľovania, podporovaného rozsiahlym spaľovaním uhlia, ropy a zemného plynu ľudstvom.

Výskum zistil, že počet dní s teplotou nad nula stupňov Celzia sa zvýšil najmä v Európe, ktorá sa zo všetkých kontinentov otepľuje najrýchlejšie. Najviac postihnuté sú Dánsko a pobaltské štáty.

Čínske bezpečnostné zložky údajne testujú autonómneho policajného robota. Má tvar gule, využíva umelú inteligenciu (AI) a dokáže identifikovať a zadržať podozrivé osoby.

Guľový robot RT-G váži 125 kilogramov a je navrhnutý tak, aby dokázal znášať aj extrémne podmienky. Zvláda pohyb rôznym terénom vrátane nerovností, blata a vody, je schopný vyvinúť rýchlosť až 35 kilometrov za hodinu a odolať nárazom so silou až štyri tony.

Najzaujímavejším prvkom robota je pokročilá AI, ktorá mu umožňuje identifikovať tváre podozrivých osôb a v prípade potreby ich tiež zadržať. Na tento účel je vybavený arzenálom rôznych prostriedkov, napríklad sieťometom, granátmi so slzotvorným plynom i obyčajnými granátmi a generátorom zvukových vĺn.

Robota vyvíja čínska robotická spoločnosť Logon Technology, ktorá v novembri zverejnila propagačné video zachytávajúce, čo všetko dokáže. Robot na ňom nielen prekonáva rôzne druhy terénu, ale tiež zráža k zemi podozrivých a samostatne i v spoločnosti ľudských policajtov hliadkuje v uliciach.

Zároveň napreduje aj vývoj "robopsov". Čínska spoločnosť Deep Robotics vyvíja štvornohého robotického psa zvaného Lynx. Robot disponuje aj kolesami pripevnenými k nohám a môže prepínať medzi oboma spôsobmi pohybu. Tento hybridný dizajn spájajúci obratnosť nôh a efektivitu kolies umožňuje robotovi poháňanému výkonnými motormi pohyb v sypkej hline, štrku aj po dlažbe. Video demonštrujúce jeho schopnosti zverejnené materskou spoločnosťou zachytáva prechod z režimu jazdy na kolesách do kroku i to, ako robopes zdoláva približne 80-centimetrový balvan.

Komentáre