Auto&Techno

Už nepotrebujeme ani rozmýšľať, stačí vedieť odpisovať

"Potrebujeme kalkulačky, ktoré za nás spravia skutočne všetko? Asi áno, pretože práve tam smeruje ich vývoj. "

Erik Stríž, 5. júna 2015 14:00
MyScript Calculator pre smartfóny a tablety Foto: MyScript

Na úvod trocha histórie

Spomínate si na svoju prvú kalkulačku? Alebo sa niektorú z tých, ktoré ste používali na základnej škole? Nepochybne si väčšina z nás spomenie aspoň na to, ako vyzerala. Tí skôr narodení, teda aspoň v 50. a 60. rokoch, však takúto pomôcku v škole mať ešte nemuseli, pretože kompaktné elektronické kalkulačky zažili svoj rozmach až v 70. rokoch minulého storočia. Majú pritom oveľa väčší historický význam, ako si možno myslíte - veď elektronické kalkulačky boli vôbec prvé vreckové počítače na svete. Aj vďaka nim dnes máme všetky tie smartfóny, tablety a mp4 prehrávače.

Prvé elektronické kalkulačky sa začali objavovať už v 60. rokoch, boli však veľmi jednoduché a technicky náročné na výrobu v dnešnom meradle. Sedemdesiate roky priniesli technologický pokrok a s ním aj mikroprocesory značky Intel, ktoré v Japonsku využila firma Busicom. Rozmach kalkulačiek sa mohol začať.

Dnes sú elektronické kalkulačky malé, ľahké, energeticky nenáročné a veľmi lacné. Veď tie najlacnejšie stoja menej ako jedno euro a nemožno tvrdiť, že by boli nespoľahlivé. “Mechanizmus” počítania je totiž vyslovene primitívny a malá platnička s polovodičovými súčiastkami vydrží aj niekoľko rokov. Zrejme najzaujímavejšie sú tenké kalkulačky vo veľkosti kreditnej karty s malým solárnym panelom. Vydržia celé roky, na svoju funkčnosť potrebujú iba trocha svetla a je takmer nemožné ich zničiť bežným používaním.

Kalkulačky sa vyvíjajú, táto prečíta aj písané texty

To je ale minulosť. Väčšina z nás nosí kalkulačku vo vrecku ako funkciu v mobilnom telefóne, pričom ten dokáže vykonať nepomerne viac operácií. Aplikácie alternujúce klasické kalkulačky navyše dokážu rozpoznávať aj písaný text, takže už sa používateľ nemusí trápiť ani so správnym zadávaním príkladu. Stačí ho prepísať alebo dokonca odfotiť.

Takúto technológiu zadávania údajov využíva napríklad aplikácia MyScript Calculator pre smartfóny a tablety. Na displej stačí prstom napísať príklad a kalkulačka ho spracuje. Predtým písaný text a číslice prevedie do čitateľnej formy, aby bolo jasné, že vpísané údaje prečítala korektne a následne poskytne výsledok.


Inteligencia skrytá v premenných

Celkom iný (ale stále mimoriadne zaujímavý) prístup zvolil vývojár aplikácie Numi. Tento softvér je zatiaľ určený iba pre počítače s operačným systémom OS X Yosemite. Cieľom tejto kalkulačky je nahradiť Google a priamo v malom okienku poskytnúť používateľovi možnosť počítať príklady, konvertovať jednotky, meny, pracovať s premennými a prepisovať už raz vypočítaný príklad.

Kód skrývajúci sa za týmto softvérom možno nie je revolučný a ani veľmi zaujímavý, v podstate len využíva základnú vlastnosť každého programovacieho jazyka - teda schopnosť počítať s premennými.

Inteligentná kalkulačka Numi pre OS X Foto: Numi.io

Do malého okna aplikácie vpíšete napríklad $32,3 in Euro a napravo sa farebne odlíšeným textom zobrazí prepočet na európsku menu. ‘1 meter plus 5 cm‘ bude 105 cm, ‘5 vecí × 10€‘ bude dokopy 50 eur.

Momentálne je možné stiahnuť si do počítača beta verziu aplikácie. Nemá ani päť megabajtov a je celkom zadarmo. Jediné obmedzenie je potreba operačného systému OS X Yosemite od firmy Apple.


Zdroje: Numi.io, iTunes


ODPORÚČAME AJ:
Vyskúšali sme najlepší konvertibilný ultrabook na svete
Jednoduchý telefón Light: návrat k úplnému základu
Muž si na seba pripútal krídla a motor, teraz lieta spolu s lietadlami
Počítač za 9 dolárov je hitom, na svoju realizáciu získal už milión
Revolúcia v dizajne smartfónov prišla práve teraz

Komentáre