Auto&Techno
Najmenšie auto na svete odvezie iba vodiča. Ale ten imidž!
Erik Stríž, 21. mája 2015 14:00Peel, najmenšie auto na svete Foto: Peel Engineering Ltd.
Jeho názov je Peel P50 a pôvodne sa vyrábalo v prvej polovici 60. rokov 20. storočia na ostrove Man (leží medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom). Veľký úspech nemalo, vyrobilo sa ho iba 50 kusov a zdroje uvádzajú, že dodnes z nich ostalo 27. Avšak nevedno, koľko exponátov ešte jazdí po cestách. Peel P50 je dielom spoločnosti Peel Engineering Company z roku 1963. Práve v tomto roku uzrelo svetlo sveta prvé z nich a posledné zišlo z výrobnej linky len o dva roky neskôr. Vyrábalo sa vo viacerých farebných prevedeniach, zväčša sa však predávalo v štandardnej bielej, tmavej modrej a dračej červenej, ako farebné varianty nazýval výrobca. Cena tohto malého zázraku bola 199 britských libier, čo je ekvivalent pre dnešných asi 1400 libier, teda necelých dvetisíc eur.
Peel P50 bol v skutočnosti hybridom medzi malým osobným automobilom a motocyklom. Mal iba tri kolesá, veľmi kompaktnú kabínu pre jediného pasažiera (vodiča) a motor z motorky. Zaujímavosťou, že je miniauto Peel bolo poháňané českým motorom značky Jawa.
Motor s kubatúrou úsmevných 49 kubických centimetrov umožňoval, aby miniauto jazdilo po cestách maximálnou rýchlosťou 61 km/h, pričom jeho priemerná spotreba bola iba 2,8 litra benzínu na 100 kilometrov jazdy.
Peel, najmenšie auto na svete Foto: Peel Engineering Ltd.
Žiadne cúvanie, bolo potrebné vystúpiť a tlačiť
Prevodovka bola manuálna a mala iba tri rýchlostné stupne. Viac ani nebolo potrebné. Výrobca na motor z Mopedu nenasadil dokonca ani spiatočku, takže v prípade potreby cúvania bolo potrebné celý automobil odtlačiť alebo odtiahnuť. K tomuto účelu slúžila rukoväť na zadnej stene karosérie. Vďaka jeho mimoriadne ľahkej konštrukcii ho však nebolo problematické odvliecť vyslovene kamkoľvek.Jednoduchosť v každom ohľade
To je pre Peel P50 príznačné a platí to najmä pre interiér. Vybavenie kokpitu vlastne ani nemožno nazvať plnohodnotným interiérom, pretože v ňom nájdete skutočne iba to najnutnejšie k prevádzke. O komforte nie je žiadna reč, toto vozidlo je výlučne o premiestnení sa z bodu A do dobu B. Dvere sa nachádzali iba na ľavej strane, taktiež môžete vidieť iba jeden stierač a jedno predné svetlo. Išlo vlastne o motorku s uzatvorenou karosériou.Komicky vyznieva skutočnosť, že spolu so základným modelom P50 sa o priazeň potencionálnych zákazníkov uchádzal aj model P55 Saloon Scooter. Ten prišiel s veľmi atypickým a nevzhľadným riešením - namiesto strechy a prakticky celej hornej časti kokpitu mal akúsi bublinu zo skla. Tá sa dala odstrániť a z miniauta sa stal minikabriolet.
Peel P50 a Peel P55 Saloon Foto: Peel Engineering Ltd.
V roku 2007 sa malé auto z ostrova Man dostalo do pozornosti celého sveta vďaka motoristickej relácii Top Gear. V nej Jeremy Clarkson svojským štýlom preukázal, že práve Peel P50 by bol najlepším osobným automobilom na svete, keby mal spiatočku. Osobný automobil v tomto kontexte znamenalo, že si ho Clarkson mohol zobrať až priamo do kancelárie a jazdiť uličkami budovy televízie BBC.Zdroj: youtube.com
Budúcnosť s Peelom ešte počíta
O ďalšie štyri roky neskôr sa Peel dostal do jednej televíznej relácie, v ktorej sa istý Američan snažil získať finančné prostriedky na výrobu malého počtu novej generácie modelu P50. Podarilo sa mu získať až 80-tisíc dolárov na realizáciu výroby.Peel sa tak predáva dodnes. Je mierne inovovaný a dodáva sa aj s čisto elektrickým pohonom. Výrobca uvádza, že prevádzka tohto auta je takmer lacnejšia ako chodenie pešo. To však neplatí pre jeho zadováženie, keďže si za základný model až 13-tisíc britských libier! Za to už kúpite aj novú Škodu Fabia Combi a ostanú vám nejaké tie tisícky navyše.
ODPORÚČAME AJ:
Isetta: Zabudnuté povojnové auto so spotrebou iba tri litre
Do veľkomesta stačia tri kolesá, päť konských síl a elektrina
Auto s výkonom 10 koní? V Číne žiadny problém
Toto je koncept mestského vozidla ako zo sci-fi filmu
Apple vyvíja nový elektromobil, ktorý by mal byť na trhu do roku 2020